ΓΕΛ: Η επόμενη μέρα

Ξεκίνησε από Γιάννης Αναγνωστάκης, 11 Σεπ 2013, 12:34:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: che στις 12 Σεπ 2013, 10:04:56 ΠΜ
Σχετικά με την μεγάλη πληροφόρηση που εχει ο οεφε θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω ! Εγω λέω ότι δεν έχουν ιδέα και δεν ξέρουν τι τους γίνεται !

Κάπου στην μέση είναι η πραγματικότητα.Πάντως το αφεντικό μου, μέλος του ΔΣ του ΟΕΦΕ, τον ήξερε τον ΑΛ...

che

Παράθεση από: janag79 στις 12 Σεπ 2013, 10:31:13 ΠΜ
Κάπου στην μέση είναι η πραγματικότητα.Πάντως το αφεντικό μου, μέλος του ΔΣ του ΟΕΦΕ, τον ήξερε τον ΑΛ...


Τον αλ τον ήξερε οκ. Ιδέα για το τι θα γίνει είχε ; Δεν νομίζω.

tsabatman

Παράθεση από: seibei στις 12 Σεπ 2013, 10:07:05 ΠΜ
Τον κύριο που δεν προλάβαινε να μας εξηγήσει (είχε το παστίτσιο στο φούρνο;;; ) γιατί αγνόησε 100άδες πανεπιστημιακούς και χιλιάδες άλλους προκειμένου να ολοκλήρωθεί αμιγώς η επιστροφή στο 1983, δεν πρέπει να τον ξεχάσουμε. Στην Εύβοια δεν πολιτεύεται; 
ο 'κύριος' αυτός βρίσκεται ήδη σπίτι του και δεν το ξέρει...να δούμε αν θα τον εμπιστευθεί κανείς και για γιατρό....

control_data

Πιστεύω οτι οι βουλευτές που υποστήριξαν την κοινή λογική στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων και στη βουλή, μπορούνε για γίνουν φορείς της κοινής λογικής στις κινήσεις που θα ακολουθήσουν.

Τάσος Κουράκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Κώστας Γιοβανόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες)
Άννα Ασημακοπούλου (ΝΔ)
Αικατερίνη Μάρκου (ΔΗΜΑΡ)
Γεωργία Μπατσαρά (ΝΔ)
Ιωάννης Μιχελογιαννάκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Γιάννης Κουτσούκος (ΠΑΣΟΚ)
Κώστας Κόλλιας (ΝΔ)
Ελένη Μακρή (ΝΔ)
Γιώργος Στύλιος (ΝΔ)

Απο ΜΜΕ νομίζω οτι αυτοί που ανέδειξαν το θέμα περισσότερο απ'όλους ειναι:

Το Βήμα (πλήθος αρθρογραφίας)
Ρογκάκης - Πρωινό ΑΝΤ1 (ξεμπρόστιασμα κωλοτούμπα)
Λυριτζής & Οικονόμου - Πρώτη Γραμμή ΣΚΑΙ (ανάγνωση μηνυμάτων με ανάδειξη του θέματος)

Έχω παραλείψει κάτι ;

NiColas1957

Παράθεση από: control_data στις 12 Σεπ 2013, 11:11:15 ΠΜ
Πιστεύω οτι οι βουλευτές που υποστήριξαν την κοινή λογική στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων και στη βουλή, μπορούνε για γίνουν φορείς της κοινής λογικής στις κινήσεις που θα ακολουθήσουν.

Τάσος Κουράκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Κώστας Γιοβανόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες)
Άννα Ασημακοπούλου (ΝΔ)
Αικατερίνη Μάρκου (ΔΗΜΑΡ)
Γεωργία Μπατσαρά (ΝΔ)
Ιωάννης Μιχελογιαννάκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Γιάννης Κουτσούκος (ΠΑΣΟΚ)
Κώστας Κόλλιας (ΝΔ)
Ελένη Μακρή (ΝΔ)
Γιώργος Στύλιος (ΝΔ)

Απο ΜΜΕ νομίζω οτι αυτοί που ανέδειξαν το θέμα περισσότερο απ'όλους ειναι:

Το Βήμα (πλήθος αρθρογραφίας)
Ρογκάκης - Πρωινό ΑΝΤ1 (ξεμπρόστιασμα κωλοτούμπα)
Λυριτζής & Οικονόμου - Πρώτη Γραμμή ΣΚΑΙ (ανάγνωση μηνυμάτων με ανάδειξη του θέματος)

Έχω παραλείψει κάτι ;

Έστειλα αρκετά κείμενα υποστήριξης (ανακοινώσεις κλπ), και το video του κωλοτούμπα στο Left.gr    και τα έβαλαν όλα!


