Θέμα Β

Ξεκίνησε από gpapargi, 27 Μαΐου 2016, 09:47:50 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gpapargi

Εδώ σχολιάζουμε το θέμα Β

SuperTz

Για το Β2

Ο πρώτος πελάτης πότε καταλαβαίνετε ότι θα βγει από την ουρά: άμεσα ή όταν περάσουν 2 λεπτά.
Ο πρώτος δηλαδή πόση ώρα έχει στην ουρά; μόλις μπήκε; περιμένει κάποιον;

marvic

Ανά 3 εξυπηρετείται και ανά 2 λεπτά μπαίνουν

soc_h

εδιτ: θα γράψω μετά το τέλος, δεν το ήξερα
Σωκράτης

lsourtzo

νομίζω  το Β2 ασαφές αρκετά ...

επιβεβαιώνει κανείς τα παρακάτω ?

1ο  -
2ο  2
3ο  -
4ο  3
5ο  3
6ο  4

soc_h

Είχα γράψει ενδεικτικές αλλά διάβασα πως δεν δημοσιεύουμε πριν τη λήξη.
Νομίζω πάντως πως σε χρόνο 5+ η ουρά είναι άδεια.
Σωκράτης

Vagnes

εγω νομιζω ειναι..
1
2
1
2
2
2

marvic

Νομίζω πως όσο κάποιος εξυπηρετείται , άρα υπάρχει ένα στοιχείο μέσα στην ουρά, μπαίνει και ο επόμενος. Στο τελευταίο λεπτό εξυπηρέτησης ας το πω. Άρα η ουρά δεν θα αδειάζει..
???

maria.k.

νομιζω δεν θα μεινει ποτε αδεια

soc_h

Θα διαφωνήσω. Σε χρόνο 0-1, 1-2 & 2-3 υπάρχει στο ταμείο ο 1. Άρα μετά το 3ο λεπτό έχει περάσει ο 2 στο ταμείο και η ουρά σε χρόνο 3+ (μετά το 3ο λεπτό) είναι άδεια.
Σωκράτης

Vagnes

Μα όταν ακριβως περασει το 2 λεπτο ο πρωτος θα εξυπηρετειται ακόμη και θα έχει μπει και ο δευτερος.. αρα θα είναι 2 στην ουρα.. ακριβως μετα το τριτο λεπτο θα έχει φυγει ο πρωτος, δε θα έχει μπει ακόμα αλλος αρα θα είναι μονο ένας μέσα ο οποιος και θα εξυπηρετειται..κοκ...

marvic

Ναι αλλά μετά το δεύτερο λεπτό μπαίνει ο 2. Αφού μπαίνουν κάθε 2 λεπτά στην ουρα.

nightchild

Εφόσον στην εκφώνηση αναφέρει ότι "Μετά την εξυπηρέτησή του ο πελάτης αποχωρεί από την ουρά" ο πελάτης που εξυπηρετείται "πιάνεται" σε αυτούς που είναι στην ουρά επομένως πιστεύω και εγώ ότι η ουρά δεν θα μείνει κενή

petrosp13

Στα λεπτά 2,4,6 μπαίνει άτομο στην ουρά
Στα λεπτά 3 και 6 φεύγει ο πρώτος από την ουρά
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

soc_h

Ναι, δεν είχα προσέξει πως και αυτός που εξυπηρετείται μένει στην ουρά. Όντως η ουρά δεν είναι ποτέ άδεια.
Σωκράτης