Θέματα θεωρίας που ΄καίνε΄....

Ξεκίνησε από che, 24 Απρ 2009, 09:26:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Τι θα λέγατε να συζητήσουμε σχετικά με κάποια θέματα θεωρίας που ο καθένας μας τα κρίνει ως 'ύποπτα' ή 'επικίνδυνα' ; Είμαι 100% κατά των SOS θεμάτων, με την έννοια ότι δεν πιστεύω σε μαντικές ικανότητες, απλώς θα ήθελα να διαβάζω τις προσωπικές σας απόψεις (δηλαδή στα κομμάτια που εσείς εστιάζετε στα τελευταία σας μαθήματα).


Ευχαριστώ πολύ

nefeli1

1.Τι είναι οπτικός προγραμματισμός
2.Ποια βήματα περιλαμβάνει η ανάλυση ενός προβλήματος σε ένα προγραμματιστικό περιβάλλον;

petrosp13

Πολλαπλασιασμός αλά ρωσικά
Στοίβα χρόνου εκτέλεσης
Τύποι λαθών
Δομημένος και παράλληλος προγραμματισμός
Μειονεκτήματα χρήσης πινάκων
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pgrontas

Θέματα θεωρίας που καίνε ή καίμε θέματα θεωρίας;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Laertis

Χαχα καλόοο Παναγιώτη  ;D

Αν θεωρήσουμε το περυσινό απαράδεκτο σκεπτικό της επιτροπής, το θέμα που θα πέσει φέτος είναι ο αντικειμενοστραφής προγρ/σμός. Και υπάρχουν δυο βασικοί λόγοι (που θεωρεί σημαντικούς η επιτροπή)

1) Δεν έχει πέσει ποτέ των ποτών
2) Στο 6ο Κεφ. δίνεται ο ορισμός και στο 11ο (εκτός ύλης) εκτενέστερη αναφορά. Κάτι σαν τις τεχνικές σχεδίασης πέρυσι ....

:P
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis


ntzios kostas

Ας κάψω και εγώ κάτι.

Ποιο είναι το αντικείμενο μέλετης του κλάδου της Θεωρίας Πληροφοριών.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

evry

Λοιπόν για να δούμε

Κατ'αρχήν για ΣΛ προτείνω ανεπιφύλακτα τα

1.Η δυσκολία αντιμετώπισης των προβλημάτων ελαττώνεται όσο περισσότερο προχωράει η ανάλυσή τους σε απλούστερα προβλήματα
2. Η ταξινόμηση της φυσαλίδας είναι ο πιο απλός αλγόριθμος ταξινόμησης

και τις ερωτήσεις

1. Τι περιλαμβάνει η ανάλυση ενός προβλήματος σε ένα σύγχρονο υπολογιστικό περιβάλλον;
2. Ποιες οι κυριότερες διαφορές των φυσικών και των τεχνητών γλωσσών;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

nclpao13

Να περιγράψετε την Ολίσθηση και να δώσετε ένα παράδειγμα.

meteo_xampos

Καλημέρα σας... Σε ότι αφορά την ολίσθηση, είναι δυνατόν να τους ζητήσουν μετατροπή από δυαδικό σύστημα σε
δεκαδικό σύστημα αρίθμησης; Δηλαδή, για να δώσουν ένα παράδειγμα ολίσθησης όπως λέει ο συνάδελφος στο
προηγούμενο post, θα πρέπει να πουν ότι π.χ. ο αριθμός 00010001 είναι ο 17 στο δεκαδικό σύστημα, και γίνεται με
ολίσθηση προς τα αριστερά 001000100, δηλαδή 34;
Επίσης, πλεονεκτήματα τμηματικού προγραμματισμού. Αλλά εμένα μου αρέσει πολύ η στοίβα χρόνου εκτέλεσης!!!
Και συντακτικά-λογικά σφάλματα σε αλγόριθμο...

jgalano

#10
Συμφωνώ σε όλα με τους προλαλήσαντες και προσθέτω τα εξείς:
1.  Αναφέρατε τις περιπτώσεις που δικαιολογείται η χρήση του αλγόριθμου της σειριακής  αναζήτησης. (σελ.65)
2. Ποια είναι η καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού; Από ποιους παράγοντες εξαρτάται η επιλογή της γλώσσας προγραμματισμού που θα χρησιμοποιηθεί για την ανάπτυξη μιας εφαρμογής; (σελ.129)
3.  Τι ονομάζεται υποπρόγραμμα; (σελ.206)
4.  Ορισμοί: Δομή ενός προβλήματος (σελ.8), Διαδικασία-Συνάρτηση (σελ.208)
5. Τι είναι η παράμετρος; Τι ονομάζεται τυπική και τι πραγματική παράμετρος; (σελ.210,217)
6.  Υπερχείλιση – Υποχείλιση (σελ. 60)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Θεωρία Δομές Δεδομένων και οι ενέργειες που γίνονται πάνω σε αυτές.
Στατικές και δυναμικές δομές χαρακτηριστικά - διαφορές.

Εαν θυμάμε καλά στις κανονικές εξετάσεις δεν έχει πέσει ποτέ σαν θεωρία.

gpapargi

Έχω ένα φίλο που βάζει θέματα στις πανελλήνιες. Μου είχε πει ότι λίγο πριν τις εξετάσεις κοιτάνε στο δίκτυο για να δουν τα θέματα που πρότειναν σα ΣΟΣ οι εφημερίδες, τα φροντιστήρια και οι διάφορες σελίδες internet έτσι ώστε να αποφύγουν να βάλουν τα ίδια και γίνει παρεξήγηση.

Ολοκληρώστε λοιπόν τις προτάσεις για να του στείλω αυτό το link  >:D

ikariofil

Πολύ ψάχνουν το διαδίκτυο, γι αυτό κάτι μου λέει ότι θα έχουμε τα ίδια θέματα (για παπαγάλους) όπως τα περσινά.

andreas_p

Παιδιά καλημέρα.

Τι είναι αυτό που κάνουμε τώρα;

Μία sos  οπτική γωνία ...