Menelaos

Ειλικρινά, ενώ πάρα πολλοί συνάδελφοι προσπάθησαν για το καλύτερο, το τί υποσχέσεις τους έδιναν είναι απίστευτο.

1. Παρέμβαση τάχα του Παναγιωτόπουλου υπέρ μας στον Αρβανιτόπουλο και τάχα ο Αρβανιτόπουλος τρομοκρατήθηκε. Ο Παναγιωτόπουλος θα πάρει στις εκλογές ό,τι πάρουν και οι άλλοι... Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
2. Είδα βουλευτές (Καστοριάς;) να παίρνουν τηλέφωνο στο Παιδείας, μπροστά σε συναδέλφους και να απειλούν ότι δε θα ψηφίσουν αν δεν είναι η Πληροφορική εξεταζόμενη πανελλαδικώς.  Τί έκαναν τελικά;
3. Είδα βουλευτές μορφωτικών υποθέσεων (Άρτας;) να τάζουν σε συνάδελφο ότι η Πληροφορική θα είναι εξεταζόμενη πανελλαδικά.
4. Άκουσα για μέλη του ΟΕΦΕ να είναι και αυτοί σίγουροι για την Πληροφορική.
5. Άκουσα για παρεμβάσεις του ΠΑΣΟΚ για σκληρούς αγώνες που έδιναν.
6. Είδα κωλοτούμπες on-air υφυπουργών.

Όλοι ήταν σίγουροι και μας έταζαν, και όταν ήρθε η ώρα της κάλπης, μας έδωσαν στεγνά. Τώρα, θα τους δώσουμε και εμείς με το πιο στεγνό και απειλητικό τρόπο. Οφθαλμός αντί οφθαλμού, γιατί έτσι γουστάρουμε.

lkt

Παράθεση από: control_data στις 12 Σεπ 2013, 11:11:15 ΠΜ
Πιστεύω οτι οι βουλευτές που υποστήριξαν την κοινή λογική στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων και στη βουλή, μπορούνε για γίνουν φορείς της κοινής λογικής στις κινήσεις που θα ακολουθήσουν.

Τάσος Κουράκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Κώστας Γιοβανόπουλος (Ανεξάρτητοι Έλληνες)
Άννα Ασημακοπούλου (ΝΔ)
Αικατερίνη Μάρκου (ΔΗΜΑΡ)
Γεωργία Μπατσαρά (ΝΔ)
Ιωάννης Μιχελογιαννάκης (ΣΥΡΙΖΑ)
Γιάννης Κουτσούκος (ΠΑΣΟΚ)
Κώστας Κόλλιας (ΝΔ)
Ελένη Μακρή (ΝΔ)
Γιώργος Στύλιος (ΝΔ)

Απο ΜΜΕ νομίζω οτι αυτοί που ανέδειξαν το θέμα περισσότερο απ'όλους ειναι:

Το Βήμα (πλήθος αρθρογραφίας)
Ρογκάκης - Πρωινό ΑΝΤ1 (ξεμπρόστιασμα κωλοτούμπα)
Λυριτζής & Οικονόμου - Πρώτη Γραμμή ΣΚΑΙ (ανάγνωση μηνυμάτων με ανάδειξη του θέματος)

Έχω παραλείψει κάτι ;
Μην τρελαθούμε κιόλας! Ο Στύλιος που έπρεπε να σηκώσει τη σημαία ως Πληροφορικός και να καταθέσει τροπολογία, δεν ανέφερε καν τη λέξη Πληροφορική την ημέρα της ψήφισης. Να δούμε όταν θα ψάχνουν φοιτητές στην Άρτα τι εξηγήσεις θα δώσει. Ο συγκεκριμένος δεν έχει καμία δικαιολογία.

apom

Παράθεση από: Ακριβή στις 12 Σεπ 2013, 09:25:17 ΠΜ
Καλημέρα,

όλες οι εκθέσεις (αιτιολογική, αξιολόγηση συνεπειών της ρύθμισης και δημόσιας διαβούλευσης) βρίσκονται εδώ:

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Psifisthenta-Nomoschedia?law_id=638ab1e6-7854-4ce4-89b2-3649a78e2982

Το συμπέρασμα της έκθεσης επί της δημόσια διαβούλευσης:

Όλες οι διατυπωθείσες απόψεις, προτάσεις και παρατηρήσεις επί του σχεδίου νόμου μελετήθηκαν και επεξεργάστηκαν ως προς τα συμπεράσματά τους και αποτέλεσαν σημαντικό εργαλείο για να προβεί το επισπεύδον υπουργείο σε προσθήκη, διόρθωση και επανεξέταση ορισμένων θεματικών του σχεδίου οι οποίες και ενσωματώθηκαν στην τελική μορφή του κατατεθέντος νομοσχεδίου.

