Νέο (δωρεάν) ηλεκτρονικό βιβλίο: ξεκινώντας με το Ubuntu 10.04

Ξεκίνησε από alkisg, 22 Ιουλ 2010, 03:54:19 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Το Ubuntu manual είναι μια σχετικά νέα προσπάθεια δημιουργίας ενός ηλεκτρονικού βιβλίου για το Ubuntu 10.04, το οποίο περιέχει όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζει ένας χρήστης κατά την πρώτη του επαφή με τη διανομή Ubuntu του λειτουργικού συστήματος GNU/Linux, και ακόμα περισσότερα.

Γράφηκε αρχικά στα αγγλικά και στη συνέχεια οι κατά τόπους ομάδες τοπικοποίησης του Ubuntu το μεταφράζουν στις γλώσσες τους. Η ελληνική ομάδα είναι από τις πρώτες που ολοκλήρωσαν τη μετάφραση!

Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα και να κάνετε λήψη ως pdf από τη σελίδα
http://ubuntu-manual.org/?lang=el

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Η ελληνική έκδοση δεν κατεβαίνει. Μου βγάζει το εξής:
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Εμένα μια χαρά κατεβαίνει, μήπως έχει κανένα πρόβλημα ο browser σου; Από ποιο link κατεβάζει; (δεξί κλικ » αντιγραφή τοποθεσίας κατά τη λήψη)

Να το direct link, αν δεν σου κατεβαίνει ούτε από αυτό πες μου να το ανεβάσω κάπου αλλού - ή κατέβασέ το από το torrent link που έχουν στο site.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Σήμερα το κατέβασα κανονικά. Θα ήταν προσωρινό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ.
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

iliasthes

Κάπως, σχετικό με το θέμα. Στον καινούριο φορητό έχω βάλει Mandriva και μου άρεσε η δυνατότητα που έχει να επιλέγεις από μία (πολύ περιορισμένη η αλήθεια) γκάμα βιβλίων χωρισμένη σε κατηγορίες και να τα φορτώνεις στον υπολογιστή σου. Ενσωματώνονται μάλιστα στο μενού των εφαρμογών. Φαντάζομαι με παρόμοιο τρόπο θα ενσωματώνεται και το Manual του ubuntu. Αξίζει τον κόπο νομίζω να εντάξουμε πιο ενεργά στη διδασκαλία μας τη χρήση κάποιας διανομής λίνουξ (κατά προτίμηση Ubuntu).

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Νά 'σαι καλά Άλκη. Θα το ανεβάσω στη Φωκίδα και θα το χρησιμοποιήσω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...