Εγκατάσταση LTSP σε Ubuntu 9.10

Ξεκίνησε από markakis, 30 Οκτ 2009, 01:21:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

markakis


Σκοπεύω το Σ/Κ να στήσω από την αρχή τον LTSP Server στο laptop μου με την 9.10 έκδοση για δοκιμή. Γνωρίζει κάποιος σημεία του οδηγού (9.04) που έχουν υποστεί αλλαγές και πιθανό να δημιουργήσουν πρόβλημα;

alkisg

Α ρε Γρηγόρη ούτε χρόνο για testing δεν μας άφησες!  ::)
(προσωπικά είχα σκοπό να το δοκιμάσω το επόμενο ΣΚ γιατί αυτό θα λείπω...)

Ανέβασα *εντελώς βιαστικά και χωρίς έλεγχο* μια έκδοση των sch-scripts για την Karmic, με την οποία *ελπίζω* ότι θα παίξουν όλα όπως τα λέει ο οδηγός της 9.04.

Επομένως δοκιμάζεις και μας λες κι εμάς πώς πήγε! ;)

markakis

#2
Έκανα εγκατάσταση από την αρχή της έκδοσης 9.10 ακολουθώντας πιστά τα βήματα του οδηγού και για εγκατάσταση "μια κάρτα δικτύου-όλα σε κοινό switch". Φτάνοντας μέχρι και την παράγραφο 5.5 (σ. 67) έχω να κάνω τις παρακάτω παρατηρήσεις:


  • Στην παράγραφο 4.4 για να προστεθούν τα σωστά αποθετήρια απλά τρέχουμε τα νέα script
  • Στην παράγραφο 5.5 για το Squid έχω κάνει την παρακάτω παρατήρηση. Αυτό αφορά τη ρύθμιση του Squid γενικά, όχι μόνο την 9.10
  • Στην παράγραφο 6.2 για το gPXE, επίσης κάτι γενικό υπάρχει εδώ

Γενικά δεν διαπίστωσα και πολλές διαφορές από την 9.04, ειδικά στο κομμάτι bug fix. Οι client για παράδειγμα εξοκολουθούν στο "Τερματισμός" αντί για τερματισμό να κάνουν Αποσύνδεση (το ίδιο και στο ITalc).

Μέχρι τώρα, νομίζω ότι ο οδηγός καλύπτει και την 9.10. Θα συνεχίσω τις δοκιμές και αν βρω κάτι αξιοσημείωτο θα το αναφέρω.