Αλγόριθμος VS Πρόγραμμα

Ξεκίνησε από Vangelis, 19 Απρ 2006, 05:06:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Vangelis

Συνάδελφοι δύο ερωτήματα που αντιμετώπισα με τους  μαθητές μου.

Σε άσκηση που ζητά πρόγραμμα (π.χ χρήση υππρογραμματων )  ο μαθητής
1)   Χρησιμοποιεί την εντολή ΕΜΦΑΝΙΣΕ  αντί για την ΓΡΑΨΕ
2)  Σε δόμηση λογικής συνάρτησης αντί η συνάρτηση να επιστρέφει τις τιμές ΨΕΥΔΗΣ, ΑΛΗΘΗΣ, επιστρέφει τις τιμές ΝΑΙ, ΟΧΙ


Κατα πόσο θεωρήτε ότι είναι σωστά τα ανωτέρω;

evry


  Το 1) όσον αφορά τη ΓΛΩΣΣΑ είναι λάθος αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει βαθμολογητής που θα το πάρει λάθος. Αυτό έχει να κάνει και με την φιλοσοφία του μαθήματος γενικότερα αλλά και με το γεγονός ότι η τάση είναι να ζητάμε αλγόριθμο και όχι πρόγραμμα όπως έχεις παρατηρήσει και εσύ πολλές φορές στο φόρουμ. Άλλωστε στα υποπρογράμματα θα πρέπει να είμαστε αυστηροί σε θέματα ορισμού και περάσματος παραμέτρων και γενικότερα θέματα που αφορούν μόνο υποπρογράμματα και όχι γενικότερα τη ΓΛΩΣΣΑ (Προσωπική άποψη)

Όσον αφορά το 2 τώρα ελπίζω ο μαθητής να μην έχει γράψει μετά τη λέξη ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ τις παρακάτω γραμμές:
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
      ΝΑΙ = ΑΛΗΘΗΣ
      ΟΧΙ = ΨΕΥΔΗΣ


Με αυτή τη μικρή διόρθωση το 2 είναι σωστό. Ωστόσο στις εξετάσεις πιστεύω ότι θα έπρεπε να βαθμολογηθεί ως λάθος. Το θέμα είναι πόσο θα του κόψεις.

Προσωπικά πάντως αν κάποιος μαθητής είχε λύσει το θέμα σωστά και είχε αρκετά καλή εικόνα γραπτού θα το σκεφτόμουν πολύ να του κόψω από κάτι τέτοιο.

Τα παραπάνω τα έγραψα σκεπτόμενος τη βαθμολόγηση κατά τις εξετάσεις όπου τα πράγματα είναι κάπως πιο τυπικά.

Στο μάθημα όμως θα τα δεχόμουν και τα δυο σωστά γιατί είναι μέσα στη φιλοσοφία του μαθήματος. Ωστόσο θα προσπαθούσα να τους δώσω να καταλάβουν ότι θα πρέπει να τα αποφύγουν στις εξετάσεις.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Τυπικά, το ΟΧΙ είναι δεσμευμένη λέξη οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σταθερά...

evry

και έλεγα γιατί είναι μπλε...
οκ αν το γράψουμε με αγγλικό 'Ο' είμαστε ΟΚ;
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

#4
Ναι, αρκεί να ξεχωρίζει και στο χαρτί... ??? ::) ;D ;)

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον evry.

gpapargi

Στο θέμα της συνάρτησης εμένα θα με ενδιάφερε να δω ποια είναι η αιτία του λάθους. Πως την έχει δηλώσει τη συνάρτηση; Λογική ή χαρακτήρα;
Αν την έχει δηλώσει λογική, σημαίνει ότι δεν ξέρει ότι οι λογικές μεταβλητές παίρνουν μόνο τιμές ΑΛΗΘΗΣ και ΨΕΥΔΗΣ. Ή ότι η συνάρτηση επιστρέφει με το όνομά της τη συγκεκριμένη τιμή. Κάτι τέτοιο… Εδώ θα έλεγα ότι ο μαθητής κάτι δεν έχει καταλάβει  και πρέπει να κοπούν πόντοι.

Αν έχει δηλώσει τη συνάρτηση τύπου χαρακτήρα και επιστρέφει ΄ΝΑΙ’ ή ΌΧΙ’ με σωστό χειρισμό παρακάτω, τότε το πράγμα αλλάζει. Σημαίνει ότι ο μαθητής καταλαβαίνει πολλά. Ίσως  θέλει μια σύσταση πως όταν του ζητάνε λογική συνάρτηση να μην κάνει άλλα πράγματα γιατί μπορεί να μπλέξει.

Βασικά δεν έχω καταλάβει αν η άσκηση ζήταγε λογική συνάρτηση ή αν μόνος του την επέλεξε.  Γενικά όμως νομίζω ότι πρέπει να βαθμολογηθεί ανάλογα με το πόσο σοβαρό είναι αυτό που δεν έχει καταλάβει.

Vangelis

προς  Alkisg και υπόλοιπους
το ΟΧΙ είναι πράγματι δεσμευμένη λέξη, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποηθεί σε παράσταση του τύπου
Α <-- 'ΟΧΙ'

Ποσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει  πρόβλημα
Ποιά είναι η γνώμη σας ;

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ με τον Γιώργο.

alkisg

#7
Οτιδήποτε βρίσκεται μέσα σε εισαγωγικά θεωρείται απλό κείμενο και δεν έχει καμία άλλη συντακτική σημασία. Δηλαδή ΟΛΑ τα παρακάτω είναι κείμενο, επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν σε εκφράσεις του τύπου Α <- 'κείμενο' ή ΓΡΑΨΕ 'κείμενο'...
Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
'ΟΧΙ'
'ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ'
',' !κόμμα
'!σχόλιο μέσα σε εισαγωγικά'
'!@#$%^&*()_' !οτιδήποτε, ακόμα και άκυροι χαρακτήρες