Πρόγραμα για βαθμολογίες μαθητών έλεγχος επίδοσης

Ξεκίνησε από dim, 09 Νοε 2009, 03:01:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dim

Παρακαλώ μήπως γνωρίζετε ένα πρόγραμμα για να βγάλω τις βαθμολογίες των μαθητών Α τριμήνου όλου του σχολείου? ???

Το σχολείο που είμαι τις έκανε χειρόγραφα ... με τις καρτέλες....
Δεν υπάρχει δ-βαση δεν υπάρχει e-school κτλ κτλ.
Κατέβασα 2 προγραμματάκια που βρήκα το sxoleio και bathmologia αλλά πάει το error σύνεφο... και αν με προδώσουν τελευταίες μέρες... την πάτησα.

Έχετε καμια ιδέα? βοήθεια!!!
Ευχαριστώ!!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Κάποια στιγμή θα χρεισημοποιήσεις το e-school γιατί δεν το ξεκινας από τώρα να το μάθεις

dim

Εδώ έκαναν τα πάντα χειρόγραφα το e-school θα έχουμε?
Θα αγοράσουμε πρώτα υπολογιστή ... θα περάσουν να μας εκπαιδεύσουν θα .... θα .... και....!!!
Άμεσα έχετε να μου προτείνετε κάτι??

Ευχαριστώ.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Βασικά το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι μια δική σου βάση σε access... Είναι επίπονο και - το χειρότερο - είναι προσπάθεια με ημερομηνία λήξης. Μακάρι να είχα φτιάξει κάτι, θα σου το έστελνα αμέσως.

Πάντως μάλλον θα πρέπει να κινηθείς προς το e-school και να καταλάβει και ο διευθυντής σου ότι έχει μόλις λίγες μέρες περιθώριο για να το ξεκινήσει και ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ.

Δυστυχώς πολλά πράγματα στο σχολείο κινούνται με βάση τις προσωπικές αντιλήψεις του διευθυντή (π.χ. εγώ τα θέλω όλα χειρόγραφα). Αυτό όμως ΔΕΝ θα παίζει για πολύ ακόμη.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

 Ο Λάμπρος(πιστεύω να μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ με το μικρό σου όνομα) καλά τα λέει. Το e-school έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα μπει στο σχολείο που είσαι. Κάνε μια προσπάθεια να το τοποθετήσεις από τώρα. Πιεστέ την σχ. επιτροπή να αγοράσει έναν υπολογιστή και αν έχετε μια πρόσβαση ADSL είσαι έτοιμος.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 09 Νοε 2009, 11:36:34 ΜΜ
Ο Λάμπρος(πιστεύω να μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ με το μικρό σου όνομα) καλά τα λέει. Το e-school έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή θα μπει στο σχολείο που είσαι. Κάνε μια προσπάθεια να το τοποθετήσεις από τώρα. Πιεστέ την σχ. επιτροπή να αγοράσει έναν υπολογιστή και αν έχετε μια πρόσβαση ADSL είσαι έτοιμος.

Γιώργο, θα με αποκαλείς Λάμπρο, γιατί έτσι με λένε!

Μόλις διάβασα "θα μου επιτρέπεις..." γέλασα!!! Είπαμε, δεν την ψωνίσαμε ακόμη! Όταν γίνω βασιλιάς, θα το ξανασυζητήσουμε... :) :)

ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ αγαπητέ dim. Πρέπει την 30ή Νοεμβρίου να λειτουργείτε απευθείας στο e-school...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Γιώργο, θα με αποκαλείς Λάμπρο, γιατί έτσι με λένε!

Μόλις διάβασα "θα μου επιτρέπεις..." γέλασα!!! Είπαμε, δεν την ψωνίσαμε ακόμη! Όταν γίνω βασιλιάς, θα το ξανασυζητήσουμε... 
OK Λάμπρο

Γιατί αναφέρεις ότι η 30η Νοεμβρίου είναι η τελικη  ημερομηνία;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γιατί απλά... έτσι είναι, τουλάχιστο για τα σχολεία του Νομού μας.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dora

Τι λέτε; Δεν καταλαβαίνω...ποιες 30 Νοεμβρίου; Τι συμαινει υπορεοτικό; Δεν καταλαβαίνω τίποτα. Εχει έρθει τέτοια εγκύκλιος στα σχολεία;

Στο δικό μου  σχολείο έχει φτίαξει ένα δικό του πρόγραμμα ο διευθυντής και αυτό δουλεύουν όλοι. Δεν μας έχει πει κάτι άλλο. Όταν μου είπε να γίνω υπευθυνη προγράμματος (πριν 3 μήνες) απλά αρνήθηκα και δεν ξαναείπαμε τίποτα για αυτό το πρόγραμμα.


