4 τμήματα ΑΕΙ ... (ψηφοφορία)

Ξεκίνησε από tzorvas, 29 Αυγ 2008, 02:45:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

 ποιο είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη σας?

Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων (Σάμος)
0 (0%)
Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
7 (87.5%)
Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
1 (12.5%)
Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 8

Η ψηφοφορία έληξε: 02 Σεπ 2008, 02:45:03 ΠΜ

tzorvas

Σας παρακαλώ πείτε κ ότι ξέρετε για τις παραπάνω σχολές.
έχω περάσει στο Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων (Σάμος)
αλλά έχω τη δυνατότητα μεταγραφής στα υπόλοιπα 3 τμήματα.

Θα μ άρεσε αν η σχολή έχει ομάδες για εργασίες και projects !!

Ο,τι άλλο καλό η κακό ξέρετε πείτε το  ;)

*Σας ευχαριστώ*

Παραθέτω χρήσιμα links:
344 Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου (Σάμος)

215 Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας


220 Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων Θεσσαλίας (Βόλος)


331 Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά)
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

tzorvas

Επιλογή δικιά μου ήταν το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Ήταν ο στόχος μου αλλά σκέφτομαι πολύ και την Πάτρα..

Πείτε μου όμως τι στοιχεία έχετε για αυτές τις σχολές αν μπορείτε.. (must!)
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

evry


Κατ'αρχήν το τμήμα της Σάμου λέγεται "Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων" . Επίσης κατά τη γνώμη μου πάντα, το τμήμα της Θεσσαλίας δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το τμήμα της Πάτρας το οποίο είναι από τα καλύτερα και αρχαιότερα τμήματα στη χώρα.
Ο τίτλος του τμήματος στο Βόλο, πιο πολύ με παραπέμπει σε ειδικότητα ΙΕΚ παρά σε πανεπιστημιακό τμήμα. Δηλαδή ειλικρινά δεν το κατάλαβα αυτό, υπάρχει ξεχωριστό γνωστικό αντικείμενο για μηχανικούς δικτύων και άλλο για μηχανικούς υπολογιστών? Δηλαδή τα τμήματα πληροφορικής που δεν έχουν τη λέξη δίκτυα στο όνομά τους δεν είναι ειδικοί στα δίκτυα? Κάνουν λιγότερα δίκτυα?
Επίσης παρατηρώ ότι στα Αγγλικά ο τίτλος του τμήματος είναι "Computer and Communication Engineering". Που πήγαν τα δίκτυα? τα έφαγε η μετάφραση?

   Επίσης από ότι βλέπω στη σελίδα τους θέλουν να μετονομάσουν το τμήμα σε τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Δεν ξέρουν τι είναι, είναι πληροφορικοί είναι μηχανικοί Η/Υ, θέλουν να γίνουν ΗΜΜΥ, μάλλον έχουν κρίση ταυτότητας. Προφανώς το μόνο που θέλουν είναι να είναι χωμένοι σε όσο το δυνατόν πιο πολλά projects γίνεται για να έχουν χρηματοδότηση και δε βαριέσαι? βγάζουμε και ένα πρόγραμμα σπουδών.

Εμένα η απορία μου είναι πως έχουν το θράσος να μιλάνε για μετονομασία του τμήματος σε ΗΜΜΥ γνωρίζοντας πως αυτό θα έχει τεράστια αλλαγή στα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων, όμως όχι αυτών που έχουν εισαχθεί ή θα εισαχθούν στο τμήμα με το παλιό όνομα. Αυτοί θα είναι οι φτωχοί συγγενείς που θα έχουν τελειώσει ένα τμήμα που σε λίγα χρόνια θα πάψει να υπάρχει.

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tzorvas

#3
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου!

Άρα το τμήμα του Βόλου είναι όλο υποσχέσεις και τίποτα παραπάνω σωστά?!

Μήπως γνωρίζεις τις δραστηριότητες του πολυτεχνείου της Πάτρας?? Χωρίς πολλές λεπτομέρειες φυσικά!

Εκτιμώ τέτοιες απαντήσεις που οδηγούν σε εξαιρετικά χρήσιμες συζητήσεις :)

Μήπως γνωρίζει κανείς χρήσιμες πληροφορίες για το ΑΕΙ Σαμου?
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

evry


Σου είπα απλά τη γνώμη μου, το τμήμα του Βόλου με μια πρώτη ματιά αυτό δείχνει. Επίσης είναι και σχετικά καινούργιο. Το τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών της Πάτρας είναι από τα αρχαιότερα, αρκετοί απόφοιτοί του έχουν γίνει διαπρεπείς καθηγητές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Ένα άλλο σημαντικό επιχείρημα είναι ότι και ο Άλκης αυτό το τμήμα έχει τελειώσει  :).

