Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Katsadouros_Dhm

Παιδιά, να επιμείνουμε στις θέσεις μας και σε αυτό που έβγαλε η διαβούλευση και είναι το πιο σωστό:
Παρουσία στην Α και Β Λυκείου με μαθήματα γενικής Παιδείας (έστω και επιλεγόμενα, δε φοβόμαστε...)
Παρουσία στη Γ Λυκείου με 6ωρο κατεύθυνσης (αν θέλουν να μας δώσουν και ΕΠΙΠΛΕΟΝ μάθημα γενικής δε θα αρνηθούμε...)
Δε δεχόμαστε τίποτα λιγότερο για ένα Βασικό μάθημα που έχει δηλωθεί (όχι από εμάς!) η Πληροφορική ότι είναι!

AlexPapplir

Παράθεση από: AlexPapplir στις 25 Αυγ 2013, 05:04:24 ΜΜ
+++++++++++++++

Να συγκροτηθεί και "ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ"

έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Ο αγώνας πρεπει να είναι διαρκής. Μην τυχόν πετύχουμε το πανελλαδικά εξεταζόμενο και μετά αράξουμε κανονικά...

P.Tsiotakis

Η σημερινή ανακοίνωση της ΟΛΤΕΕ τα λέει ολα νομίζω

AlexPapplir

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 25 Αυγ 2013, 05:07:27 ΜΜ
Παιδιά, να επιμείνουμε στις θέσεις μας και σε αυτό που έβγαλε η διαβούλευση και είναι το πιο σωστό:
Παρουσία στην Α και Β Λυκείου με μαθήματα γενικής Παιδείας (έστω και επιλεγόμενα, δε φοβόμαστε...)
Παρουσία στη Γ Λυκείου με 6ωρο κατεύθυνσης (αν θέλουν να μας δώσουν και ΕΠΙΠΛΕΟΝ μάθημα γενικής δε θα αρνηθούμε...)
Δε δεχόμαστε τίποτα λιγότερο για ένα Βασικό μάθημα που έχει δηλωθεί (όχι από εμάς!) η Πληροφορική ότι είναι!

Το τι θέλουμε, είναι λίγο πολύ γνωστό.
Αποτελεσματικούς τρόπους πίεσης πρέπει να βρούμε!

Η παράσταση διαμαρτυρίας που προτείνει  η ΠΕΚΑΠ και η  πρόταση ΤΣΙΩΤΑΚΗ είναι δύο ΣΤΟΧΟΙ που πρέπει ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ να ΤΡΕΞΟΥΝ ΔΥΝΑΜΙΚΑ! Να βοηθήσουν όλοι σε αυτή την κατεύθυνση!


AlexPapplir

Παράθεση από: Katsadouros_Dhm στις 25 Αυγ 2013, 05:21:53 ΜΜ
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_25/08/2013_531132

Ξυπνάει κανονικά η Πανεπιστημιακή κοινότητα στο ζήτημα Πληροφορική στη δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και πρέπει να το εκμεταλευτούμε μακροπρόθεσμα! Τελικά αυτή η κρίση πρέπει όντως να μετατραπεί σε ευκαρία για εμάς! Όσο κι αν συμβαίνει, πολλοί εδώ  μέσα να είναι απογοητευμένοι.

tdrivas

οι πανεπιστημιακοί θα συμμετέχουν στην συζήτηση στη βουλή?
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

AlexPapplir

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 25 Αυγ 2013, 04:47:56 ΜΜ
Ταυτόχρονα με τις ενέργειες σε εξέλιξη πρέπει κατά τη γνώμη μου

ΟΛΕΣ οι Ενώσεις μας σε συνεργασία με Ακαδημαϊκούς
να συγκροτήσουν μια Ομάδα που θα απαιτήσει συνάντηση με τον Υπουργο Παιδείας, τον Πρωθυπουργό της χώρας και πιθανώς τον Υπουργό Ανάπτυξης

και θα τους εξηγήσουν την υπόθεση καταγγέλοντας τη συνεχή προσπάθεια μείωσης της Επιστήμης μας από όσους έχουν κάνει το ΙΕΠ, τους Θεσμούς και τον 5ετή διάλογο κουρελόχαρτα.

Παναγιώτης Τσιωτάκης

ΥΓ: στους ακαδημαϊκούς δείξτε τί έγραψαν για αυτούς οι συνάδελφοί τους της ΕΕΧ

Κόλλησα σε αυτό που γράφεις. Κάνε άμεσα πρόταση στην ΠΕΚΑΠ. Επειδή δεν είσαι τυχαίος, να σε βάλουν και εσένα στην ομάδα!
Ενόχλησέ τους τώρα. Κάνε την πρόταση τώρα. Ο συντονισμός είναι δύσκολος

NiColas1957


Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: AlexPapplir στις 25 Αυγ 2013, 05:33:06 ΜΜ
Κόλλησα σε αυτό που γράφεις. Κάνε άμεσα πρόταση στην ΠΕΚΑΠ. Επειδή δεν είσαι τυχαίος, να σε βάλουν και εσένα στην ομάδα!
Ενόχλησέ τους τώρα. Κάνε την πρόταση τώρα. Ο συντονισμός είναι δύσκολος
+++++++++

Obelix



Katsadouros_Dhm

Παράθεση από: GEG στις 25 Αυγ 2013, 06:10:23 ΜΜ
http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=16308
Μετά έχουμε δίκιο που λέμε ότι αυτό το σχέδιο δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αποδεκτό... (και όχι μόνο για την πληροφορική).
Αλλά το θέμα μας τώρα είναι (σωστά) αυτό:
Παράθεση από: AlexPapplir στις 25 Αυγ 2013, 05:14:33 ΜΜ
Το τι θέλουμε, είναι λίγο πολύ γνωστό.
Αποτελεσματικούς τρόπους πίεσης πρέπει να βρούμε!
Η παράσταση διαμαρτυρίας που προτείνει  η ΠΕΚΑΠ και η  πρόταση ΤΣΙΩΤΑΚΗ είναι δύο ΣΤΟΧΟΙ που πρέπει ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ να ΤΡΕΞΟΥΝ ΔΥΝΑΜΙΚΑ! Να βοηθήσουν όλοι σε αυτή την κατεύθυνση!

P.Tsiotakis

Παράθεση από: AlexPapplir στις 25 Αυγ 2013, 05:33:06 ΜΜ
Κόλλησα σε αυτό που γράφεις. Κάνε άμεσα πρόταση στην ΠΕΚΑΠ. Επειδή δεν είσαι τυχαίος, να σε βάλουν και εσένα στην ομάδα!
Ενόχλησέ τους τώρα. Κάνε την πρόταση τώρα. Ο συντονισμός είναι δύσκολος
Δεν ειμαι παρα ένας στρατιώτης στην προσπάθεια που καταθέτω δημόσια τις σκέψεις μου

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 25 Αυγ 2013, 07:34:08 ΜΜ
Δεν ειμαι παρα ένας στρατιώτης στην προσπάθεια που καταθέτω δημόσια τις σκέψεις μου

Σύμφωνοι, αλλά δεν είναι όλοι οι στρατιώτες το ίδιο αξιόμαχοι...Εσύ έχεις την ικανότητα να βγεις μπροστά!