Arduino 1.8.7 σε ubuntu 18.04.1

Ξεκίνησε από aspd, 15 Οκτ 2018, 03:53:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Δεν μπλέκονται.
Tα ubuntu make και synaptic κτλ είναι στην εγκατάσταση στο 2ο εργαστήριο, και τα έβαλα μόνο για να δω τι γίνεται. Δε θα τα χρησιμοποιήσω!

Στο 1ο εργαστήριο έχω το 1.8.7 όπως το έστησα από https://howto-ubuntunew.blogspot.com/2017/10/how-to-install-arduino-ide-185-on.html και έκανα /opt/arduino-1.8.7/install.sh

Φαίνεται να το λύσαμε και αυτό το θέμα!
Ευχαριστώ


aspd

To arduino uno δουλεύει σωστά και στο server και σε clients.
Έχω φορτώσει χωριστά στο server και σε clients και μία άλλη πλακέτα  χρησιμοποιώντας το διαχειριστή πλακετών του IDE. Η εγκατάσταση της πλακέτας γίνεται σωστά. Στο server τρέχει σωστά,
Όταν όμως σε client κανω compile ένα project εμφανίζει μήνυμα
fork/exec /home/duser11/.arduino15/packages/UDOO/tools/gcc-arm-none-eabi/4.9-2014q4-20141203/bin/arm-none-eabi-g++: no such file or directory
Σφάλμα μεταγλώττισης για την πλακέτα UDOO Neo (Cortex M4)

Οι clients απέκτησαν το arduino με την εντολή
/opt/arduino-1.8.7/install.sh
και φόρτωσα σε καθέναν χωριστά τη νέα πλακέτα στο IDE.

Μπορώ να παρακάμψω το πρόβλημα χρησιμοποιώντας τα 18.04 που έχω στήσει και τοπικά στους σκληρούς δίσκους των clients.
Μήπως όμως είναι κάτι εύκολο αυτό που θέλει;

alkisg

aspd, δυστυχώς δεν το ξέρω το πρόγραμμα, πρέπει να έρθεις από το IRC να το δούμε live το τι κάνει.

aspd

Εντάξει Άλκη, σε ευχαριστώ.
θα προσπαθήσω να προσδιορίσω το πρόβλημα με όσο πιο πολύ ακρίβεια μπορώ και θα έλθω από το IRC.
Μου φαίνεται σαν να έχει στηθεί μεν με επιτυχία η νέα πλακέτα στους clients, αλλά όχι σαν να ήταν σε stand alone μηχάνημα και κάτι να το εμποδίζει να κάνει compile.



alkisg

Δεν νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο το standalone vs ltsp, αλλά το ότι δεν έχουν σωστό installer, δηλαδή "εγκατάσταση ανά χρήστη" vs "για όλο το σύστημα".

Π.χ. αν ο duser11 κάνει login στον server, του παίζει;

aspd

Λύθηκε το θέμα ως εξής:
Αν είμαι στο client-μηχάνημα στο λογαριασμό π.χ. duser11  και φορτώσω από το διαχειριστή πλακετών του arduino IDE τη νέα πλακέτα που θέλω, τότε αν κάνω compile εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα.

fork/exec /home/duser11/.arduino15/packages/UDOO/tools/gcc-arm-none-eabi/4.9-2014q4-20141203/bin/arm-none-eabi-g++: no such file or directory
Σφάλμα μεταγλώττισης για την πλακέτα UDOO Neo (Cortex M4)

Μπήκα στο λογαριασμό του duser11 από το server. Πάλι δε γίνεται compile. Απεγκατέστησα τη νέα πλακέτα και την ξαναέστησα από το διαχειριστή πλακετών. Μετά στο client μηχάνημα για τον duser11 δουλεύει σωστά.

Οπότε απεγκατέστησα τις πλακέτες και τις ξαναέστησα στους λογαριασμούς των χρηστών που ήθελα, αλλά κάνοντας αυτή τη δουλειά από το μηχάνημα του server.