Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vtsakan

υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση απο την ΠΕΚΑΠ για την σημερινή ημέρα; Ποιός είναι ο λόγος που δεν κλήθηκε απο την ΜΥ; Κατατέθηκε υπόμνημα; Θα κάνει κάποια παρέμβαση σε μεγάλο ΜΜΕ; Θα αναπαράγει με δυναμικό τρόπο την δήλωση του υφυπουργού για πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα;

νιώθω πως είμαστε μόνοι μας ώρες ώρες.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

petrosp13

Θα βγει ένα δελτίο τύπου στο τέλος που θα λέει ότι δεν μας άκουσαν
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Σεπ 2013, 09:04:33 ΜΜ
Θα βγει ένα δελτίο τύπου στο τέλος που θα λέει ότι δεν μας άκουσαν
Κι ότι ο αγώνας συνεχίζεται...

odysseas

Ας μην ξεχνάμε πάντως πως αυτό το νομοσχέδιο (που "αναδιαρθρώνει" την δευτεροβάθμια) γράφτηκε στο Υπουργείο από συγκεκριμένους ανθρώπους. Υπεύθυνος είναι ο Αρβανιτόπουλος και η κλίκα του. Αυτοί πήραν τις αποφάσεις. Αυτοί έριξαν τις ειδικότητες σε έναν αγώνα επιβίωσης, αναγκάζοντάς τες να παλεύουν, συχνά μεταξύ τους. Αυτοί διέλυσαν κάθε θεσμό και κάθε έννοια σχεδιασμού, αγόμενοι και φερόμενοι, κόβοντας και ράβοντας, χωρίς ούτε μεταξύ τους να συνεννοούνται, παίζοντας με τις τύχες μας.

Στρέψτε εκεί τα βέλη σας, αν θέλετε να χτυπήσετε τους φταίχτες. Τους κάνετε τη χάρη όταν στρέφεστε εναντίων άλλων ή εναντίον όλων. Και αφουγκραστείτε καλύτερα αυτό που λέει ο Παναγιώτης περί ήθους. Είναι ανεκτίμητο.

tdrivas

Παράθεση από: apom στις 02 Σεπ 2013, 08:58:56 ΜΜ
Το ήθος εμένα πάντως σε 2 χρόνια δεν θα μου γεμίσει το πιάτο φαγητό!!!

σε 2 χρόνια είτε θα έχουμε εμφύλιο , είτε θα χει πέσει η χούντα..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

petrosp13

Τέλος πάντων, ας περιμένουμε να δούμε πώς θα πάει. Δεν τον θάψαμε ακόμη τον νεκρό. Ας ελπίσουμε ότι οι παρεμβάσεις όλων μας συγκίνησαν κάποιους και θα βγει κάποιο αποτέλεσμα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

AlexPapplir

Παράθεση από: odysseas στις 02 Σεπ 2013, 09:17:10 ΜΜ
Ας μην ξεχνάμε πάντως πως αυτό το νομοσχέδιο (που "αναδιαρθρώνει" την δευτεροβάθμια) γράφτηκε στο Υπουργείο από συγκεκριμένους ανθρώπους. Υπεύθυνος είναι ο Αρβανιτόπουλος και η κλίκα του. Αυτοί πήραν τις αποφάσεις. Αυτοί έριξαν τις ειδικότητες σε έναν αγώνα επιβίωσης, αναγκάζοντάς τες να παλεύουν, συχνά μεταξύ τους. Αυτοί διέλυσαν κάθε θεσμό και κάθε έννοια σχεδιασμού, αγόμενοι και φερόμενοι, κόβοντας και ράβοντας, χωρίς ούτε μεταξύ τους να συνεννοούνται, παίζοντας με τις τύχες μας.

Στρέψτε εκεί τα βέλη σας, αν θέλετε να χτυπήσετε τους φταίχτες. Τους κάνετε τη χάρη όταν στρέφεστε εναντίων άλλων ή εναντίον όλων. Και αφουγκραστείτε καλύτερα αυτό που λέει ο Παναγιώτης περί ήθους. Είναι ανεκτίμητο.

Συμφωνώ απόλυτα! Όμως προτείνω ψυχραιμία και αισιοδοξία, ψηλά το κεφάλι!
και προσθέτω:

"...... Θέλω να πιστεύω ότι κάποτε η αντίδραση στην ολέθρια προχειρότητα και ολιγωρία των κυβερνώντων θα είναι ανάλογη με το κρίμα που γίνεται στη χώρα και στη νεολαία της."  Ιωσήφ Σηφάκης, 1/9/13 ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.

νομίζω ότι μας λέει πως να δράσουμε!

