Γενικό Λύκειο > Δομή επιλογής

Απορία Αν..Αλλιώς_Αν..Αλλιώς

<< < (18/18)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ:
Όλα οκ Γιώργο.
Είναι λογικό να δημιουργούνται διαφωνίες καθώς τα συγγράμματα κάποιες φορες το επιτρέπουν ...
Για αυτόν τον λόγο άλλωστε συζητάμε όλοι εδώ. Και έχουν πραγματικά λυθεί πολλές απορίες, πολλων καθηγητών και μαθητών εδω πέρα. Και βέβαια μόνο καλό ειναι που τίθενται καποια θέματα, γιατί μπορει και άλλοι να έχουν την όποια απορία τίθεται προς συζήτηση.
Πιστεύω όμως ότι σε κάποια θέματα σαν και αυτά, και απο τη στιγμή που υπάρχουν οι ενδείξεις σε κάποια σημεία των συγγραμμάτων η των θεμάτων που έχουν προηγηθεί για το επιτρεπτό του όποιου αμφιλεγόμενου θέματος  (όπως και για τα κεφαλαία - μικρά), να τείνουμε προς την αποδοχή και οχι προς την απόρριψη, για να γίνεται η ζωή μαθητών, καθηγητών και διορθωτών, πιο νορμάλ, (χωρίς βέβαια να αποδεχόμαστε πράγματα που δεν πρέπει - αλοιμονο). Και πρέπει βέβαια όλοι να αισθανόμαστε την ευθύνη απέναντι στους μαθητές, κάτι που θεωρώ ότι συμβαίνει για το σύνολο των συμμετεχόντων εδώ.
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο.

Mxyzptlk:
αναρωτιεμαι αν διαβασει ολα αυτα τα νηματα καποιος που δεν εχει σχεση με εκπαδιδευση τι θα λεει για τους καθηγητες πληροφορικξης
ελπιζω να μη τα διαβαζουν οι μαθητες για μη γινουμε ρεζιλι και σαυτους.
και μια ερωρτηση στους ειδικους που ξερουν τι τη διαφορα  εξεταστεας διδακτεας υλης για να φανει το βλακωδες της συζητησης
σε πολλα σημεια του βιβλιου δινονται προγραμματα σε πασκαλ που δεν εχουν αφαιρεθει απο την εξεταστεα υλη. τα διδασκουν στους μαθητες τους; δεν ειναι εντος υλης;

George Eco:
Δημήτρη ναι, κάπως έτσι, μέσες άκρες είναι. Το ζήτημα είναι να μπορείς να δίνεις το καλύτερο και να αναζητάς το βέλτιστο κατά τη γνώμη μου. Χρόνια τώρα αυτό προσπαθώ πάντα όπως πολλοί εδώ, βέβαια δεν έχω την απαίτηση να γίνομαι από όλους κατανοητός, θα ήταν παράλογο, αλλά κι εγώ με τη σειρά μου προσπαθώ να κρατώ ανοικτό μυαλό, θετικό τρόπο σκέψης και σεβασμό προς τους συναδέλφους μου, όπως ορίζει άλλωστε η Παιδεία πολλών από εμάς.

Laertis:
Νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί και δε χρειάζονται προκλητικοί χαρακτηρισμοί ούτε άλλες νύξεις για το θέμα.
Ο Γιώργος (George Eco) δεν αναφέρθηκε με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς σε κανένα άτομο ούτε ομάδα ατόμων, οπότε οι προκλητικές απαντήσεις δεν συμβάλουν ούτε στη διεξαγωγή της συζήτησης, ούτε βοηθούν όσους μας διαβάζουν και ειδικά τους μαθητές.

Το θέμα θεωρείται λήξαν συνάδελφοι.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση