Νέα πρόκληση εις βάρος των καθηγητών πληροφορικής.

Ξεκίνησε από da_perama, 25 Μαΐου 2011, 02:17:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dski

Εύγε κι από μένα! Απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός σε τέτοιου είδους "άμεσες διορθώσεις", ειδικά όταν σε δύο προηγούμενες εγκυκλίους αναφερόταν το αντίθετο (άρα δεν ήταν κάτι που απλά ξέφυγε). Μάλλον το Υπουργείο εκτίμησε ότι η διόρθωση αυτή μικρή επίπτωση θα έχει αφού οι υποψήφιοι διευθυντές ΠΕ19-20 είναι λίγοι. Έτσι χωρίς ιδιαίτερο κόστος (γκρίνια από άλλες ειδικότητες) δείχνουν θετικό πρόσωπο απέναντι στην ΠΕΚΑΠ και τον κλάδο μας έτσι για να έχουν να λένε ότι δεν είναι απέναντι στην Πληροφορική και του Πληροφορικούς. Αυτό φυσικά δε μειώνει την αξια της παρέμβασης της ΠΕΚΑΠ που δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά τον τελευταίο καιρό. Παρά τις δυσκολίες και τις ορισμένες εσωτερικές διαφορές στον τρόπο δράσης εκτιμώ ότι η παρούσα συγκυρία θα λειτουργήσει τελικά αρκετά συσπειρωτικά για τον κλάδο μας και θα αναδείξει την ΠΕΚΑΠ ως ένα δραστήριο και μαχητικό εκπρόσωπο του κλάδου. Κι αυτό είναι σίγουρα πολυ σημαντικό. Και πάλι εύγε!

gimnasio

συγχαρητήρια! Έπρεπε να διορθωθεί αυτή η χρόνια αδικία εις βάρος μας...


poursali

δεν έχουν άδικο.. όπως δικαιωθήκαμε εμείς πρέπει να δικαιωθούν και αυτοί.. ίδια λογική είναι..

αυτό που πρέπει να μοριοδοτείται είναι η γνώση ή η δεξιότητα και όχι ο επιπλέον κόπος...

βέβαια πέφτουν στη παγίδα να ζητούν ανάκληση του δικού μας δικαιώματος αντί να διεκδικούν το ίδιο για αυτούς..

προσωπικά θα υπέγραφα μια διαμαρτυρία τους με το παραπάνω σκεπτικό
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Circle

Σε αυτό το δημοσιεύμα και πολύ περισσότερο σε αυτό το έγγραφο θα πρέπει να απαντήσει η ΠΕΚΑΠ αιτιολογώντας και στηρίζοντας την μοριοδότησή μας. Πιστεύω πρέπει να σταλεί η απάντηση και στο esos για ανάλογη δημοσίευση.

Συμφωνώ και εγώ, δεν είναι λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Ας διεκδικήσουμε μαζί ό,τι μας αξίζει και ό,τι περισσότερο μπορούμε και να μην ζητάμε να κοπούν ό,τι πετυχαίνουν άλλες ειδικότητες.

poursali

δεν διακρίνω τη λογική, βάσει της οποίας θα έπρεπε να απαντήσουμε..

θα προτιμούσα μια δήλωση στήριξης, αλλά θα έπρεπε πρώτα να αφήσουν τέτοιο περιθώριο οι συνάδελφοι ξενόγλωσσοι..

δυστυχώς είναι και γενικώς είμαστε "άμυαλοι"
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Νομίζω, πως ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα "γαλλικά" μου.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 11 Ιουλ 2011, 06:11:31 ΜΜ
Οι βιολόγοι, που παίζουν Κωστή;

τι εννοείς Παναγιώτη; έγινε κάτι που μου διαφεύγει;  :o
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Όχι ρε Κωστή, αλλά μπαίνουμε σε άλλα μετερίζια. Ο εγκέφαλος είναι θέμα βιολογίας!  :D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

poursali

Παράθεση από: Keep Growing στις 11 Ιουλ 2011, 06:15:46 ΜΜ
Όχι ρε Κωστή, αλλά μπαίνουμε σε άλλα μετερίζια. Ο εγκέφαλος είναι θέμα βιολογίας!  :D

ωχ, ελπίζω να μην με καταγγείλουν  :-X
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

Η ΠΕΚΑΔΕ, που είναι η Πανελλήνια Ένωση των καθηγητών Αγγλικής και εκπροσωπεί την πλειοψηφία τους, έθεσε κάπως καλύτερα το θέμα: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=38980

Δεν απαντήσαμε στους προηγούμενους γιατί και πολλούς δεν εκπροσωπούν και δεν θέλαμε να εμπλακούμε σε τέτοιες συζητήσεις που δεν βοηθούν κανέναν. Τους έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα με τις θέσεις μας (http://www.pekap.gr/Images/UploadedFiles/34_04-07-2011.pdf) μπας και καταλάβουν τίποτα, αλλά απάντηση δεν πήρα...

Η δική μας θέση, μάλιστα την είπαμε στον κ. Κουλαϊδή και άλλους υπηρεσιακούς παράγοντες του Υπουργείου, είναι ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί ξένων γλωσσών πρέπει να παίρνουν τα αντίστοιχα μόρια για τη γνώση των ξένων γλωσσών και ότι ο νόμος πρέπει να αλλάξει σε αυτό το σημείο.

ΥΣ.
Ευχαριστώ για τα πιο πάνω συγχαρητήρια κλπ, αλλά σε αυτό το θέμα εκτός από το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ βοήθησαν και πολλοί άλλοι συνάδελφοι με ιδέες, επιχειρήματα κλπ  Αυτό είναι μια απόδειξη ότι αν δρούμε συντονισμένα και όλοι μαζί μπορούμε να πετυχαίνουμε. Όσον αφορά τις αναφορές προς εμένα νομίζω ότι  είναι υπερβολές, απλώς προσπαθώ να είμαι συνεπής με τις ιδέες μου και στις υποχρεώσεις που έχω αναλάβει στο πλαίσιο του ΔΣ της ΠΕΚΑΠ.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

iliasthes

Συγχαρητήρια για την κινητοποίηση και το αποτέλεσμα. Μέχρι σήμερα (λόγω και της μικρής προϋπηρεσίας των περισσότερων συναδέλφων) ήταν ελάχιστοι οι Διευθυντές του κλάδου ΠΕ19-20.  Από εδώ και πέρα βλέπω πως θα πάρουμε το μερίδιο που μας αναλογεί με βάση τον πληθυσμό μας στην εκπαίδευση και μελλοντικά ίσως είμαστε και από τους προνομιούχους κλάδους, αφού η φύση της επιστήμης μας, μας βοηθάει να ανταποκρινόμαστε καλύτερα σε κάποια από τα "χαμαλίκια" των διευθυντικών καθηκόντων.  Επίσης, έχουμε πολύ υψηλό ποσοστό συναδέλφων με μεταπτυχιακά, γνώση περισσοτέρων από μία ξένων γλωσσών κλπ.

Καλή επιτυχία σε όσους συναδέλφους υποβάλλαν τα χαρτιά τους.

iliasthes

Δυστυχώς σήμερα περιμένοντας μια βεβαίωση προϋπηρεσίας, χάζευα τον πίνακα με τη μοριοδότηση των υποψήφιων Διευθυντών στη Διεύθυνση που ανήκω. Οι συνάδελφοι ΠΕ19-ΠΕ20 που έκαναν αίτηση για Διευθυντές δεν πήραν τα συγκεκριμένα μόρια.