επαλ εναντιον γενικο λυκειο

Ξεκίνησε από striker, 08 Ιουν 2011, 01:02:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ma8hths

Και εγω σου προτείνω το  "Η Γλώσσα C σε βάθος" οτι καλύτερο για τον αρχάριο,δοκιμασμένο.

Stefevan

Ναι η C θα σε βοηθήσει πολύ και θα έχεις μια βάση για την C++ (αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός - εκτός ύλης αεππ :P )

dpa2006

συν ένα και από εμένα στο προαναφερθέν βιβλίο για C.
γενικά για προγραμματισμό πολλές καλές κριτικές έχουν τα βιβλία των Deitel.
μην σε τρομάζει ο όγκος των βιβλίων τους.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dkonetas

#18
Η σειρά που αναφέρει ο dpa...  Deitel & Deitel είναι πάρα πολύ καλή και ξεκινάει από απλά μέχρι προχωρημένες σχετικά γνώσεις.
Η γνώμη μου είναι σύμφωνη με αυτό που αναφέρουν τόσο οι Deitel όσο και Jesse Liberty (σε επίσης πολύ καλό βιβλίο Εγχειρίδιο C++ της SAMS και μάλιστα και στα Ελληνικά) ότι πλέον δεν προσφέρει τίποτα να ξεκινήσεις με C αλλά μπορείς να ξεκινήσεις απευθείας με C++ . Όχι ότι αρχικά θα μπείς στη λογική του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού αλλά δεν υπάρχει προφανής λόγος να μην συνηθίζεις το συντακτικό το οποίο θα μάθεις κάποτε για να ...αλλάξεις επίπεδο από δομημένο σε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό . Άλλωστε να μην ξεχνάμε ότι  ΔΕΝ υπάρχει κάποια λειτουργία η οποία να μην μπορεί να υλοποιηθεί με C++ ενώ προβλέπεται στην C καθότι η C είναι υποσύνολο της C++ ...
Επειδή μιλάμε για κάποιον που δεν είναι κιόλας προγραμματιστής καλό είναι σε αυτή τη φάση να αποφύγεις πλήρη manual τύπου Stroustroup τα οποία θα σου φανούν χρήσιμα στο μέλλον


striker

αμα επιλεξω τον προγραμματισμο ποιες δουλειες θα μπορω να κανω με βαση αυτον κατι ξερω αλλα εγω θελω να μαθω δουλεις που θα εχουν ζητηση στο μελλον και φυσικα καλα λεφτα

sany

Μόνο προγραμματισμό και καλά λεφτά... στην Ελλάδα... δύσκολο. Παρόλα μπορείς να δουλέψεις σε πάρα πολλές δουλείες ανάλογα με το γνωστικό σου επίπεδο. Αυτά που ζητάνε περισσότερο οι εταιρείες είναι:

Web developers
Computer software engineers
Database software engineers


Για αυτά θα χρειαστεί να ξέρεις μερικά από τα παρακάτω:

HTML / XML
CSS
.NET
SQL
Oracle
C / C++
Java / J2E
JQuery / Javascript
Flash


... είναι και άλλα, απλά αυτά είναι που έχουν τη μεγαλύτερη ζήτηση.

Πιστεύω να σε κάλυψα.

striker

το βιβλιο εχει κατι απο αυτα να υποθεσω  ::)

sany

@striker

... μόνο C, για τη κάθε γλώσσα θα χρειαστείς διαφορετικό βιβλίο.

dkonetas

επειδή εκτιμώ ότι έχει δημιουργηθεί μία στρεβλή εντύπωση ...
Το να γνωρίζεις προγραμματισμό είναι μέρος της επιστήμης της πληροφορικής και όχι δεξιότητα ... Μην το αντιμετωπίζεις ως τέτοια.
Για να γίνει κάποιος πραγματικά καλός προγραμματιστής πρέπει να σπουδάσει το ..."άθλημα" και όχι απλά να μάθει το συντακτικό και κάποια τεχνάσματα μίας γλώσσας ... Αν γνωρίζεις την επιστήμη της πληροφορικής οποιαδήποτε γλώσσα και αν χρειαστείς ή προκύψει στο μέλλον θα μπορεσεις να την μάθεις σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα... Άρα οι ερωτήσεις σου κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να εστιάζουν σε ποιό τμήμα να σπουδάσεις και όχι αποκλειστικά ποιά γλώσσα ...

sany

Συμφωνώ απόλυτα με τον @dkonetas

striker

Ρε παιδια ενας φιλος μου που ασχολειται με προγραμματισμο ειπε να ξεκινησω πρωτα με την visual basic ?? ???