Όσον αφορά τις δραστηριότητες του τμήματος της Πάτρας έχει από πίσω το ΙΤΥ http://www.cti.gr/ στο οποίο γίνεται κάποια έρευνα, τρέχουν προγράμματα, διδακτορικά κλπ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

evry


  Εγώ πάντως στη θέση σου θα έμενα στη Σάμο, που να τρέχεις τώρα στην Πάτρα, μια χαρά θα περάσεις στο νησί. Σοβαρά πάντως το τμήμα της Σάμου, δεν είναι κακό. Για τα μόριά του δηλαδή είναι πολύ καλή περίπτωση
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tzorvas

Το ΑΕΙ Σάμου θα μπορούσε να συγκριθεί με της Πάτρας??

Φυσικά μια σχολή δεν θα μου δώσει τα πάντα έτοιμα.. Και δεν είναι αυτός ο λόγος που θέλω να πάρω τη μεταγραφή :) αλλά.. γιατί να μην περάσω σε μια σχολή που έχει καλύτερες υποδομές και τρέχουν πολλά απο πίσω και αν κάποιος το θελήσει έχει όλους τους δυνατούς τρόπους να κάνει τα πάντα :)
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

P.Tsiotakis

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, και ειδικά το τελευταίο, το τμήμα της Πάτρας είναι η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις.

Εκτός αυτού, είναι απο τις καταλληλότερες που μπορεί να κάνει κάποιος.

Το τμήμα αυτό σαφώς δεν έχει την παλιά του αίγλη αλλά παραμένει ψηλά. Και βρίσκεται στην Πάτρα (ΕΑΙΤΥ, ΕΑΠ κ.λ.π.)

Ωστόσο και το πολυτεχνείο της Κρήτης δεν είναι κάτι που παραβλέπει κανείς. Το ΕΜΠ δεν επιτρέπει μεταγραφές ή εσένα δεν σε ενδιαφέρει;
Προφανώς όμως θα παίξει και ρόλο που είναι το σπίτι σου Πάτρα - Χαλκίδα πολύ κοντά (κάποιοι νέοι αυτό το έχουν ως μειονέκτημα ...  8) )
Θα σε πείραζε να πας Κρήτη (νησί);

Η προσωπική (υποκειμενική) κατάταξη είναι:
1.Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
2.Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην επιλογή.

ΥΓ: να κάνεις αιτήσεις μεταγγραφής σε περισσότερα απο ενα μέρη και να επεκτείνεις με αυτόν τον τρόπο το χρόνο απόφασης.

tzorvas

#8
Είμαι και εγώ σαυτούς τους νέους Παναγιώτη :)

Μπορώ να κάνω μεταγραφή στο ΕΜΠ?

Το τμήμα της σάμου δίνει δυνατότητα μεταγραφής μόνο στα 3 ΑΕΙ π έχω παραπάνω (απο σελίδα φροντιστηρίου)
άν ξέρεις κάτι επαυτού ενδιαφέρομαι !!!!!!!!!!!!!!!!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

P.Tsiotakis

Όχι:
Απο http://www.ypepth.gr/el_ec_category5757.htm

31. «Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και «Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών» του Πανεπιστημίου Πατρών.
32. «Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής» του Πανεπιστημίου Πατρών, «Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» του Πολυτεχνείου Κρήτης, «Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων» του Πανεπιστημίου Αιγαίου, «Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και «Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

tzorvas

Άρα δεν  :-\

Έχουν αρχίσει να γίνονται πιο ξεκάθαρα τα πράγματα τώρα!!

Μέχρι στιγμής προτιμώ Πάτρα !!

Ας προχωρήσουμε όμως τώρα !!

Υποθετικά πάω Πάτρα.. Το ΕΑΙΤΥ είναι μέρος για εθελοντική εργασία κ συμμετοχή σε projects??
όπως δηλαδή και τα ελληνικά υδρηματα Linux??

Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για ενασχόληση παράλληλα με τη σχολή??
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

evry

Πήγαινε εσύ Πάτρα και θα τα βρεις τα άλλα. Κάθε πράγμα στην ώρα του
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

tzorvas

Εγώ θα πάω  ;D

Απλά τώρα θέλω να μάθω τι ακριβώς είναι ΕΑΙΤΥ!!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

P.Tsiotakis

Μάλλον δεν μπορεί κάποιος να εξηγήσει σε δημόσιο φορουμ. Όπως λέει ο Ευρυπίδης, πήγαινε πρώτα Πάτρα και βλέπεις.

Ενδοιάμεσα πάρε και ecdl  ;D

tzorvas

Ok ευχαριστώ!!

Αλήθεια όταν κάποιος πάει για να περάσει σε μια τέτοια σχολή το ΕΣΔΛ τι να του κάνει??!

Ή απλά θα χρειαστεί για να βρείς παράλληλα δουλειά?
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean