Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

billdnet

Για όλους υπάρχει μια θέση στον Παράδεισο  :)
Άλλοι πάλι πάνε για κάψιμο...

Keep Growing

Παράθεση από: apom στις 05 Σεπ 2013, 09:03:24 ΜΜ
Συνάδελφοι στο θέμα μας... εύκολο - δύσκολο ... δεν νομίζω ότι είναι επί του παρόντος... θέλει στατιστική ανάλυση και δεν νομίζω ότι από αυτό εξαρτάται η κατάληξη του αγώνα μας... ότι και να αποφασιστεί θα είναι καθαρά πολιτική απόφαση και δεν θα γίνει με παιδαγωγικά κριτήρια... απλά ότι και να αποφασίσουν θα ήθελαν να του δώσουν μια δημοκρατική νομιμοποίηση ... τρομάρα τους!!!

συνεχίζουμε... όποιος κι όπως μπορεί... κι αν όλα πάνε καλά να κανονίσουμε για καμιά μπυρίτσα... ::)

Αυτό το μήνυμα με έκανε να ανοίξω την τρίτη weissbier. Α, ρε Κωστή που είσαι να με ανεβάσεις;  :D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

apom


billdnet


billdnet

Game is Over? Μαλιστα ... και οι αλλαγές πότε θα γίνουν; το 2016 που θα έχουμε άλλη κυβέρνηση;

apom

Παράθεση από: bill_net στις 05 Σεπ 2013, 09:25:07 ΜΜ
Game is Over? Μαλιστα ... και οι αλλαγές πότε θα γίνουν; το 2016 που θα έχουμε άλλη κυβέρνηση;

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63882847

... Ο υπουργός Παιδείας, Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, αποδεχόμενος σχετικές προτάσεις όλων των κομμάτων, κατέθεσε βελτιωτικές αλλαγές, ενώ δήλωσε ανοιχτός και για νέες τροποποιήσεις μέχρι την ψήφιση του από την Ολομέλεια...

apom


dpa2006

Παράθεση από: apom στις 05 Σεπ 2013, 05:47:34 ΜΜ
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Σε τμήματα πληροφορικής η Φυσική τι δουλειά έχει ως εξεταζόμενο; Ενδεχωμένως να χρειάζεται η Ηλεκτρονική Φυσική κάτι όμως που είναι εξαιρετικά εξειδικευμένο...
Θα μπορούσε να είναι έτσι.είναι πολύ εξειδικευμένο και έχει άμεση σχέση με το τμήμα Πληροφορικής.
Τα τμήματα πληροφορικής από τις παλαιές ΑΒΣΘ-ΑΒΣΠ έχουν και οικονομικό προσανατολισμό αποδίδοντας και δεύτερη ειδικότητα (εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο) στους αποφοίτους του.
βέβαια μην ξεχνάμε πως η πληροφορική στην Γ Λυκείου προέρχεται(κατά την ταπεινή μου γνώμη)  από τον Θεσμό του Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου.
Δείτε την κατανομή μαθημάτων στις τρεις τάξεις.
http://www.pedia.gr/edu/2g/eplg.html
Τμήμα του ΕΠΛ πέρασε λογικά στα ΕΠΑΛ και άλλο τμήμα του στο τότε Ενιαίο Λύκειο(ΕΛ).
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

apom

..... και +1 στο μνμ του bill_net για όσους πρόλαβαν...

Keep Growing

Παιδιά, ξέρετε πόσα χρήματα παίρνει ένας διπλωματούχος κοινωνικής μηχανικής;
Παίζουν στο γήπεδό τους. Η μπάλα πρέπει να πάει στην εξέδρα ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Γιάννης Αναγνωστάκης

Εγώ δεν ξέρω αν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ πλέον

Νομίζω ότι μιλάω σε τοίχο..Είμαι 34 χρονών και το απόγευμα νομίζω ότι ανέβασα πίεση...

Έχουμε ρίξει τόσο αγώνα για το αυτονόητο..Εγώ έχω αδειάσει πλέον..

Εύχομαι στους χημικούς πού διαβάζουν το στέκι καλή επιτυχία στα ιδιαίτερα τους

Καλή δύναμη εδώ σε όλους του ιδιωτικού τομέα.


Παναγιώτης Καραγεώργος

Παίδες, ψυχραιμία.

Η λογική είναι μαζί μας.

Όπου και να το έχω πει γελάνε και οι πέτρες.

Λογικά ο κ. Υπουργός Παιδείας θα σκεφτεί και την υστεροφημία του...

Συνεχίζουμε με αξιοπρέπεια το αγώνα μας.

thrace

...ενώ δήλωσε ανοιχτός και για νέες τροποποιήσεις μέχρι την ψήφιση του από την Ολομέλεια...


Για να καταλάβω, ποια τροποποίηση δεν προωθήθηκε; Αυτή φυσικά για την οποία υπήρξαν και οι περισσότερες αντιδράσεις.
Η πληροφορική εξεταζόμενο μάθημα!!!
Επομένως δεν πεθάναμε ακόμη!!!
Επιπλέον πως μεταφράζεται το "δηλώνει ανοιχτός"; Ανάλογα με τις πιέσεις θα υποχωρήσει!

Να μην ξεχνάμε τις φοιτητικές παρατάξεις των κομμάτων στα τμήματα πληροφορικής, ιδιαίτερα των κυβερνητικών!!!
Μίλησα σήμερα με ΑΣΟΕΕ. Ο καθένας να ενημερώσει τη σχολή του!!!

billdnet

Παράθεση από: janag79 στις 05 Σεπ 2013, 09:48:34 ΜΜ
Εγώ δεν ξέρω αν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ πλέον

Νομίζω ότι μιλάω σε τοίχο..Είμαι 34 χρονών και το απόγευμα νομίζω ότι ανέβασα πίεση...

Έχουμε ρίξει τόσο αγώνα για το αυτονόητο..Εγώ έχω αδειάσει πλέον..

Εύχομαι στους χημικούς πού διαβάζουν το στέκι καλή επιτυχία στα ιδιαίτερα τους

Καλή δύναμη εδώ σε όλους του ιδιωτικού τομέα.

Γιάννη, λέω το εξής: "...Καλά που έχω οικογένεια και με κρατάει"

Keep Growing

Όπως και να τοποθετείται ο καθένας, αποδείχνεται ότι ο στόχος ήταν πολλαπλός και τον πέτυχαν με πυρά διασποράς. 
1. Να δημιουργήσουν περισσότερους άνεργους και μάλιστα από τη δεξαμενή που θα τους δημιουργεί τα λιγότερα προβλήματα.
2. Να αποδυναμώσουν (δια της γνωστής τεχνικής) τη(ν) (πληγωμένη από πριν) συνοχή των εκπαιδευτικών της δημοφιλέστερης ειδικότητας.
3. Να "ενδυναμώσουν" τη συντεχνιακή λογική στα σπλάχνα της (πρόστυχης) "βιτρίνας" του εκπαιδευτικού μας συστήματος (πανελλαδικές εξετάσεις) με στόχο τη μόνιμη εμφύτευση του καθεστώτος ανασφάλειας, φοβίας, ανησυχίας, τρομοκρατίας στους εκπαιδευτικούς (δημόσιους, ιδιωτικούς, φροντιστηριάδες)  "βιτρίνας ".
4. Να κερδίσουν περισσότερα χρήματα για τη "μαύρη τρύπα", χωρίς να κάνουν ούτε ένα κόμπο στο καλσόν τους.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).