δεν έχω την διάθεση να την διαβάσω... υποθετω μπλα...μπλα... επαναλαμβάνω πάντως την προτασή μου... νομική συμβουλή => ΣτΕ ... θα γίνει και ντόρος ακόμα μεγαλύτερος...

che

Παράθεση από: apom στις 12 Σεπ 2013, 12:45:03 ΜΜ
δεν έχω την διάθεση να την διαβάσω... υποθετω μπλα...μπλα... επαναλαμβάνω πάντως την προτασή μου... νομική συμβουλή => ΣτΕ ... θα γίνει και ντόρος ακόμα μεγαλύτερος...

Συναδελφε θέλεις λίγο να επαναλαβεις λίγο τη σκέψη της νομικής συμβουλης ; Πάνω σε τι πιστεύεις ότι μπορούμε να πατήσουμε ; Αρχικά μου φαίνεται λίγο εκτός πραγματικότητας αλλα ίσως να κάνω λάθος.

apom

Παράθεση από: che στις 12 Σεπ 2013, 12:54:43 ΜΜ
Συναδελφε θέλεις λίγο να επαναλαβεις λίγο τη σκέψη της νομικής συμβουλης ; Πάνω σε τι πιστεύεις ότι μπορούμε να πατήσουμε ; Αρχικά μου φαίνεται λίγο εκτός πραγματικότητας αλλα ίσως να κάνω λάθος.

αναφέρω σημεία από άρθρα του συντάγματος...

Αρθρο 16

Η τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες. Η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Κράτους. Η ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελευθερία της διδασκαλίας δεν απαλλάσσουν από το καθήκον της υπακοής στο Σύνταγμα.

Η επιστήμη της Πληροφορικής;

άλλα άρθρα...

Τα νομοσχέδια και οι προτάσεις νόμων συνοδεύονται υποχρεωτικά  από αιτιολογική  έκθεση  (η οποία αναλύει τους σκοπούς των προτεινόμενων ρυθμίσεων)

Τέλος, τα νομοσχέδια αποστέλλονται στη Διεύθυνση Επιστημονικών Μελετών της Επιστημονικής Υπηρεσίας της Βουλής, η οποία υποβάλλει έκθεση με τις παρατηρήσεις της.

φοβερή αλλαγή η επιστροφή στο 1983

Τα νομοσχέδια συνοδεύονται, επίσης, υποχρεωτικά, από έκθεση αξιολόγησης των συνεπειών της ρύθμισης  και από έκθεση επί της δημόσιας διαβούλευσης που έχει προηγηθεί της κατάθεσής τους.


Μία-δύο νομικές συμβουλές για την ορθότητα των παραπάνω εκθέσεων θα μπορούσαν να μας δώσουν μία ένδειξη για το εάν μπορούμε να το κυνηγήσουμε νομικά... το οποίο είναι βούτυρο στο ψωμί των δικαστικων... ιδίως στο ΣτΕ.... Δεν είναι δυνατόν η μοναδική επιστήμη που υποβαθμίζεται ala cart να είναι η Πληροφορική εκτός κι αν είναι δεξιότητα... Δεν είναι δυνατόν να λέει ο Υπουργός ''... δεν μπορω να αναλύσω του λόγους τώρα...'' ακόμα και 5 άτομα που λέει ο λόγος μπορούμε να καταθέσουμε προσφυγή... όσον αφορά το κόστος 3000 άτομα που λέει ο λόγος με 10 ευρώ το πολύ... αγοράζουμε μισή ντουζίνα δικηγόρων...

seibei

Παράθεση από: lkt στις 12 Σεπ 2013, 12:44:21 ΜΜ
Μην τρελαθούμε κιόλας! Ο Στύλιος που έπρεπε να σηκώσει τη σημαία ως Πληροφορικός και να καταθέσει τροπολογία, δεν ανέφερε καν τη λέξη Πληροφορική την ημέρα της ψήφισης. Να δούμε όταν θα ψάχνουν φοιτητές στην Άρτα τι εξηγήσεις θα δώσει. Ο συγκεκριμένος δεν έχει καμία δικαιολογία.
Στύλιοοοο,   ΜΑΥΡΟΟΟΟ!!!!

petrosp13

Λες και όλοι εσείς ψηφίζατε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ κάνετε ρε παιδιά
Σιγά το μαύρο που θα τους ρίξετε
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

itt

Παράθεση από: apom στις 12 Σεπ 2013, 01:04:41 ΜΜ
αναφέρω σημεία από άρθρα του συντάγματος...

Αρθρο 16

Η τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες. Η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Κράτους. Η ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελευθερία της διδασκαλίας δεν απαλλάσσουν από το καθήκον της υπακοής στο Σύνταγμα.

Η επιστήμη της Πληροφορικής;

άλλα άρθρα...

Τα νομοσχέδια και οι προτάσεις νόμων συνοδεύονται υποχρεωτικά  από αιτιολογική  έκθεση  (η οποία αναλύει τους σκοπούς των προτεινόμενων ρυθμίσεων)

Τέλος, τα νομοσχέδια αποστέλλονται στη Διεύθυνση Επιστημονικών Μελετών της Επιστημονικής Υπηρεσίας της Βουλής, η οποία υποβάλλει έκθεση με τις παρατηρήσεις της.

φοβερή αλλαγή η επιστροφή στο 1983

Τα νομοσχέδια συνοδεύονται, επίσης, υποχρεωτικά, από έκθεση αξιολόγησης των συνεπειών της ρύθμισης  και από έκθεση επί της δημόσιας διαβούλευσης που έχει προηγηθεί της κατάθεσής τους.


Μία-δύο νομικές συμβουλές για την ορθότητα των παραπάνω εκθέσεων θα μπορούσαν να μας δώσουν μία ένδειξη για το εάν μπορούμε να το κυνηγήσουμε νομικά... το οποίο είναι βούτυρο στο ψωμί των δικαστικων... ιδίως στο ΣτΕ.... Δεν είναι δυνατόν η μοναδική επιστήμη που υποβαθμίζεται ala cart να είναι η Πληροφορική εκτός κι αν είναι δεξιότητα... Δεν είναι δυνατόν να λέει ο Υπουργός ''... δεν μπορω να αναλύσω του λόγους τώρα...'' ακόμα και 5 άτομα που λέει ο λόγος μπορούμε να καταθέσουμε προσφυγή... όσον αφορά το κόστος 3000 άτομα που λέει ο λόγος με 10 ευρώ το πολύ... αγοράζουμε μισή ντουζίνα δικηγόρων...

Θεωρώ ότι αυτό θα κατέληγε σε κυνήγι μαγισσών. Είναι αρκετές οι περιπτώσεις που το Σύνταγμα αγνοείται εντελώς και επίσης το άρθρο που παρέθεσες είναι υπερβολικά ανοικτό σε ερμηνείες. Μπορούν απλούστατα να σου πουν, ότι η επιλογή το μάθημα να είναι γενικής παιδείας  όντως προωθεί της Πληροφορική ως επιστημονικό κλάδο στο λύκειο. Βέβαια αν και θεωρητικά ίσως έχει μια βάση, προφανώς και είναι εκτός πραγματικότητας, αλλά το όλο θέμα θα διαμορφωθεί απο technicalities.

apom

εδώ έχουν βρεί το δίκιο τους ''κορμοράνοι - βοτανικός'', εχθές έκρινε ως αντισυγματικο προεδρικό διάταγμα για την αξιολόγηση εκπαιδευτικών επειδή κατατέθηκε εκπρόθεσμα... ότι να ναι... σας λέω ότι στο ΣτΕ έχει ψωμί η υπόθεση... εφόσον φυσικά αποφασίσουμε ανοιχτή σύγκρουση... επαναλαμβάνω ότι μία νομική συμβουλή δεν είναι κάτι που θα μας χαλάσει...

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 12 Σεπ 2013, 01:15:13 ΜΜ
Λες και όλοι εσείς ψηφίζατε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ κάνετε ρε παιδιά
Σιγά το μαύρο που θα τους ρίξετε
Οκ, ίσως όχι εμείς αλλά θέλω να πιστεύω πως το μαύρο θα τους το ρίξουν αυτοί που τους ψήφιζαν τόσα χρόνια. Εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να υπενθυμίσουμε στις τοπικές κοινωνίες τη στάση τους όταν πρέπει και όπου πρέπει.