Μήνυμα "Verifying password, please wait"

Ξεκίνησε από markakis, 03 Νοε 2008, 11:27:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

markakis

Άλκη ακολούθησα τις οδηγίες σου, έκανα εγκατάσταση Ubuntu 8.04.1 (amd64), ζήτησα από το Helpdesk να ρυθμίσουν το router πράγμα που έκαναν.
Έχω όμως ένα πρόβλημα:
Τα pc ξεκινούν κανονικά, παίρνουν IP, φορτώνουν το image και φτάνουν μέχρι την οθόνη με το Login.
Εκεί δίνω username και password,  βγαίνει το μήνυμα "Verifying password, please wait..." και... τίποτα.
Δεν βγάζει καν μήνυμα για λανθασμένο username/password.

Να σημειώσω εδώ ότι μετά την εντολή
sudo ltsp-build-client --prompt-rootpass --late-packages language-pack-gnome-el\
έδωσα και
sudo ltsp-build-client --arch i386 --prompt-rootpass --late-packages language-pack-gnome-el
για να φτάξει και i386 image καθώς το πρώτο build, όπως ήταν λογικό, έκανε amd64 image.
Στο helpdesk έδωσα το path του i386 image.


Καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

alkisg

Γρηγόρη αφού το έφτασες μέχρι εκεί, τα υπόλοιπα είναι εύκολα! :)
Δηλαδή όλα τα server κομμάτια (dhcp κτλ) δουλεύουν μια χαρά, το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ssh keys επειδή ίσως να είχες διαφορετική IP στον server όταν έκανες το ltsp-build-client (...και ως γνωστόν οι developers του Linux είναι πορωμένοι με την ασφάλεια).
Επομένως με το παρακάτω λογικά θα φτιάξει:
Κώδικας: shell
sudo ltsp-update-sshkeys
sudo ltsp-update-image

Δε χρειάζεται επανεκκίνηση στον server, μόνο στον client.

Αλλά:
προτείνω πριν το κάνεις να δεις και το μήνυμα που βγάζει, για να αποκτούμε εμπειρία:

  • Ξεκινάς έναν client,
  • Στην οθόνη υποδοχής του client πατάς Alt+Ctrl+F1 για να πας σε τερματικό,
  • Κάνεις login με root και το password που έδωσες κατά το ltsp-build-client,
  • Δίνεις ssh -l username server
όπου username ένας οποιοσδήποτε user που να υπάρχει στον server, π.χ. αυτόν που προσπάθησες να μπεις στον client και δεν το δέχτηκε.

Το σωστό θα ήταν να σε ρωτήσει κατευθείαν password, αλλά δεν θα το κάνει, κι αυτό είναι το πρόβλημα. Αν π.χ. σου πει "The authenticity of host... Do you want to continue connecting (yes/no)?" τότε είναι αυτό με την IP που είπα. Αν σου πει ότι τα κλειδιά δεν ταιριάζουν, τότε άλλαξες όνομα στο server μετά το ltsp-build-client κτλ.


Άσχετες προτάσεις προσωπικού ...γούστου:

  • Προτείνω να μη βάζετε τη Hardy αλλά την Intrepid. Π.χ. η νέα οθόνη υποδοχής θα σου έβγαζε το μήνυμα σφάλματος του ssh και θα έβλεπες μόνος σου ποιο ήταν το πρόβλημα. Επίσης την έχω μεταφράσει (την οθόνη υποδοχής) στα ελληνικά, οπότε θα βλέπατε "Όνομα χρήστη" αντί για "Username" χωρίς να περιμένετε backports και updates. Επίσης έχει flash player 10 που δεν χρειάζεται την libflashsupport, οπότε είναι πιο γρήγορος και πιο σταθερός, επίσης έχει το εικονίδιο fusa για login/logout που είναι πιο καλοσχεδιασμένο, ο file manager υποστηρίζει tabs και διάφορα άλλα. Πάλι βέβαια δεν είναι λόγοι για αλλαγή, για νέες εγκαταστάσεις το λέω.
  • Προτείνω για λίγο καιρό ακόμα να μη βάζετε την amd64 αλλά την i386, επειδή υπάρχουν κάποια bugs παραπάνω στην amd64. Έχουμε στο κεφάλι μας το σετάρισμα του ltsp, μη βάζουμε κι άλλους μπελάδες. Δεν είναι σοβαρός λόγος, όλα λύνονται, και με την amd64 θα έχεις και λίγο καλύτερες επιδόσεις, ίσως κάποιοι drivers ή κάποια προγράμματα σε παιδέψουν λίγο παραπάνω.
    Ο Linux kernel ακόμα και στην 32bit έκδοση μπορεί να δει πάνω από 4Gb RAM χωρίς πρόβλημα, με την εγκατάσταση του πακέτου linux-server (ειδική έκδοση με PAE extensions).