Corwin

Παράθεση από: dora στις 10 Νοε 2009, 02:50:01 ΜΜ
Στο δικό μου  σχολείο έχει φτίαξει ένα δικό του πρόγραμμα ο διευθυντής και αυτό δουλεύουν όλοι.

Άλα του, του διευθυντή!!!! Κι εμείς παιδευόμαστε με Νέστορες, Δ- βάσεις, e-schools, Μεταλληνούς και δεν ξερω γω τι άλλο.....

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 10 Νοε 2009, 01:27:29 ΜΜ
Γιατί απλά... έτσι είναι, τουλάχιστο για τα σχολεία του Νομού μας.

Στην Ημαθία δεν έχει οριστεί κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία, από όσο ξέρω, και ούτε υπάρχει κάποια πίεση για την λειτουργία του eschool

dora, αν επιτρέπεται, σε ποιο σχολείο είσαι που ο διευθυντής έφτιαξε ένα τέτοιο πρόγραμμα;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος link=topic=2351.msg18990#msg18990
Στην Ημαθία δεν έχει οριστεί κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία, από όσο ξέρω, και ούτε υπάρχει κάποια πίεση για την λειτουργία του eschool

Μέχρι τέλος Νοεμβρίου θα πρέπει οι εξωτερικοί συνεργάτες της ΚτΠ να έχουν τελειώσει με τα σχολεία που ανέλαβαν...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Νίκο και Λάμπρο εσείς που είστε πιο κοντά σε αυτά τα πράγματα, θέλω να ρωτήσω το εξής:
μέχρι 30 Νοεμβρίου θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι ενημερώσεις των σχολειων;
μετά το πέρας της ημερομηνίας αυτής, τι θα πρέπει να γίνει από την πλευρά των σχολείων;
υπάρχει κάποια πίεση να λειτουργήσει το eschool μέσα στην προσεχή σχολική χρονιά;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 11 Νοε 2009, 10:34:54 ΠΜ
Νίκο και Λάμπρο εσείς που είστε πιο κοντά σε αυτά τα πράγματα, θέλω να ρωτήσω το εξής:
μέχρι 30 Νοεμβρίου θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι ενημερώσεις των σχολειων;
μετά το πέρας της ημερομηνίας αυτής, τι θα πρέπει να γίνει από την πλευρά των σχολείων;
υπάρχει κάποια πίεση να λειτουργήσει το eschool μέσα στην προσεχή σχολική χρονιά;

Μέχρι 30 Νοεμβρίου θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι εγκαταστάσεις και ενημερώσεις στα πλαίσια του έργου της ΚτΠ. Από κει και πέρα, θα γίνονται αλλά έξω από το έργο, χωρίς εξωτερικούς συνεργάτες.

Όσο για το 2ο ερώτημα, αυτό δεν το ξέρουμε...

Yoda

Βασικά το deadline για όλα τα γυμνάσια (και τα ιδιωτικα!) για το e-School ήταν..πέρσι τον Ιούνιο!
Αλλά αφού τα περισσότερα σχολεία δεν το έβαλαν, μάζεψαν όσα γυμνάσια δεν μπόρεσαν να το κάνουν και εκπαίδευσαν  εξωτερικούς συνεργάτες για να κάνουν τις εγκαταστάσεις και τις μεταπτώσεις με αμοιβή.
Στις 30/11 κλείνει και αυτό το έργο (οι εγκαταστάσεις από εξωτερικούς συνεργάτες), οπότε τότε θα δουν τι θα κάνουν με τα σχολεία που δεν το εγκατέστησαν. Πάντως, το υποχρεωτικό  για τα γυμνάσια ισχύει και από ότι φαίνεται η χρήση θα επεκταθεί. Τώρα για το τι θα συμβεί με τα γυμνάσια που αρνήθηκαν να το κάνουν χωρίς σοβαρή αιτία, θα δείξει.