Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lkt

Παράθεση από: janag79 στις 28 Αυγ 2013, 05:55:57 ΜΜ
Επειδή ήμουν κάτω και μίλησα με διάφορους, θα σου πω ότι το πανελλαδικώς εξεταζόμενο έχει πολύ λίγες πιθανότητες πλέον...Για κάποιον λόγο (Χημεία) δεν μας θέλουν στις πανελλαδικές..Για αυτό και έκαναν την ντρίπλα με το μάθημα Γενικής Παιδείας ....Για να μην έχουμε επιχείρηματα

Άσε που ακούγεται έντονα ότι το μάθημα της Α' Λυκείου θα είναι ουσιαστικά κάτι σαν ECDL..
Οπότε δυστυχώς αυτό που παζαρεύουν ακόμα είναι πόσες θα είναι οι ώρες γενικής...

ftsak

Παράθεση από: che στις 28 Αυγ 2013, 05:56:32 ΜΜ
Επειδή επιτέλους βρέθηκε ο ρουφιάνος ....
Αν ο διαχειριστής θεωρει τον εαυτό του καθηγητή να τον διαγράψει τον κύριο.

Παράθεση από: morfeus στις 28 Αυγ 2013, 05:39:16 ΜΜ
ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.ΤΩΡΑ ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΧΗΜΙΚΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ..ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.

Δηλαδή εσείς με τα παραπάνω σχόλια θεωρείτε τους εαυτούς σας καθηγητές?
είστε εκπαιδευτικοί? αυτή είναι η συμπεριφορά και το ήθος που διδάσκετε στους μαθητές σας?

άντε λοιπόν κύριοι διαχειριστές διαγράψτε με
αφού οι απόψεις μου δεν είναι αρεστές...

petrosp13

Αν δεν μάθουμε τι παίχτηκε και τελικά το μάθημα δεν είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο, δυστυχώς η ενότητα θα πάει περίπατο
Ποιος είχε αντιρρήσεις, ποιο ήταν το πρόβλημα, γιατί δεν μας ζητήθηκε να συνδράμουμε κάπως
Το κλασικό έλλειμμα ενημέρωσης από ΠΕΚΑΠ
Δεν θα μας πείραζε καν αν τα αποτελέσματα ήταν τα προσδοκώμενα
Αλλά αφού δεν φαίνεται να είναι, ο καθένας μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει όσον αφορά τα αιτήματα που διατυπώθηκαν
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 06:03:13 ΜΜ
Δηλαδή εσείς με τα παραπάνω σχόλια θεωρείτε τους εαυτούς σας καθηγητές?
είστε εκπαιδευτικοί? αυτή είναι η συμπεριφορά και το ήθος που διδάσκετε στους μαθητές σας?

άντε λοιπόν κύριοι διαχειριστές διαγράψτε με
αφού οι απόψεις μου δεν είναι αρεστές...
όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται??Μπορεί...

Πάντως μιλούσα για άλλους που δεν είναι αναγκαστικό να γράφουν εδώ μέσα,παρά μόνο  να βλέπουν και να πράττουν τα δέοντα μετά. Και ναι, προτιμώ τον επιθετικό τόνο σε ανθρώπους που έννοιες όπως ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ και ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ τους είναι άγνωστα.. και πίστεψε με κάθε κλάδος έχει τέτοιους..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

lkt

Ρε παιδιά έλεος με τον ftsak, μην το συνεχίζετε. Ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματα του

tdrivas

εγώ πάντως έχω κολλήσει σε εκείνο το αίνιγμα με τον αριθμό 5...που η μοναδική λύση που μπορώ να δώσω είναι είτε 5 μαθήματα εξεταζόμενα είτε 5 επιστημονικά πεδία

(Τα επιστημονικά πεδία (Ε.Π.) είναι τα εξής :

α) 1ο Ε.Π. – Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Επιστήμες,
β) 2ο Ε.Π. – Θετικές και Τεχνολογικές Επιστήμες,
γ) 3ο Ε.Π. – Επιστήμες Υγείας και
δ) 4ο Ε.Π. – Επιστήμες Οικονομίας, Διοίκησης και Πολιτικές Επιστήμες)
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: morfeus στις 28 Αυγ 2013, 06:12:28 ΜΜ
εγώ πάντως έχω κολλήσει σε εκείνο το αίνιγμα με τον αριθμό 5...που η μοναδική λύση που μπορώ να δώσω είναι είτε 5 μαθήματα εξεταζόμενα είτε 5 επιστημονικά πεδία

Το 5 είναι οι ώρες των Πληροφορικών στο λύκειο (2+1+2)..Δυστυχώς..

tdrivas

Ίσως να έχεις δίκιο, ίσως και όχι..Ελπίζουμε,πολεμάμε μέχρι τελικής πτώσης..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: ftsak στις 28 Αυγ 2013, 06:03:13 ΜΜ
Δηλαδή εσείς με τα παραπάνω σχόλια θεωρείτε τους εαυτούς σας καθηγητές?
είστε εκπαιδευτικοί? αυτή είναι η συμπεριφορά και το ήθος που διδάσκετε στους μαθητές σας?

ΑΥΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΣΟΥ, ΤΗΝ Ε.Ε.Χ...

petrosp13

Δηλαδή υπάρχουν επιχειρήματα για το ότι τα στοιχεία πολιτικών και κοινωνικών επιστημών είναι εξεταζόμενο μάθημα, ενώ δεν υπάρχουν για την ΠΛηροφορική. Μάλιστα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Παράθεση από: janag79 στις 28 Αυγ 2013, 06:13:21 ΜΜ
Το 5 είναι οι ώρες των Πληροφορικών στο λύκειο (2+1+2)..Δυστυχώς..
Ή μήπως τα 5 δάχτυλα της ανοιχτής παλάμης που θα πάρουμε; :'(

che

Μήπως ειναι οι 5 ώρες που  έβγαλε ο κελλας ;  ;D

Γιάννης Αναγνωστάκης

Συνάδελφοι που ζείτε στην Αθήνα και στις γύρω περιοχές, ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ; ΚΑΤΣΑΤΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ftsak;

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΥΤΕ 50 ΑΤΟΜΑ.....ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ; ΠΟΛΕΜΑΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΝΟ;

THN ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ (ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ) ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΕΓΩ ΝΑ ΦΥΛΑΩ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ..

tdrivas

Παράθεση από: janag79 στις 28 Αυγ 2013, 06:19:12 ΜΜ
Συνάδελφοι που ζείτε στην Αθήνα και στις γύρω περιοχές, ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΗΜΕΡΑ; ΚΑΤΣΑΤΕ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ftsak;

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΟΥΤΕ 50 ΑΤΟΜΑ.....ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ; ΠΟΛΕΜΑΓΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΝΟ;

THN ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ (ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ) ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΕΓΩ ΝΑ ΦΥΛΑΩ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ..


Βολεύτηκαν κάποιοι Γιάννη μου, βολεύτηκαν

υ.γ. πόσοι άραγε βγήκαν και στο δρόμο για το παιδί που πέθανε στο λεωφορείο??
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

gkatsion

Αγαπητοί Συνάδελφοι πραγματικά μας έχουν σκάσει,

και απορώ ύπο το καθεστώς όλης αυτής της πίεσης πως έχετε το κουράγιο να τσακώνεστε.

Προσωπικά νοιώθω χάλια...

Αγαπητέ Χημικο-Φυσικο-Μαθηματικο-Φιλολογο-Θεολόγε που βρήκες έναν πολύ εύκολο τρόπο διορισμού κάποτε, και
τώρα με οργανική ή/και διπλή ειδικότητα, είσαι τρελά βολεμένος, και δεν έχεις και καμία τρέλα με τον προγραμματισμό,
άσε μας στην στεναχώρια μας, που ναι υποβαθμιζόμαστε ως επιστήμη, αν δεν είμαστε στις πανελλήνιες. Μην μας τσιγκλάς
ρε γαμώτο. Και ναι αν γίνεται κάνε μας την χάρη να γυρίσεις στην βασική σου επιστήμη. Έχουμε τόσους άνεργους ,που θα
αυξηθούν αν φύγει το ΑΕΠΠ!!

Αγαπητοί Συνάδελφοι ιδιωτικοί-συμφοιτητές μας-που γουστάρετε τον προγραμματισμό-αλλά σας φταίμε οι μόνιμοι
δημόσιοι, μην μας κατηγορείτε, ναι θέλουμε με χίλια πανελλήνιες, αλλά από το να χαθεί το μάθημα τελείως από το Λύκειο
προφανώς είναι προτιμότερο να μείνει ως γενικής παιδείας. Μην βρίζεστε με την εντελώς αντίθετη κατηγορία περίπου
1500 βολεμένων "ερμαφρόδητων" πληροφορικών που το μεγαλύτερο ποσοστό τους απλά βρήκε τρόπο διορισμού.

Γιατί κάπου στην μέση, υπάρχουμε, άλλοι, 2500 από εσάς, που καταφέραμε με διαγωνισμούς ΑΣΕΠ να διοριστούμε,
με πτυχία ΑΕΙ, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, που είμαστε στον αέρα, μας πετάνε από την βθμια, πάμε υποχρεωτικά δημοτικά,
ΝΑΙ θα έχουμε μια δουλειά, αλλά σε εμάς που είμαστε τρελοί με τον προγραμματισμό, είναι τρελή υποβάθμιση.

Θα μπορούσατε να είστε ένας από εμάς!!! Παλεύω για το Λύκειο, το λέω και το γράφω παντού, και κατά 95% θα είμαι
στο δημοτικό από Δευτέρα για δεν ξέρω εγώ πόσο, αλλά δεν έχω το κουράγιο να τσακωθώ.

Βλέπω το μάθημα να παραπέει, να υποβαθμίζεται, η γθμια κολλημένη 4 χρόνια, η βθμια μας διώχνει πολλούς από εμάς,
το μάθημα εκτός πανελληνίων, και οι λίγοι που μένουν στις θέσεις τους, να είναι οι περισσότεροι αδιάφοροι για όλα τα παραπάνω.

Υ.Γ.  πτυχίο ΠΑΠΕΙ Πληροφορικής - διδακτορικό - Προγραμματιστής 7 χρόνια - Γραπτό ΑΣΕΠ
       (λάθος επιλογή;; overqualified;;  ίσως! αλλά τώρα έγινε το κακό!),

Υ.Γ.2 Αν δεν βρούμε κοινό σημείο αναφοράς δεν πρόκειται να καταφέρουμε τίποτα, στο φινάλε τα 50-60 άτομα σήμερα
που πέρασαν από εκεί κατά στιγμές το αποδεικνύουν!!


ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