Προσθήκη driver κάρτας δικτύου στον εικονικό δίσκο

Ξεκίνησε από vassthan, 16 Οκτ 2010, 08:37:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vassthan


aspd

Έχω ακριβώς τα ίδια προβλήματα με το vassthan στο εργαστήριο του σχολείου μου.
Σε μητρική GA-G31M-ES2L, έχω κάρτες  δικτύου Atheros (και στο server και στους clients). 
Εμφάνιζαν οι fat clients μήνυμα παρόμοιο με το:  process: 323): GLib_WARNING **: getpwuid_r(): failed due to unknown user id (0) και κόλλαγαν εκεί.
Μετά από ενημέρωση των sch-scripts και δημιουργία ξανά του εικονικού δίσκου ξεκινάνε σα fat clients, φτάνουν στο login, φαίνεται ότι γίνεται δεκτό login password, και μετά δεν κάνουν τίποτε άλλο. Καποιες φορές εμφανίζουν και τη μωβ οθόνη, αλλά χωρίς μενού. Μετά αποσυνδέονται.

Επειδή το πρόβλημά μου φαίνεται να είναι τελείως ίδιο, αυτά που έγιναν στο IRC με το vassthan μήπως είναι απλά και συγκεκριμένα για να τα δοκιμάσω και εγώ;


alkisg

Μέσα από τα sch-scripts, πήγαινε στο μενού Εξυπηρετητής → Αρχεία ρυθμίσεων → Επεξεργασία του lts.conf, και δοκίμασε να βάλεις την παρακάτω γραμμή κάτω από το [Default]:
NFS_HOME_OPTIONS="nolock,proto=udp,rsize=4096,wsize=4096"


Αυτό χρειάζεται σε όσους έχουν κάρτες Atheros στον server, λόγω προβλήματος του driver της κάρτας σε σχέση με το NFS.

aspd

Ευχαριστώ πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση.
Θα το δοκιμάσω αύριο στο σχολείο.

aspd

Με την εντολή:
NFS_HOME_OPTIONS="nolock,proto=udp,rsize=4096,wsize=4096"
δουλεύουν όλα μια χαρά.
Επιτέλους έχω εργαστήριο με 9 fat clients. Έκανα ήδη και μία ώρα μάθημα.
Ευχαριστώ πολύ.


aspd

Παράθεση από: alkisg στις 21 Νοε 2010, 08:36:19 ΠΜ
Μέσα από τα sch-scripts, πήγαινε στο μενού Εξυπηρετητής → Αρχεία ρυθμίσεων → Επεξεργασία του lts.conf, και δοκίμασε να βάλεις την παρακάτω γραμμή κάτω από το [Default]:
NFS_HOME_OPTIONS="nolock,proto=udp,rsize=4096,wsize=4096"


Αυτό χρειάζεται σε όσους έχουν κάρτες Atheros στον server, λόγω προβλήματος του driver της κάρτας σε σχέση με το NFS.

Τα παραπάνω θα χρειαστούν στη 12.04;
Ξεκίνησα να φτιάχνω το εργαστήριο που έχει κάρτες Atheros και στο server και στους clients.

aspd

Δεν υπάρχει πρόβλημα στα ubuntu 12.04 με τις κάρτες Atheros.  Φόρτωσαν οι clients που έχουν κάρτες Atheros στο server που έχει επίσης κάρτα Αtheros κανονικά.


alkisg

Στην 12.04 δεν χρησιμοποιείται NFS από προεπιλογής, αλλά SSHFS, που δούλευε και παλιότερα, οπότε δεν ξέρουμε αν οι Atheros δουλεύουν ΟΚ με NFS ή όχι...

aspd

Δηλαδή θα μπορούσε να βγάλει άλλα προβλήματα αργότερα; Προς το παρόν φαίνεται να δουλεύουν όλα καλά.

alkisg

Όχι δεν είχα δει κανένα πρόβλημα με τις atheros και το sshfs, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.