Σ - Λ σε ουρά

Ξεκίνησε από Liakos_official, 17 Μαΐου 2020, 05:48:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Liakos_official

Σε διαγώνισμα γνωστού φροντιστηρίου είδα το εξής:

Στην ουρά όταν ο δείκτης εμπρός είναι ίσος με τον δείκτη πίσω τότε υπάρχει ένα στοιχείο μέσα στην ουρά.

Στις απαντήσεις το έδιναν ως Σωστό
Σε αυτήν την περίπτωση όμως δεν υπάγεται και το front = 0 ΚΑΙ rear = 0 που συνεπάγεται άδεια ουρά;

gthal

Έχεις δίκιο, στην απάντηση έπρεπε να το έδιναν λάθος
εκτός αν διευκρινίζεται ότι οι εν λόγω ίσες τιμές είναι θετικές.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

petrosp13

Η δική μου γνώμη είναι ότι:

1. Δεν θα πρέπει να ζητηθεί ΠΟΥΘΕΝΑ υλοποίηση της ουράς προγραμματιστικά
2. Δεν θα πρέπει να ζητώνται ερωτήσεις ΣΛ που διαψεύδονται σε μια τόσο ελάχιστη περίπτωση. Ο θεματοδότης πρέπει να μπαίνει στο πνεύμα του νόμου και όχι στο γράμμα...
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gthal

Παράθεση από: petrosp13 στις 18 Μαΐου 2020, 01:50:43 ΠΜ
Η δική μου γνώμη είναι ότι:

1. Δεν θα πρέπει να ζητηθεί ΠΟΥΘΕΝΑ υλοποίηση της ουράς προγραμματιστικά
2. Δεν θα πρέπει να ζητώνται ερωτήσεις ΣΛ που διαψεύδονται σε μια τόσο ελάχιστη περίπτωση. Ο θεματοδότης πρέπει να μπαίνει στο πνεύμα του νόμου και όχι στο γράμμα...
Συμφωνώ μαζί σου και στα δύο.
Ειδικά στο δεύτερο
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

bagelis

Ο τρόπος με τον οποίο υλοποιείται η ουρά στο σχολικό οδηγεί ακόμα και σε καταστρατήγηση της θεωρίας.

Να ένα πιο ακραίο παράδειγμα, κατά τη γνώμη μου:

Όταν γίνεται εξαγωγή ο δείκτης front αυξάνεται κατά 1, Σωστό ή Λάθος;

Στη θεωρία φυσικά και το αναφέρει, αλλά στην προτεινόμενη υλοποίηση δεν ισχύει πάντα...

akalest0s

Ελπίζω ότι όλοι συμφωνούμε, ότι οι θεματοδότες θα έπρεπε να έχουν επαρκή αντίληψη της προβληματικής κωδικοποίησης των ουρών/στοιβών, οπότε να το λάβουν υπόψιν τους. Μικρό καλάθι κρατάω, βέβαια..
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

Γιαννούλης Γιώργος

Παράθεση από: bagelis στις 18 Μαΐου 2020, 09:27:46 ΜΜ
Ο τρόπος με τον οποίο υλοποιείται η ουρά στο σχολικό οδηγεί ακόμα και σε καταστρατήγηση της θεωρίας.

Να ένα πιο ακραίο παράδειγμα, κατά τη γνώμη μου:

Όταν γίνεται εξαγωγή ο δείκτης front αυξάνεται κατά 1, Σωστό ή Λάθος;

Στη θεωρία φυσικά και το αναφέρει, αλλά στην προτεινόμενη υλοποίηση δεν ισχύει πάντα...

Όντως ακραίο...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Τόσο ακραίο , οσο και το θέμα με τον ταμία στην τράπεζα όπου μέσα από αυτό εξέταζαν τη δομή δεδομένων ουρά.....

akalest0s

Ακριβώς. Για αυτό και το μικρούλι (τόσο δα!) καλάθι που επιμένω να κρατάω!  :angel:
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

George Eco

Εγώ από την άλλη πολύ φοβάμαι μην έχει ένα από τα τελευταία θέματα ουρά μέσα. Μακάρι να με διαψεύσουν και να έχουμε θέματα σα του 2019, αλλά τότε γιατί κράτησαν τις ουρές εντός ύλης; Ας ελπίσουμε να αναλωθούν σε θέματα Α και Β, αλλά η ουρά πολύ φοβάμαι πως μπορεί να φτιάξει ένα πολύ  ζόρικο θέμα Γ ή ένα υποερώτημα σε θέμα Δ. Δε ξέρω.


akalest0s

Δεν φοβάμαι την ουρά στο Δ, αλλά το τι θα ζητήσουν από ουρά.. οι ασκήσεις στο βιβλίο, ο χειρότερος οιωνός.
Μια καθαρή εκφώνηση, που θα ζητήσει προβλεπόμενα πράγματα από ουρά, δεν θα είναι πρόβλημα. Η ίδια άσκηση μπορεί να γίνει ζόρικη σε άλλα σημεία και όχι στην ουρά. Play safe.
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

George Eco

Παράθεση από: akalest0s στις 04 Ιουν 2020, 04:16:35 ΠΜ
Δεν φοβάμαι την ουρά στο Δ, αλλά το τι θα ζητήσουν από ουρά..

Καλά κάνεις και το φοβάσαι. Είναι πολύ δύσκολο με τα εν λόγω βιβλία μόνα τους, τα παιδιά να ανταπεξέλθουν. Κι εγώ κάνω σενάρια με πιθανά θέματα και νιώθω την ίδια ανησυχία. Το προσέγγισα διδάσκοντας τη λίστα διαφορετικά κι εξηγώντας στην ουσία την αλγοριθμική υλοποίηση. Έδειξα και βελτιστοποιήσεις... γιατί ποτέ δε ξέρεις...

Σάκης Δημόπουλος


Liakos_official