Βοήθεια σε 2 ασκήσεις

Ξεκίνησε από PavlosD, 30 Μαΐου 2012, 11:12:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

PavlosD

Καλησπέρα

Ψάχνοντας το φόρουμ βρήκα 2 ασκήσεις που με προβλημάτισαν... αν μπορούσε κάποιος να πει τις λύσεις ή έστω υποδείξεις θα ήμουν υπόχρεος....


α) Υποθέτουμε ότι από μία άγνωστη σε εμάς πηγή φτάνει σε έναν υπολογιστή προορισμού ένα TCP segment με τα εξής στοιχεία:
Αριθμός Σειράς: 4
Αριθμός Επιβεβαίωσης: 2000
Παράθυρο: 500
TCP port πηγής: 8888
TCP port προορισμού: 21
IP διεύθυνση πηγής: 146.124.115.165
IP διεύθυνση προορισμού: 146.124.112.111
Να εξηγήσετε τι παριστάνει ο καθένας από αυτούς τους αριθμούς.
β) Από τα παραπάνω στοιχεία, να βρείτε ποια είναι η σειρά του TCP segment στο αρχικό πακέτο που διασπάστηκε προκειμένου να μεταφερθεί.
γ) Να βρείτε επίσης μέχρι ποιο TCP segment έχουν φτάσει τα τμήματα επιτυχώς στον παραλήπτη και ποια δεδομένα είναι σε θέση να λάβει ο προορισμός.
δ) Ποια γνωστή εφαρμογή σας τρέχει στον υπολογιστή προορισμού;

ε) Στη συνέχεια φτάνει ένα δεύτερο πακέτο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
Αριθμός Σειράς: 10
Αριθμός Επιβεβαίωσης: 2000
Παράθυρο: 500
TCP port πηγής: 8889
TCP port προορισμού: 21
IP διεύθυνση πηγής: 146.124.115.166
IP διεύθυνση προορισμού: 146.124.112.111
Αυτό το πακέτο ανήκει στην ίδια ή σε διαφορετική σύνδεση; Αν ναι ποιος αναλαμβάνει να το βάλει στη σωστή σειρά; Πιστεύετε ότι το πακέτο αυτό ήρθε αμέσως μετά από το πρώτο πακέτο; Να δικαιολογήσετε τις απαντήσεις σας.
στ) Στη συνέχεια φτάνει ένα τρίτο πακέτο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
Αριθμός Σειράς: 5
Αριθμός Επιβεβαίωσης: 2000
Παράθυρο: 500
TCP port πηγής: 8989
TCP port προορισμού: 23
IP διεύθυνση πηγής: 146.124.115.167
IP διεύθυνση προορισμού: 146.124.112.111
Αυτό το πακέτο ανήκει στην ίδια ή σε διαφορετική σύνδεση; Αν ναι ποιος αναλαμβάνει να το βάλει στη σωστή σειρά; Να δικαιολογήσετε τις απαντήσεις σας.







mb

Τι σε προβληματίζει? Εϊναι απο το κεφάλαιο του TCP και έχει να κάνει με τα πεδία της επικεφαλίδας ενός TCP τμήματος. Τι σε προβληματίζει?

Φοιτήτρια

Καλησπέρα και από εμένα! Είμαι νέο μέλος και ομολογώ ότι το Στέκι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ τόσο στο μάθημα των Δικτύων όσο και στο μάθημα της ΑΕΠΠ!!! Όσον αφορά στην άσκηση που έθεσε ο secretofsteel, θα ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση για το ερώτημα ε. Πώς μπορούμε να ξέρουμε αν το δεύτερο πακέτο ήρθε αμέσως μετά από το πρώτο;

zsdregas

Δεν έχει και πολύ σημασία γιατί δεν ανήκουν στην ίδια σύνδεση. Δες στη σελίδα 239 του σχολικού βιβλίου από τι περιγράφεται μοναδικά  κάθε σύνδεση.
Παράθεση από: Kwnstantina στις 15 Νοε 2013, 10:16:28 ΜΜ...Όσον αφορά στην άσκηση που έθεσε ο secretofsteel, θα ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση για το ερώτημα ε. Πώς μπορούμε να ξέρουμε αν το δεύτερο πακέτο ήρθε αμέσως μετά από το πρώτο;