Πρόβλημα σε ιστοσελίδα

Ξεκίνησε από artemis, 03 Φεβ 2011, 06:50:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

artemis

Καλησπέρα συνάδελφοι,

τις τελευταίες μέρες έχουμε με το site μας (http://gym-kounoup.chan.sch.gr) το εξής πρόβλημα:

Το site είναι φτιαγμένο σε joomla.

Έχω εγκαταστήσει ένα extension που λέγεται "attachements", με το οποίο μπορεί κάποιος να κάνει
επισυνάψεις σε άρθρα της joomla από το front -end. Όποτε λοιπόν προσπαθεί κάποιος να "ανεβάσει"
μια επισύναψη σε ένα άρθρο τις τελευταίες μέρες, του βγάζει το εξής σφάλμα:

500 - ERROR: Unable create or setup upload directory (/users/chan/gym-
kounoup/gymkouno/public_html/attachments)! (ERR 41)

Προφανώς κάτι συμβαίνει με το Σχολικό Δίκτυο. Τι μπορώ να κάνω; (Έχω ήδη ελέγξει τα δικαιώματα στους φακέλους του server)

Keep Growing

Υπάρχει ο φάκελος ./attachments ;
Έχει μέσα του το index αρχείο;

ΥΓ. ...τελευταία το ΠΣΔ δίνει συχνά Proxy errors. Ίσως και αυτό είναι μια αιτία του προβλήματος.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

artemis

Βέβαια υπάρχει ο φάκελος /attachements.

Εξάλλου οι επισυνάψεις δούλευαν μια χαρά πριν, εδώ και τέσσερις περίπου μέρες έχει ξεκινήσει το πρόβλημα...

Δημήτρης Κανάς

artemis αυτή τη στιγμή το site "σέρνεται" και αρκετές φορές βγάζει...

Proxy Error

The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /index.php/component/kunena/2.

Reason: Error reading from remote server

Παιδιά όλες οι σελίδες μας έχουν την ίδια IP (ακόμη και το στέκι). Όλες φιλοξενούνται στον ίδιο server; Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα 179 sites;;;;; Απίστευτος αριθμός!!!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

mour

Αν φιλοξενούν όλα τα site σε ένα σερβερ τη βάψαμε!!!
Όλο και περισσότερα σχολεία φτιάχνουν site σε joomla, να υποθέσω ότι με τη στενότητα που υπάρχει ο σερβερ θα είναι ο ίδιος...

Keep Growing

#5
...τρομάρα τους!
Αυτό ακριβώς αποδεικνύει, ότι το ψηφιακό σχολείο είναι μια μπαρούφα.
Εγώ προσωπικά, το ζω στο πετσί μου με τους μαθητές μου, όπου στα πλαίσια των συνεργατικών δραστηριοτήτων, προσπαθούμε να "γεμίσουμε" το site της σχολικής βιβλιοθήκης με τα βιβλία, αλλά το πιο συχνό "εκπαιδευτικό" μήνυμα  που λαμβάνουν οι μαθητές μου είναι: PROXY ERROR κλπ κλπ.
...θέλουν και καινοτομίες οι "γλάστρες" του υπουργείου μας, τρομάρα τους.
Ήρωας ο καινοτόμος εκπαιδευτικός. Ήρωας που σε άλλες "πατρίδες" έχει την θέση του στην κοινωνία. Στη δικιά μας πατρίδα, έχουν φροντίσει να του κλείσουν θέση σε τρελοκομείο και μάλιστα με έξοδα δικά του ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Δημήτρης Κανάς

To ip του sch.gr διαφοροποιείται με το server να φιλοξενεί (νομίζω)...

1.   saferinternet.sch.gr   
2.   www-old.sch.gr      
3.   www.gsn.gr   
4.   www.sch.gr   

+ τις ενότητες    students και users (κάποια sites).

