Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fof


Συγνώμη συνάδελφε, από το αρχικό σχέδιο μέχρι το τελικό, κάτι σημαντικό μεσολάβησε , το οποίο αν δεν μεσολαβήσει και τώρα θα βρεθούμε προ τετελεσμένων γεγονότων! Κι έπειτα... θα κλαίμε όλοι μαζί την μοίρα μας την μαύρη!

Λυπάμαι, αλλά αν δεν οργιστούμε τώρα γι' αυτά που πρόκειται να μας συμβούν, πότε θα το κάνουμε;;;;

tdrivas

εννοείται πως Η ΔΡΑΣΗ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ...
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

dokimos

Εφ' όλης της ύλης συζήτηση και ενημέρωση για την Πληροφορική στην Π/θμια και Δ/θμια Εκπ/ση με την πολιτική ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ.

Την Παρασκευή 21/10/2011, αντιπροσωπεία του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. συναντήθηκε με την Υφυπουργό κ. Χριστοφιλοπούλου, τον Γενικό Γραμματέα κ. Κουλαϊδή και συνεργάτες τους. Συζητήθηκαν θέματα που αφορούν την ειδικότητα της Πληροφορικής, στην Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση στο σύνολο της (Γενικό και Τεχνολογικό Λύκειο).

http://pekap.posterous.com/251011

nikosx

Δεν υπήρξε, δηλαδή, κάποια δέσμευση για την εξέταση μαθήματος πληροφορικής στις πανελλήνιες. Αυτό σε συνδυασμό με τα άρθρα που είδαμε και στα προηγούμενα post με ανησυχεί λίγο.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Vangelis

Δεν λένε τίποτα γιατί το έχουν δώσει για μελέτη στον πρόεδρο του ιδρύματος Τσάτσου!.  Πιστεύω ότι το παιχνίδι θα παιχθεί από το τι θα αποφασίσουν τα Πανεπιστημιακά Τμήματα.  Για παράδειγμα τα Πολυτεχνεία θα δηλώσουν σα βασικό μάθημα το δικό μας ή όχι?  Τι θα επιλέξουν τα Οικονομικά τμήματα? 

petrosp13

Στα Οικονομικά προφανώς και δεν ελπίζουμε διότι έχουν ολόκληρη κατεύθυνση δική τους
Να δείτε που στο τέλος θα χαρούμε που υπάρχουνξ 98459859054 σχολές Πληροφορικής στην Ελλάδα γιατί αυτές θα έχουν μάθημα βαρύτητας το δικό μας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Vangelis

Πέτρο τα οικονομικά τμήματα μετα το μάθημα της Οικονομίας την Έκθεση και τα μαθηματικά που είναι σίγουρα ποιο άλλο μάθημα θα επιλέξουν?
Φυσική? Χημεία? Βιολογία  μάλλον απίθανο, άρα εγω πιστεύω ότι  έχουμε ελπίδες (εκτός αν υπάρξουν δύο οικονομικά μαθήματα).

petrosp13

Κατεύθυνση ΑΒ
Μάθημα   Ώρες
Υποχρεωτικά
Νέα Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία   5
Ερευνητική εργασία (Project) 2
Ιστορία   5
Μαθηματικά & Στοιχεία Στατιστικής    6
Μικροοικονομική & Μακροοικονομική   5   
Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών   3   
Εφαρμογές Πληροφορικής   3


Ό,τι και να κάνουμε, με 4 μαθήματα στις πανελλαδικές, εδώ δεν χωράμε
Πάντως, με τόσο σημαντική αύξηση των ωρών των οικονομολόγων (από σχεδόν τίποτα σήμερα στο Λύκειο σε πάνω από 10 ώρες τουλάχιστον), θα αναγκαστούν να κάνουν αθρόες προσλήψεις, γιατί δεν νομίζω ότι είναι τόσο υπεράριθμοι, αλλά και να είναι, μιλάμε για τουλάχιστον 5πλασιασμό των ωρών τους

Αυτό που μου δίνει ελπίδα είναι ότι αναφέρουν πώς θα μετράνε οι βαθμοί της Β' και της Γ' Λυκείου για την πρόσβαση και ευτυχώς εκεί έχουμε μάθημα και μάλιστα το ίδιο, ενώ η ύλη θα καλύπτεται από όλο το Λύκειο, άρα το μάθημα της Β' θα συνεχίζεται (προφανώς) στην Γ'
Το θέμα είναι αν θα έχουμε "πελατεία" για να διδάξουμε και σε αυτό πρέπει να συμβάλλουμε όλοι μας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

Μην υποτιμάτε την περίπτωση να είναι 5 τελικά τα εξεταζόμενα μαθήματα..4+έκθεση..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

P.Tsiotakis

Με 5 μαθήματα ξεμπλοκαρουν όλες οι κατευθύνσεις, απλή λογική (δεν περισσεύει πάντα βέβαια η λογική, συνήθως λείπει)

Γιατι ακόμη και αν είναι 4 λογικά το 4ο θα είναι χημεία η βιολογία η επιστήμη υπολογιστών, άρα πως είναι 4;;

noname

Γνωρίζουμε τι ακριβώς περιλαμβάνουν τα μαθήματα Επιστήμη Υπολογιστών και Εφαρμογές Πληροφορικής; Γιατί το Εφαρμογές Πληροφορικής έτσι όπως το βλέπω σαν τίτλο μου φαίνεται δύσκολο να εξετάζεται πανελληνίως.

tdrivas

Νομίζω δεν έχει οριστεί ύλη, όμως η Εισαγωγή στην Επιστήμη Η/Υ θα μοιάζει το αντίστοιχο μάθημα σε αρκετές σχολές Πληροφορικής στο 1ο έτος. Δηλαδή, εισαγωγικές έννοιες αλγορίθμων,λειτουργικά συστήματα, γλώσσες προγραμματισμού, πολυπλοκότητα,χρησιμότητα επιστήμης και καθημερινότητα..πάντα με τη λογική οτι θα διδάσκεται 2 σχολικά έτη..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Katsadouros_Dhm

Το έχουν ξαναγράψει και άλλοι συνάδελφοι, η λογική λέει ότι όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης θα πρέπει να εξετάζονται πανελλαδικά, πάντα έτσι γινόταν.
Αν συμβεί αυτό τα μαθήματα θα είναι 4+1 η έκθεση.
Επισης, δεν μπορώ να σκεφθώ ότι για ένα μάθημα στο οποίο δίνεται η δυνατότητα εμβάθυνσης να μην εξετάζεται πανελλαδικά.
Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 27 Οκτ 2011, 12:18:01 ΜΜ
(δεν περισσεύει πάντα βέβαια η λογική, συνήθως λείπει)
Συμφωνώ και επαυξάνω...

tdrivas

όπως καταλαβαίνετε, μέσα στο γενικό χαμό του πολιτικού κλίματος, δεν νομίζω να ανακοινωθεί κάτι σύντομα..Και πάντα παραμένουν πειραματόζωα τα παιδία της Α Λυκείου...ντροπή, ξεφτίλα, μίσος..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

jim_st

Παράθεση από: morfeus στις 04 Νοε 2011, 10:36:19 ΜΜ
όπως καταλαβαίνετε, μέσα στο γενικό χαμό του πολιτικού κλίματος, δεν νομίζω να ανακοινωθεί κάτι σύντομα..Και πάντα παραμένουν πειραματόζωα τα παιδία της Α Λυκείου...ντροπή, ξεφτίλα, μίσος..
Δυστυχώς έχεις δίκιο!
Σ' όλα....