AlexPapplir

Είμαι πολύ κουρασμένος. Απόψε θα πάω νωρίς για ύπνο. Πρέπει να ξεκουραστώ γιατί ο αγώνας θα συνεχιστεί και αύριο.
Καληνύχτα φίλοι μου!

cets89

Παράθεση από: vtsakan στις 02 Σεπ 2013, 09:01:40 ΜΜ
υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση απο την ΠΕΚΑΠ για την σημερινή ημέρα; Ποιός είναι ο λόγος που δεν κλήθηκε απο την ΜΥ; Κατατέθηκε υπόμνημα; Θα κάνει κάποια παρέμβαση σε μεγάλο ΜΜΕ; Θα αναπαράγει με δυναμικό τρόπο την δήλωση του υφυπουργού για πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα;

νιώθω πως είμαστε μόνοι μας ώρες ώρες.
Προσωπικά δεν με εκπλήσσουν οι επιδόσεις της ΠΕΚΑΠ. Είναι δυστυχώς μια τυπική εκπρόσωπος ενός καιροσκοπικού και ανίκανου συνδικαλισμού παλαιάς κοπής. Όλοι όσοι περάσαμε αυτό το καλοκαίρι αγωνιζόμενοι, ο καθένας με τον τρόπο του, για την απόδειξη του αυτονόητου, έχουμε αισθανθεί βαθιά μέσα μας μια πικρία και απογοήτευση, αλλά ταυτόχρονα έχουμε συνειδητοποιήσει ότι η πραγματική ΠΕΚΑΠ είμαστε ΕΜΕΙΣ.
Συνεχίζουμε με μεγαλύτερη ένταση τον αγώνα μας.
Πυκνώνουμε και συντονίζουμε τις δράσεις μας με έξυπνες και αποτελεσματικές κινήσεις για την επικράτηση του αυτονόητου.
ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ (και ιδιαίτερα της Δευτεροβάθμιας) ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
As soon as an Analytical Engine exists, it will necessarily guide the future course of the science. Whenever any result is sought by its aid, the question will then arise--
By what course of calculation can these results be arrived at by the machine in the shortest time?
--CHARLES BABBAGE (1864)

sarakiniotis

Απάντηση απο Σκικο στο FB , πριν απο λίγο

Nikolaos D. Skikos Παρόλο που προταθήκαμε από κόμματα δεν συμπεριληφθήκαμε στους φορείς που θα συμμετάσχουν. Θα είναι η ΟΛΜΕ, ΟΙΕΛΕ, ΠΟΣΔΕΠ, ΤΕΕ κ.α. ενώ λόγω απόρριψης της ΟΛΤΕΕ μπήκε η ΕΤΕ στη θέση της, για την τεχνική εκπαίδευση. Πάντως θα είμαστε και αύριο στη Βουλή για επαφές με Βουλευτές της επιτροπής.

apom

Επαναλαμβάνω ότι η θέση της πληροφορικής ως πανελλαδικά εξεταζόμενου μαθήματος είναι στα χέρια των συναδέλφων του δημοσίου... μία ωραιότατη συντονισμένη λευκή απεργία και δεν θα λειτουργεί τίποτα στα σχολεία... ποια ΠΕΚΑΠ τώρα; και να δεις μετά που θα παρακαλάνε κιόλας... αλλά σιγά μην ενδιαφερθούν οι συνάδελφοι... όταν όμως ενδιαφερθούν μελλοντικά για τυχόν διαθεσιμότητες... και αλλαγές σε ώρες εγώ προσωπικά θα είμαι εκωφαντικά απών... η αλληλεγγύη πρέπει να είναι αμφίδρομη.

Αυτά!!

apom

α!!!

21 αυγούστου ο υφυπουργός λέει ότι θα είναι εξεταζόμενο
22 αυγούστου ζητάει η ΕΕΧ και συναντιέται με το υπουργείο κι αυτόματα αλλάζουν όλα
23 αυγούστου - 2 σεπτέμβρη η ΠΕΚΑΠ συναντήθηκε με τον Υπουργό;   

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: AlexPapplir στις 02 Σεπ 2013, 09:40:35 ΜΜ
Είμαι πολύ κουρασμένος. Απόψε θα πάω νωρίς για ύπνο. Πρέπει να ξεκουραστώ γιατί ο αγώνας θα συνεχιστεί και αύριο.
Καληνύχτα φίλοι μου!

billdnet

Προς τον φίλο apom

Φίλε, άδικα χαλιέσαι. Κανένας που δουλεύει στον δημόσιο τομέα δεν θα ασχοληθεί μαζί σου. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο πιο εύκολα θα ηρεμίσεις και θα σκεφτείς το αύριο.

Και αν θέλεις να ακούσεις κάτι μήπως και αισθανθείς λίγο καλύτερα ... «Ο καιρός της μονιμότητας φτάνει στο ΤΕΛΟΣ».

Από το 2008 φώναζα ότι το μάθημα της ΑΕΠΠ θα βγει από τις Πανελλαδικές. Με άκουσε κανείς;;;

Πριν 5 μήνες επισκέφτηκα έναν καλό μου φίλο και συνάδελφο ΠΕ19, διευθυντή ενός ΕΠΑΛ και συζητώντας στο γραφείο με τους υπόλοιπους καθηγητές τους είπα ότι ο κόσμος θα μετακινηθεί στο δημοτικό. Με άκουσε κανείς;; Μην σου πω ότι κάποιους τους άρεσε σαν ιδέα.

Το μάθημα της ΑΕΠΠ θα καταργηθεί. Γιατί;; Γιατί είμαστε περίπου 10 άτομα εδώ μέσα που κάνουμε αγώνα.

Φίλε βάστα γερά, να προετοιμάσεις τους μαθητές σου για τις εξετάσεις .... και εχει ο Θεός


Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: bill_net στις 02 Σεπ 2013, 10:32:55 ΜΜ
Προς τον φίλο apom


Συνάδελφοι ας κάνουμε όλοι υπομονή... Ακόμα υπάρχει μάχη...