clients σε Ηibernate αντί για shutdown

Ξεκίνησε από d_oikon, 14 Ιουν 2022, 10:30:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

d_oikon

Καλημέρα σε όλους.

Στο ένα από τα δύο σχολεία που πηγαίνω, εδώ και 1 εβδομάδα, 10 μέρες περίπου συμβαίνει το εξής περίεργο.
Με 20.04.4 LTS (Focal Fossa) 64-bit,
Κάνω shutdown τα μηχανήματα μέσα από τον επόπτη, αλλά αυτά μπαίνουν σε μία κατάσταση σαν hibernate. Δηλ, αν πατήσω κάποιο πλήκτρο τότε ξεκινάνε (!!!). Φυσικά αυτό είναι πρόβλημα, γιατί κάποιος αν αγγίξει ένα πλήκτρο (πχ η καθαρίστρια) αυτά θα ξεκινήσουν και θα περιμένουν εμένα όταν πάω μετά από μέρες.....!!

Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάνω τα μηχανήματα shutdown χειροκίνητα μέσα από το κάθε μηχάνημα.

Έκανα updates, και δημοσίευση δίσκου, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Το επίσης περίεργο είναι ότι στο άλλο σχολείο που πηγαίνω, με την ίδια έκδοση Ubuntu, δεν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

Παρακαλώ για τα φώτα σας 😀....και καλό καλοκαίρι σε όλους.




vovos

Καλημέρα!
Μήπως οι υπολογιστές κάνουν κανονικά shutdown αλλά είναι ενεργοποιημένη στο BIOS/UEFI η επιλογή να ανάβει ο υπολογιστής με το πάτημα κουμπιού; Το έχω δει σε κάποια μηχανήματα και πάντα το απενεργοποιώ.

d_oikon

Καλησπέρα.
Το θέμα είναι ότι όλα ήταν οκ. Και ξαφνικά έγινε αυτό.
Μέχρι τότε δηλ έκλειναν κανονικά. Ξαφνικά, μια μέρα, άρχισαν να παρουσιάζουν αυτό που περιγράφω, χωρίς να έχω πειράξει κάτι.
Θα  το τσεκάρω πάντως αυτό που λες από Σεπτέμβρη.
Σ ευχαριστώ. 

d_oikon

Τελικά το πρόβλημα ήταν εδώ. Ήταν επιλεγμένο το checkbox κι επειδή τα πληκτρολόγια είναι usb, προφανώς γι' αυτό ξεκίναγαν τα μηχανήματα. Το έβγαλα και όλα οκ.
Βέβαια δεν θυμάμαι πώς μπήκε αυτή η επιλογή σε όλους τους clients! :D