Το καλό είναι μετά το στήσιμο του server, όπου έχουμε ένα 3ωρο εργαστηριακής υποστήριξης τη βδομάδα απλά για να πατάμε το κουμπί update... ;)

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2008, 02:41:47 ΜΜ
Δηλαδή όλα τα server κομμάτια (dhcp κτλ) δουλεύουν μια χαρά, το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα είναι τα ssh keys επειδή ίσως να είχες διαφορετική IP στον server όταν έκανες το ltsp-build-client (...και ως γνωστόν οι developers του Linux είναι πορωμένοι με την ασφάλεια).
Κώδικας: shell
sudo ltsp-update-sshkeys
sudo ltsp-update-image


Θα το δοκιμάσω την Πέμπτη που θα ξαναπάω στο εργαστήριο. Νομίζω όμως ότι μάντεψες σωστά γιατί όντως κάποια στιγμή άλλαξα IP στον server.
Φυσικά πρώτα θα κοιτάξω, όπως ζήτησες, αν έβγαλε κάποιο μήνυμα και ποιο είναι αυτό.

Παράθεση
Προτείνω να μη βάζετε τη Hardy αλλά την Intrepid.

Ναι αλλά η 8.04 είναι LTS έκδοση και επιπλέον η 8.10 έχει bug στο KTurtle όπως περιγράφω στο http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=5&t=1646 και εγώ θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω για να κάνω Logo στην Γ' Γυμνασίου...

Παράθεση
Προτείνω για λίγο καιρό ακόμα να μη βάζετε την amd64 αλλά την i386, επειδή υπάρχουν κάποια bugs παραπάνω στην amd64. Έχουμε στο κεφάλι μας το σετάρισμα του ltsp, μη βάζουμε κι άλλους μπελάδες. Δεν είναι σοβαρός λόγος, όλα λύνονται, και με την amd64 θα έχεις και λίγο καλύτερες επιδόσεις, ίσως κάποιοι drivers ή κάποια προγράμματα σε παιδέψουν λίγο παραπάνω.
Ο Linux kernel ακόμα και στην 32bit έκδοση μπορεί να δει πάνω από 4Gb RAM χωρίς πρόβλημα, με την εγκατάσταση του πακέτου linux-server (ειδική έκδοση με PAE extensions).

Ο κύριος λόγος που έβαλα amd64 είναι ότι η έκδοση i386 "έβλεπε" μόνο τα 2GB από τα 4GB μνήμης που έχει o server.
Δεν ξέρω αν με το πακέτο linux-server αυτό λύνεται. Πιθανότατα να μπω στον κόπο να το δοκιμάσω :)

Παράθεση
Το καλό είναι μετά το στήσιμο του server, όπου έχουμε ένα 3ωρο εργαστηριακής υποστήριξης τη βδομάδα απλά για να πατάμε το κουμπί update... ;)

...και για να ασχοληθούμε περισσότερο με το LSTP, να γράψουμε κανένα οδηγό για τους υπολοιπους συναδέλφους κτλ ;)

Άλκη, για μια ακόμα φορά ...έγραψες.

alkisg

Παράθεση από: markakis στις 03 Νοε 2008, 06:07:32 ΜΜ
Ναι αλλά η 8.04 είναι LTS έκδοση και επιπλέον η 8.10 έχει bug στο KTurtle όπως περιγράφω στο http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=5&t=1646 και εγώ θα χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω για να κάνω Logo στην Γ' Γυμνασίου...