Νομίζω πως λύσαμε το php safe mode αλλά σιγά σιγά δημιουργείται άλλο ζήτημα!!!
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Keep Growing στις 03 Φεβ 2011, 09:38:20 ΜΜ
...τρομάρα τους!

παναγιώτη, εύχομαι το "τρομάρα τους" να μην το έγραψες για το εαιτυ...

γενικά, έχω γράψει επανειλημμένα την άποψή μου για το εαιτυ, τα παιδιά είναι πολύ εξυπηρετικά, σκίζονται στη δουλειά και τους έχω δει εν δράσει δεκάδες φορές. η φράση "παλεύουν με το θεριό" ίσως είναι λίγη...
έχω δει με τα μάτια μου αυτούς τους servers που λέτε. μέχρι πριν λίγο καιρό υπήρχε ένας για κάθε υπηρεσία ή για μικρή ομάδα υπηρεσιών του πσδ. δε γνωρίζω τί έχει γίνει τις τελευταίες εβδομάδες.

τα προβλήματα οφείλονται σε άλλους λόγους και το τρομάρα τους σίγουρα πρέπει να πάει στην αθήνα, στη νερατζιώτισσα και συγκεκριμένα στο 2ο όροφο, όχι του mall, αλλά του διπλανού κτιρίου..!!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Keep Growing

Ε, Λάμπρο! Ύστερα από τόσο "μελάνι", έπρεπε να γνωριζόμαστε καλύτερα.  :)

Τα παιδιά της τεχνικής υποστήριξης δεν κάνουν απλά τη δουλειά τους, αλλά είναι σύγχρονοι ΗΡΩΕΣ!




Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Mr takis

Καλημέρα
αντιμετωπίζω πρόβλημα πρόσβασης στο χώρο φιλοξενίας για λογαρισμό του σχολείου μου:

Εντολή:   PASS **********
Απάντηση:   530 Login incorrect.
Σφάλμα:   Επικίνδυνο σφάλμα
Σφάλμα:   Αδύνατη η σύνδεση στον εξυπηρετητή

Δεν έχουμε αλλάξει κωδικούς. Χρησιμοποιώ filezilla. Δοκίμασα και άλλον αλλά βγάζει το ίδιο σφάλμα. Στο προσωπικό μου λογαριασμό συνδέεται κανονικά.

xdinola

ΠαράθεσηΚαλημέρα
αντιμετωπίζω πρόβλημα πρόσβασης στο χώρο φιλοξενίας για λογαρισμό του σχολείου μου:

Εντολή:   PASS **********
Απάντηση:   530 Login incorrect.
Σφάλμα:   Επικίνδυνο σφάλμα
Σφάλμα:   Αδύνατη η σύνδεση στον εξυπηρετητή

Δεν έχουμε αλλάξει κωδικούς. Χρησιμοποιώ filezilla. Δοκίμασα και άλλον αλλά βγάζει το ίδιο σφάλμα. Στο προσωπικό μου λογαριασμό συνδέεται κανονικά.


Το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω και εγώ εδώ και δύο μέρες με την ιστοσελίδα του σχολείου. Ο προσωπικός λογαριασμός δουλεύει κανονικά.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Στείλτε μια αναφορά στο helpdesk.sch.gr ή ένα mail στο webhost@sch.gr
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Mr takis

Το πρόβλημα λύθηκε. :)
Αν το site του σχολείου είναι http://onoma_sxoleiou.nomos.sch.gr/  Κάνουμε ftp στο  onoma_sxoleiou.nomos.sch.gr και όχι στο users.nomos.sch.gr

xdinola

ΠαράθεσηΤο πρόβλημα λύθηκε.
Αν το site του σχολείου είναι http://onoma_sxoleiou.nomos.sch.gr/  Κάνουμε ftp στο  onoma_sxoleiou.nomos.sch.gr και όχι στο users.nomos.sch.gr

Ευχαριστώ Mr takis