Epoptes και Έλεγχος χρήστη: ανοίγει σε δεύτερη οθόνη

Ξεκίνησε από vovos, 26 Μαΐου 2022, 12:16:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vovos

Στον server έχω συνδεδεμένο και projector εκτός από οθόνη. Όποτε τα λειτουργώ ως δύο ξεχωριστές οθόνες και επιλέγω στους Epoptes να πάρω τον έλεγχο του υπολογιστή ενός μαθητή, το παράθυρο στο οποίο βλέπω το απομακρυσμένο μηχάνημα ανοίγει στην οθόνη του projector αντί για την οθόνη του υπολογιστή μου, οπότε πρέπει κάθε φορά να κάνω drag το παράθυρο στην δική μου οθόνη για να μπορώ να δουλέψω (ο projector είναι πίσω μου και επιπλέον το παράθυρο απομακρυσμένου ελέγχου καλύπτει αυτό που δείχνω στον projector για όλη την τάξη). Αυτό δεν συμβαίνει με καμία άλλη εφαρμογή, ό,τι και να ανοίξω ανοίγει κανονικά στην primary οθόνη. Υπάρχει τρόπος να το διορθώσουμε αυτό;

Έχω UBUNTU 20.04 64bit και χρησιμοποιώ τον νέο τρόπο απομακρυσμένου ελέγχου (με RealVNC νομίζω) που υποστηρίζει scaling (νομίζω όμως ότι συνέβαινε και με τον παλιό τρόπο).

alkisg

Υποθέτω ότι το realvnc θα ανοίγει στην "πρώτη" αντί για την "primary" οθόνη. Οπότε αν δηλώσεις left-of, right-of κλπ είτε στις ιδιότητες οθόνης (control panel) είτε στο /etc/X11/xorg.conf, ώστε το προβολικό να θεωρείται δεξιά από την οθόνη, ελπίζω ότι θα γίνει.

Ρίξε μια ματιά κι αν δεν παίξει πες για να βάλω δεύτερη οθόνη να το δοκιμάσω τοπικά.

vovos

#2
Ευχαριστώ Άλκη για την βοήθεια!
Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο για τον νέο τρόπο απομακρυσμένου ελέγχου με RealVNC.
Η λύση ήταν η εγκατάσταση του devilspie2 και η δημιουργία κατάλληλων Lua Scripts. Συγκεκριμένα έκανα τα παρακάτω:

1. Εγκατάσταση devilspie2:
sudo apt install devilspie2

2. Δημιουργία Lua Scripts:
mkdir ~/.config/devilspie2
pluma ~/.config/devilspie2/devilspie2.lua
και σαν περιεχόμενο βάζουμε:
scripts_window_focus = {
  "realvnc.lua"
}

Επίσης:
pluma ~/.config/devilspie2/realvnc.lua
και σαν περιεχόμενο βάζουμε (μπορεί να χρειαστούν αλλαγές ανάλογα με την ανάλυση και τα monitors/projectors που έχετε, εμένα είναι και τα δύο σε ανάλυση 1920x1080):
if string.find(get_application_name(), "VNC Viewer") then
    set_window_geometry(1,1,1920,1080);
end

3. Τέλος πρόσθεσα το devilspie2 στα προγράμματα που τρέχουν κατά την εκκίνηση από το Κέντρο Ελέγχου --> Προγράμματα εκκίνησης. Κλικ στο Προσθήκη με το πράσινο +, στα πεδία Όνομα και Εντολή πρόσθεσα devilspie2 και κλικ στο κουμπάκι προσθήκη.