Ρυθμίσεις στο μενού των Clients στο LTSP

Ξεκίνησε από za√‘ag, 08 Οκτ 2009, 07:15:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά θα προτιμούσα (αν γίνεται) να "κρυφτούν" από τους clients τα υπο-μενού από το ΣΥΣΤΗΜΑ --> ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ  και ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ή συνολικά ή όσα είναι επικίνδυνα αν πειραχτούν από τους χρήστες.

Χρειάζονται κάποιες περαιτέρω ρυθμίσεις ασφάλειας;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Αυτό γίνεται με δεξί κλικ πάνω στο μενού » Επεξεργασία μενού » και ξετσεκάρισμα όποιων μενού δεν θέλεις να φαίνονται.
Οι αλλαγές αποθηκεύονται για κάθε χρήστη χωριστά στο ~/.config/menus/settings.menu.
Αν τις θες κεντρικά, τις κάνεις στο /etc/xdg/menus/settings.menu, και *προσθέτεις* μετά στον καθηγητή αυτά που έβγαλες από όλους.
Για μεγαλύτερο "ραφινάρισμα" στο ποια μενού θα βλέπει κάθε group, υπάρχουν τα edubuntu-menus και το sabayon.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται καμία απολύτως τέτοια ρύθμιση ασφαλείας. Κάθε χρήστης (ή ανά δύο) να έχει το δικό του λογαριασμό κι ας τον κάνει ότι θέλει. Αριστερόχειρας; ας βάλει το ποντίκι ανάποδα. Μύωπας; Ας μικρύνει την (προσωπική του) ανάλυση οθόνης. Κτλ κτλ. Τον επόμενο χρήστη δεν τον επηρεάζει, και φυσικά τις ρυθμίσεις συστήματος δεν έχει δυνατότητα να τις πειράξει.

Στη χειρότερη περίπτωση που θα τα κάνει τόσο πολύ μπάχαλο που θα ζητήσει τη βοήθειά σου για να τα επαναφέρει (δεν μου έχει τύχει ακόμα και είμαι στον 3ο χρόνο διδασκαλίας με αποκλειστική χρήση Linux), απλά του λες να κάνει logoff, κάνεις ένα sudo nautilus χωρίς καν να σηκωθείς από την καρέκλα σου, διαλέγεις «[v] Προβολή κρυφών αρχείων» και του σβήνεις τους φακέλους ρυθμίσεων (π.χ. .config, .gconf, .gnome2, και .local).