PLZ HELP ΜΕ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ...

Ξεκίνησε από clevercitizen, 07 Ιουλ 2007, 11:07:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

clevercitizen

Γειά χαρά σε όλους όσους βρίσκεστε ακόμα μπροστά σε έναν Η/Υ. Την ερχόμενη βδομάδα κάνουμε τα Μηχανογραφικά μας κ θα ήθελα μια μικρή βοήθεια...
Λοιπόν θέλω μια σύγκριση(το ξέρω δύσκολο) μεταξύ των εξης σχολών:

Επιστήμης και τεχνολογίας Υπολογιστών Πελοποννήσου <> Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου

ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ <> ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ <> ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΕΙ <> ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΕΙ

Σε ποιο τμήμα αξίζει να πάω και να μή χτυπάω μετά το κεφάλι μου? Ποια  θεωρούνται καλύτερα τμήματα, σύμφωνα με την εμπειρία σας, και ποιό έχει την καλύτερη φήμη? Αν μπορούσαμε να ιεραρχίσουμε τα τμήματα αυτά ποια θα ήταν η σειρά?
(Ελπίζω να καταλάβατε τι ζητάω....)
Ευχαριστώ
Υ.Γ. Απαντήστε όσο το συντομότερο δυνατό γιατί με πιέζουν οι προθεσμίες του μηχανογραφικού.
ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

andreas_p

ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

clevercitizen

Δεν παίζει ρόλο που το ένα είναι ΑΕΙ κ τα άλλα ΤΕΙ???Δλδ υπάρχει η νοοτροπία(την οποία άκουσα κ από καθηγητή πανεπιστημίου) ότι το "χειρότερο" ΑΕΙ είναι "ανώτερο" από το "καλύτερο" ΤΕΙ...
ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

dimitrios67

πολύ μεγαλο λαθος!! Φαινεται οτι ο καθηγητης αυτος ειναι κομπλεξικος με τα ΤΕΙ. Εγω εχω τελειώσει ΑΕΙ, αλλα δεν μπορω να μην "βγαλω το καπέλο" στο ΤΕΙ Αθηνας , Θεσσαλ. κλπ.
Το τμημα της Τρίπολης ειναι καινούριο και δεν ξερω τι παιζει..Πάντως, τεσπα, ποσα μορια εχεις?....

clevercitizen

ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

andreas_p

Φίλε μαθητή (αξιόλογε μαθητή με το 100άρι στην ΑΕΠΠ),
θα πειστείς από την προσωπική μου περίπτωση.

Απόφοιτος ΑΕΙ  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΘΕΣ.  με καλό βαθμό πτυχίου (7.5) = ΑΝΕΡΓΟΣ.

Στη συνέχεια κατατακτήριες στο  ΤΕΙΘ - Πληροφορική.

Αποφοίτησα αριστούχος και πριν προλάβω να τελειώσω τη σχολή , κατόπιν συστατικών επιστολών των καθηγητών μου, δούλευα σε ιδιωτική εταιρεία (τμήμα μηχανογράφησης)  με σχεδόν διπλάσιες αποδοχές από εκείνες που ίσχυαν τότε.

Υ.Γ.  Το ΤΕΙΘ-Πληροφορική με 'ζόρισε' περισσότερο  απ'ότι το ΑΕΙ-Μαθηματικό.

Σου εύχομαι καλή επιλογή.

Καλό καλοκαίρι.

Ανδρέας

bagelis

Προσωπική γνώμη:
Πριν από όλα αυτά βάλε το Πληροφορικής Ηρακλείου Κρήτης...
Από τα ΤΕΙ Αθ - Θεσ καλύτερο θεωρείται της Θεσ...
Πριν από τα ΤΕΙ βάλε τα δύο της Τρίπολης (αν σε ενδιαφέρουν καθαρά οι Η/Υ πρώτα το Υπολογιστών, αν θες κάτι γενικότερο πρώτα το Τηλεπικοινωνιών)
Του Πειραιά σίγουρα τελευταίο


evry


   Προφανώς τα ΤΕΙ Αθήνας και Θεσσαλονίκης αυτή τη στιγμή έχουν καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης από το τμήμα επιστήμης υπολογιστών της Τρίπολης αφού το τμήμα είναι ακόμα ανοργάνωτο. Οι περισσότεροι διδάσκοντες είναι με σύμβαση και όχι μόνιμοι. Το μόνο θετικό του ότι είναι ΑΕΙ ενώ τα άλλα είναι ΤΕΙ. Αυτό είναι και το μόνο πλεονέκτημα, ότι στα χαρτιά θα φαίνεται ότι έχεις τελειώσει μια ενδεχομένως "ανώτερη" σχολή, από την άποψη ότι δεν έχουν εξισωθεί ακόμα τα δικαιώματα ΑΕΙ-ΤΕΙ πλήρως. Στην ουσία όμως θα έχεις καλύτερη εκπαίδευση? Αν θες τη γνώμη μου πρέπει να δεις τα μαθήματα των σχολών και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

    Απλά θέλω να κάνω μια σημείωση για το τμήμα επιστήμης τηλεπικοινωνιών. Ας υποθέσουμε ότι τελειώνεις αυτό το τμήμα. Τι θεωρείσαι? Θα μου πεις ότι είσαι επιστήμονας τηλεπικοινωνιών και μάλιστα επειδή είναι το μοναδικό τμήμα στην Ελλάδα προφανώς θα έχεις και λαμπρές προοπτικές στον εργασιακό χώρο. Αν είναι έτσι όμως γιατί έχει τόσο χαμηλή βάση? (Όχι ότι πάντα η βάση λέει την αλήθεια για ένα τμήμα αλλά τις περισσότερες φορές έτσι είναι). Ξέρεις καμιά εταιρία να ζητάει επιστήμονες τηλεπικοινωνιών? γιατί εγώ δεν ξέρω. Όλοι ζητάνε μηχανικούς τηλεπικοινωνιών, δηλαδή απόφοιτους τμήματος ΗΜΜΥ. (ΤΕΕ rules). Άρα τελειώνεις μια σχολή με πρακτικά μηδενικά επαγγελματικά δικαιώματα. Φοβάμαι μάλιστα ότι θα έχεις λιγότερα δικαιώματα και από τους φυσικούς με μεταπτυχιακό Ρ/Η που θεωρούνται επίσης τηλεπικοινωνιακοί. Ψάξτο λίγο μήπως εγώ κάνω κάπου λάθος.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry


 
    Το ΙΤΕ δίνει 600 ευρώ το μήνα ως υποτροφία στους πρώτους 5 που θα μπουν στο τμήμα επιστήμης υπολογιστών και στους πρώτους 5 κάθε έτους. Επίσης από ότι λέει αν τελειώσεις στους πέντε πρώτους στη συνέχεια δουλεύεις στο ΙΤΕ. Όχι και άσχημα για μια σχολή που είχε πέρυσι βάση 15583 μόρια έ?

http://www.alfavita.gr/typos/typos20070710j.php
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

clevercitizen

Πέντε μήνες μετά....Φοιτητής στο τμήμα Επιστήμης κ Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου(Τρίπολη)....
Έπειτα από 2 μήνες φοίτησης στο συγκεκριμένο τμήμα, επιστροφή στην πατρίδα, διάβασμα 6 μαθημάτων για πανελλήνιες.
Λόγοι που με έκαναν να πάρω αυτή την απόφαση:
Α.) Το πτυχίο.... Το πτυχίο της συγκεκριμένης σχολής δεν είναι αναγνωρισμένο από το ελλ. κράτος. Δηλ, ο πτυχιούχος του τμήματος αυτού  δεν είναι σε καμια προκήρυξη του ΑΣΕΠ για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και για το δημόσιο γενικότερα. Η μόνη "διέξοδος", όπως μου ανέφερε καθηγητής του πανεπιστημίου είναι ο (π)ΟΤΕ άν κ όποτε βγάλει μια προκήρυξη στην οποία θα ζητάει 15-20 στελέχη σε όλη την Ελλάδα. Μονόδρομός οι ιδιωτικές εταιρείες.Τουλάχιστόν αυτά ισχύουν μέχρι τώρα.Σημείωση: Η σχολή έχει μάθημα επιλογής παιδαγωγικά.
Β.) Το 80% των καθηγητών είναι συμβασιούχοι(κάτι που είχε πει κ ο evry πιο πάνω αλλά τότε δεν ήξερα τι ακριβώς σημαίνει αυτο). Το περσινό Α εξάμηνο(2006) χάθηκε επειδή οι συμβασιούχοι καθηγητές ήταν απλήρωτοι. Το ίδιο κινδυνεύει να γίνει με το Β εξάμηνο (2008), αφού οι υπεύθυνοι σπατάλησαν όλα τα κονδύλια για τις συμβάσεις του Α εξαμήνου.Παραλίγο να χαθεί κ το Β εξάμηνο του 2007.
Γ.) Επίπεδο.....καθηγητών και φοιτητών. Δε θα ήθελα να το σχολιάσω δημοσίως αυτό-όποιος θέλει ας στείλει pm.
Θα προσθέσω επίσης ότι στα 6 χρόνια λειτουργίας (4χρονη φοίτηση) το τμήμα έχει βγάλει συνολικά 7 πτυχιούχους -από τους 80 περίπου που εισάγονται κάθε χρόνο.
Γενικά είναι ένα ανοργάνωτο τμήμα με πολλές ελλείψεις(πχ δεν υπάρχουν εστίες, η δωρεάν σίτιση περιορίζεται στο 5% περίπου των φοιτητών και των 3 τμημάτων που εδρεύουν στην Τρίπολη, οι μετακινήσεις γίνονται μέσω λεωφορείων του ΚΤΕΛ με εισητήριο 0.70 ευρώ για μια απόσταση 2χμ!κ.ά.)
Είμαι λοιπόν πάλι εδώ, σας χαιρετώ και θα αντιμετωπίσω για άλλη μια φορά το "Τέρας" του Μαϊου,με την πολύτιμη βοήθειά σας φυσικά!
ΘΕΛΩ
                ΑΛΛΑΓΗ
                ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ
                ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