Νέα πρόκληση εις βάρος των καθηγητών πληροφορικής.

Ξεκίνησε από da_perama, 25 Μαΐου 2011, 02:17:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

αν κάποιος αναλάβει με μείωση ωραρίου κάτι (και γω κάπως έτσι θα είμαι) και το αναφέρει η πράξη κατανομής εργασιών, αλλάζει!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis

Παράθεση από: ptsiotakis στις 30 Ιουν 2011, 12:29:34 ΜΜ
Συνάδελφοι, γενικότερη σκέψη που πρέπει να τηρηθεί (κατά τη γνώμη μου):

εφόσον το πτυχίο πληροφορικής είναι προσόν διορισμού και συνεπώς δε μπορούμε να το επικαλεστούμε για μοριοδότηση
ούτε τις γνώσεις που έχει επιφέρει το πτυχίο αυτό μπορούμε να επικαλούμαστε.

Άρα, παρότι έχουμε ανάθεση τα μαθήματα της πληροφορικής, τα αντικείμενα του σχολείου (εξωδιδακτική απασχόληση) που έχουν σχέση με τον υπολογιστή δε μπορούμε να φέρουμε σε πέρας (λόγω έλλειψης γνώσεων) έως ότου το υπουργείο αναθεωρήσει (ελπίζω αυτό να μην είναι ατέρμων βρόχος γιατί θα καταλήξει σε βρόχο (θηλειά))

αλλάζει η στάση μου


Circle

Αν τελικά οι εκπαιδευτικοί ΠΕ 19 και ΠΕ 20 δεν πάρουμε αυτά τα μόρια... μήπως να πηγαίναμε για πιστοποίηση;  ;D >:D

P.Tsiotakis

αφού το πρώτο πτυχίο είναι προσόν διορισμού και δεν προσμετράται, να πάρουμε δεύτερο πτυχίο  :D

gimnasio

Παράθεση από: ptsiotakis στις 30 Ιουν 2011, 04:20:14 ΜΜ
αν κάποιος αναλάβει με μείωση ωραρίου κάτι (και γω κάπως έτσι θα είμαι) και το αναφέρει η πράξη κατανομής εργασιών, αλλάζει!!

καλά θα ήταν έτσι αλλά απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει μείωση ωραρίου γι'αυτά που κάνουμε. Επίσημα τουλάχιστον. Εχω τύχει όμως και σε σχολείο που ο μαθηματικός ασχολιόταν με τη δ-βάση και είχε μείωση ωραρίου..... διακρίσεις για να μην πω γνωριμίες με τον προϊστάμενο που ενέκρινε κάτι τέτοιο.

iliasthes

Συνάδελφε, επίσημα μπορεί να μην υπάρχει, αλλά η αλήθεια είναι πως πρόκειται για μια πρακτική αρκετά διαδεδομένη τα προηγούμενα χρόνια. Δηλαδή αρκετοί Διευθυντές φροντίζουν να κρατούν τον πληροφορικό που δεν συμπληρώνει ωράριο μειώνοντας του το ωράριο και καλύπτοντας το υπόλοιπο με τη μέθοδο της γραμματειακής υποστήριξης.  Αν αυο συμβαίνει με δίκαιοι τρόπο σε κάθε σχολείο, ήταν θέμα του Διευθυντή και του Συλλόγου και με τις νέες διευθυντικε αρμοδιότητες, πλέον μόνο του Διευθυντή.

gimnasio

νομίζω ότι ήταν καθαρά θέμα προϊσταμένου κυρίως να πει το οκ αν και ο δ/ντής συμφωνούσε. Σε μένα πάντα έλεγαν ότι επίσημα γι'αυτό που κάνω δεν υπάρχει η μείωση λόγω γραμ.υποστ. και μάλιστα μια φορά χρειάστηκε να πάω και σε 2ο λύκειο.

Λες από του χρόνου που οι δ/ντές θα έχουν περισσότερες αρμοδιότητες να μπορούν να μας δώσουν μείωση; Και τώρα που θ'αλλάξουν; Αν έρθει καινούριος που θα το στηρίξουμε αυτό; Αναφέρεται κάπου αυτό;

Επίσης, αν από Σεπτέμβριο έχουμε κάποιο θέμα με το δ/ντή, ποιος θα είναι ο ανώτερος που θα μπορούμε να απευθυνθούμε; Ο δ/ντής διεύθυνσης;

skoud

Οι καθηγητές Πληροφορικής και το αυτονόητο!
Ανοικτή επιστολή της ΠΕΚΑΠ προς την πολιτική ηγεσία ΥΠΔΒΜΘ

http://pekap.blogspot.com/2011/07/blog-post_04.html
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

skoud

Χθες έγινε συνάντηση αντιπροσωπείας του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ με τον ΓΓ του Υπουργείου κ. Κουλαϊδή για το θέμα των μορίων ΤΠΕ.
Σήμερα εκδόθηκε το επισυναπτόμενο.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

andreas_p

Σταύρο, συγχαρητήρια.  Είσαι η ψυχή της ΠΕΚΑΠ !

Α

Katsadouros_Dhm

Ένα ακόμη Μπράβο στην ΠΕΚΑΠ.
Συνεχίστε έτσι σε όλα τα θέματα που μας αφορούν.

Circle

Μπράβο και από εμένα. Είσασταν αποτελεσματικοί σε αυτό το θέμα. Εύχομαι σε καλά αποτελέσματα και σε άλλα θέματα του κλάδου.

Keep Growing

Είσαι γνήσιος αγωνιστής Σταύρο. Εσύ και όλοι όσοι αγωνίζεστε για το καλό μας.
Ένας καλός επιστήμονας, είναι καλός όταν είναι και καλός αγωνιστής. Αλλιώς είναι ένας από τους χιλιάδες επιστήμονες.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).