Sorry, δεν το ήξερα αυτό για το kturtle, κάνω ακόμα από το παλιό βιβλίο...
Για του χρόνου λοιπόν η kturtle for me, αλλά θέλω να ρίξω μια ματιά και στο scratch, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και έχουν και υλικό οι συγγραφείς του βιβλίου στο site τους.
btw,
Κώδικας: shell
alkisg@alkisg:~$ gettext -d kturtle "forward"
μπροστά

Δηλαδή τα ελληνικά είναι κανονικά εγκατεστημένα (ευχαριστούμε! ), κάπου αλλού είναι το bug.

Για τις LTS εκδόσεις γενικά συμφωνώ ότι έχουν τα θετικά τους, ξενοιάζουμε για πολλά χρόνια, αλλά από την άλλη βγαίνουν τόσα καλούδια σε κάθε νέα έκδοση που προσωπικά ...με τρώει για update! :)

Παράθεση από: markakis στις 03 Νοε 2008, 06:07:32 ΜΜ
Δεν ξέρω αν με το πακέτο linux-server αυτό λύνεται. Πιθανότατα να μπω στον κόπο να το δοκιμάσω

Με αυτό δουλεύω εδώ και κάτι μήνες, παίζει μια χαρά:
Κώδικας: shell
alkisg@alkisg:~$ uname -a
Linux alkisg 2.6.27-7-server #1 SMP Thu Oct 30 05:04:11 UTC 2008 i686 GNU/Linux

alkisg@alkisg:~$ cat /proc/meminfo 
MemTotal:      4141004 kB
MemFree:       3226444 kB

markakis


Παράθεση από: alkisg στις 03 Νοε 2008, 02:41:47 ΜΜ
Επομένως με το παρακάτω λογικά θα φτιάξει:
Κώδικας: shell
sudo ltsp-update-sshkeys
sudo ltsp-update-image

Το έκανα αλλά στο τερματικό έλαβα "incorrect login" και στο server μήνυμα για τα RSA keys.

Για οικονομία χρόνου αποφάσισα να ξαναστήσω το server απο την αρχή :)

Πραγματικά χρειάστηκε 1,5 ώρα και ΚΑΘΟΛΟΥ κόπος για να κάνω:

  • Έγκατάσταση Ubuntu 8.10 (i386) και update
  • Ρύθμιση από το NetworkManager της σύνδεσης eth0 για να έχει στατική IP 10.x.x.10 και gateway την 10.x.x.1
  • sudo apt-get install linux-server (για να δει το Linux και τα 4GB RAM, πράγμα που έγινε)
  • sudo apt-get install ltsp-server (LTSP sever χωρίς dhcp)
  • sudo ltsp-build-client --prompt-rootpass --late-packages language-pack-gnome-el (για να φτιάξει το image του thin client)
  • sudo apt-get install edubuntu-desktop (για να έχω εφαρμογές και εμφάνιση edubuntu)

Και όλα δούλεψαν ρολόι. ΟΛΑ; Μην ξεχάσω τη Δευτέρα να κάνω το http://ubuntu.opengr.net/viewtopic.php?f=5&t=1646#p16550 για να ξεπεράσω το bug στη μετάφραση του 8.10 και να έχω ελληνικά στο KTurtle. Ε, μην πάει άδικα και η μετάφραση...  ;)

Φυσικά θα χρσιμοποιήσω τα scriptακια από άλλο post για να κάνω users κτλπ.

Ο Core 2 Quad στα 2.4MHz δεν έδειξε να φορτώνεται με 10 thin clients και η μνήμη δεν πάρασε τα 2GB με ανοιχτά τα Writer, Firefox και Gimp. Θέλω να δω επιδόσεις και με τους 23 clients των δυο εργαστηρίων.

Άλκη, ένα έχω να σου πω: RESPECT

alkisg

#5
Όσοι συναδέλφοι δουλεύουν με το laptop τους σαν LTSP server, και επομένως αλλάζουν συχνά IP, μπορούν να απενεργοποιήσουν τον έλεγχο ασφάλειας ssh προσθέτοντας τις τρεις παρακάτω γραμμές στο /opt/ltsp/i386/etc/ssh/ssh_config:
   CheckHostIP no
   StrictHostKeyChecking no
   LogLevel ERROR


και κάνοντας μία μόνο φορά
Κώδικας: shell
  sudo ltsp-update-image


Πλέον δεν θα γίνεται έλεγχος από τους clients, επομένως ο server μπορεί να αλλάζει IP όσο συχνά θέλει.