Θέμα Δ

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2015, 10:21:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα

ήθελα να ρωτήσω το εξής: ένας μαθητής μου στο Δ4 κατάλαβε ότι η έκφραση "το μεγαλύτερο βαθμό σε ένα τραγούδι" αντιστοιχεί σε αναζήτηση...δηλαδή έκανε αναζήτηση, βρήκε σε ποια γραμμή βρίσκεται στο τραγούδι, βρήκε το μέγιστο κάθε κριτή και έλεγξε αν είναι πόσα μέγιστα έχουμε (έτσι μου το περιέγραψε) ... θα πάρει κάποια μόρια θεωρείτε ?? πολύ κρίμα για τον συγκεκριμένο, πολύ καλό παιδί και άριστος μαθητής, όλα τα άλλα μάλλον τα έχει σωστά ..

michaeljohn

Παράθεση από: mkouv στις 05 Ιουν 2015, 10:01:16 ΠΜ
Καλημέρα

ήθελα να ρωτήσω το εξής: ένας μαθητής μου στο Δ4 κατάλαβε ότι η έκφραση "το μεγαλύτερο βαθμό σε ένα τραγούδι" αντιστοιχεί σε αναζήτηση...δηλαδή έκανε αναζήτηση, βρήκε σε ποια γραμμή βρίσκεται στο τραγούδι, βρήκε το μέγιστο κάθε κριτή και έλεγξε αν είναι πόσα μέγιστα έχουμε (έτσι μου το περιέγραψε) ... θα πάρει κάποια μόρια θεωρείτε ?? πολύ κρίμα για τον συγκεκριμένο, πολύ καλό παιδί και άριστος μαθητής, όλα τα άλλα μάλλον τα έχει σωστά ..

Αρκετά από τα 9 μόρια.. τουλάχιστον 3 από το γεγονός ότι βρίσκει το μέγιστο κάθε κριτή... από κει και πέρα πρέπει να ξέρουμε ακριβώς αυτό που έκανε γιατί στην παραπάνω περιγραφή η κατάσταση είναι μπερδεμένη

Λαμπράκης Μανώλης

ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε....ναι όντως μπέρδεψε την αναζήτηση και δεν ξέρουμε πως ακριβώς θα βαθμολογηθεί ... και εγώ τώρα περιγράδω στο περίπου αυτα που μου είπε .... ωραία τουλάχιστον να πάρει κάποια γιατι είναι κρίμα

michaeljohn

Συνάδελφοι, κατά την  βαθμολόγηση  μου έκανε φοβερή εντύπωση μια «λανθασμένη» λύση που συνάντησα και αφορά το ερώτημα Δ4. Την παραθέτω και ζητάω την γνώμη σας για το πόσο πρέπει να βαθμολογηθεί με άριστα το 9.

!
Για j από 1 μέχρι 7
   MaxB[j] <-- B[1, j]
   Για i από 2 μέχρι 45
      Αν  B[i, j] >  MaxB[j] τότε
         MaxB[j] <--  B[i, j] 
      Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
!
Max <--   0
Για i από 1 μέχρι 45
   k <-- 0
   Για j από 1 μέχρι 7
      Αν  B[i, j] =  MaxB[j] τότε
          k <-- k + 1
      Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
   Αν  k > Max  τότε
      Max <-- k
   Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Εμφάνισε 'πλήθος κριτών :' , Max
!

Dimi97

Παράθεση από: michaeljohn στις 12 Ιουν 2015, 07:04:12 ΜΜ
Συνάδελφοι, κατά την  βαθμολόγηση  μου έκανε φοβερή εντύπωση μια «λανθασμένη» λύση που συνάντησα και αφορά το ερώτημα Δ4. Την παραθέτω και ζητάω την γνώμη σας για το πόσο πρέπει να βαθμολογηθεί με άριστα το 9.

!
Για j από 1 μέχρι 7
   MaxB[j] <-- B[1, j]
   Για i από 2 μέχρι 45
      Αν  B[i, j] >  MaxB[j] τότε
         MaxB[j] <--  B[i, j] 
      Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
!
Max <--   0
Για i από 1 μέχρι 45
   k <-- 0
   Για j από 1 μέχρι 7
      Αν  B[i, j] =  MaxB[j] τότε
          k <-- k + 1
      Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
   Αν  k > Max  τότε
      Max <-- k
   Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Εμφάνισε 'πλήθος κριτών :' , Max
!

το πρόβλημα ειναι στο τέλος μόνο,που πρέπει να γίνει

ΑΝ κ=1 τότε
Μax<--Max+1

σωστά?

michaeljohn

Παράθεση από: Dimi97 στις 13 Ιουν 2015, 02:26:50 ΜΜ
το πρόβλημα ειναι στο τέλος μόνο,που πρέπει να γίνει

ΑΝ κ=1 τότε
Μax<--Max+1

σωστά?

Όχι..Τότε θα έβρισκε το πλήθος των τραγουδιών στα οποία ένας μόνο κριτής έδωσε τον μέγιστο βαθμό του.
Η λύση που παρέθεσα απαντά στην εξής εκφώνηση :
Να βρίσκει και να εμφανίζει το μεγαλύτερο  πλήθος κριτών που σε ένα τραγούδι έδωσαν τον μέγιστο βαθμό τους.
Ενώ η εκφώνηση του Δ4 ήταν :
Να βρίσκει και να εμφανίζει το πλήθος των κριτών που έδωσαν τον μέγιστο βαθμό τους σε ένα μόνο τραγούδι.

Dimi97

Παράθεση από: michaeljohn στις 16 Ιουν 2015, 06:33:02 ΜΜ
Όχι..Τότε θα έβρισκε το πλήθος των τραγουδιών στα οποία ένας μόνο κριτής έδωσε τον μέγιστο βαθμό του.
Η λύση που παρέθεσα απαντά στην εξής εκφώνηση :
Να βρίσκει και να εμφανίζει το μεγαλύτερο  πλήθος κριτών που σε ένα τραγούδι έδωσαν τον μέγιστο βαθμό τους.
Ενώ η εκφώνηση του Δ4 ήταν :
Να βρίσκει και να εμφανίζει το πλήθος των κριτών που έδωσαν τον μέγιστο βαθμό τους σε ένα μόνο τραγούδι.

ααα καταλαβα ευχαριστώ...οπότε στα τελευταια για πρεπει το 45 και το 7 να αντιστραφούνε...