Οι οδηγίες του wiki για το squid δε φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα σε MATE 15.10

Ξεκίνησε από gdrados, 17 Μαρ 2016, 11:15:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gdrados

Καλημέρα,
ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του wiki της τεχνικής στήριξης για να στήσω squid σε ΜΑΤΕ 15.10 32bit server. Παρόλα αυτά, δε φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα.
Πιο συγκεκριμένα, οι σελίδες που ήθελα να κόψω, περνάνε κανονικά... Τις ίδιες οδηγίες είχα ακολουθήσει σε εγκατάσταση σε 12.04 και είχανε δουλέψει άψογα. Έχει κανείς κάποια ιδέα;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!


gdrados

Και αυτές απ' ό,τι βλέπω αναφέρονται στο 12.04, για το οποίο οι οδηγίες του wiki επίσης δουλεύανε. Θα τις δοκιμάσω όμως και θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

apapakL

Παρέλειψε το κομμάτι με το dconf σε 1η φάση (βήμα 5) και δες αν σου δουλεύει... Τα εφαρμόζεις μετά τα κλειδώματα...

gdrados

Εφάρμοσα τις οδηγίες πριν δω το τελευταίο σου ποστ (επομένως έβαλα και το κομμάτι του dconf). Δούλεψε μια χαρά!

Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

gdrados

Επειδή το παρακάτω πολύ χρήσιμο λινκ δε φαίνεται να ισχύει πλέον, μήπως υπάρχουνε οι οδηγίες για ρύθμιση squid κάπου αλλού;
http://www.keplinet.eu/usefull/tech-articles/64-squid-proxy-ubuntu-ltsp.html
(Εννοείται ότι οι οδηγίες που υπάρχουνε στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/Squid   δοκιμάστηκαν και δεν έχουνε αποτέλεσμα)
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

apapakL

Συνάδελφε δες το εδώ ----> http://www.keplinet.info/usefull/tech-articles/64-squid-proxy-ubuntu-ltsp.html

Υ.Γ.: Ενημέρωσα όσα από τα links μπορούσα

gdrados

Συνάδελφε δοκίμασα τις ρυθμίσεις του λινκ αλλά το αποτέλεσμα ήταν να μην έχω ιντερνετ. Να πω ότι τρέχω ubuntu-mate 16.04
Μερικές παρατηρήσεις που μπόρεσα να κάνω:
1.Με sudo apt-get install squid3, το πακέτο που εγκαθιστούσε ήτανε το squid και όχι το squid3 (αν και έλεγε ότι το εγκαθιστά μαζί με το squid). Είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο να συμβαίνει.
Επομένως όλες οι σχετικές εντολές έπρεπε να τροποποιηθούν και αντί για squid3 να μπαίνει squid.
2. Στο /etc/squid/squid.conf δεν υπήρχε η γραμμή acl localhost src 127.0.0.1/32 ::1 για να την αλλάξω σε  acl localhost src 127.0.0.0/8 ::1
3. Μέχρι να κλειδώσω τις ρυθμίσεις με dconf είχα ιντερνετ, ακόμα και στα σάιτ που είχα πει να κόβει, το οποίο όμως δεν ήταν παράλογο μια και ο administrator ανήκε στους whitelist_users.
4.Με το που εφάρμοσα τα κλειδώματα με έκοβε ο proxy από όλες τις σελίδες.
5.Οι ρυθμίσεις του firefox ήταν μεν κλειδωμένες, χωρίς όμως να δείχνουν κάποια πληροφορία, π.χ. σε ποια πόρτα ακούει ο proxy
Συνδυάζοντας τα 2, 4 και 5 θεώρησα ότι κάτι πάει στραβά στο πού περιμένει να βρει τον proxy κι έτσι δοκίμασα διάφορα, όλα με το ίδιο αποτέλεσμα:πλήρης αποκλεισμός
α. Δοκίμασα να μην πειράξω τίποτα στο /etc/squid/squid.conf στην παράμετρο που αφορά το acl localhost , και στις εντολές κλειδώματος αντί για 'server' να βάλω την ip του σερβερ στο 10 δίκτυο.

β. Δοκίμασα να βάλω την εντολή   acl localhost src 127.0.0.0/8 ::1 και να δοκιμάσω όπως στις οδηγίες
γ. Δοκίμασα να βάλω acl localhost src 127.0.2.1 και να δοκιμάσω τα υπόλοιπα όπως στις οδηγίες
δ. Δοκίμασα τα παραπάνω και βάζοντας στο /etc/hosts το: server 127.0.2.1 και με την αντίστροφη σειρά (καθώς στο /etc/hosts οι υπόλοιπες καταχωρήσεις είχανε πρώτα την ip και μετά το αντίστοιχο όνομα)
Τέλος, με το που εκτελούσα rm - /etc/dconf η πρόσβαση στο ιντερνετ επανερχόταν κανονικά
Προφανώς κάτι θα μου έχει ξεφύγει, οπότε είμαι ανοιχτός σε καινούργιες ιδέες....
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

ilias_s

Παρόμοια προβλήματα αντιμετώπισα και γω αρχικά κάνοντας εγκατάσταση σε 12.04.

Η εγκατάσταση σε μένα έγινε κανονικά (δλδ έκανε εγκατάσταση τον squid3). Οι ρυθμίσεις που κάνεις στον firefox ουσιαστικά του λένε να χρησιμοποιεί τον proxy του συστήματος. Αν έχεις αυτή την επιλογή δεν θα δείς κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση (IP server ή port) στον Firefox αλλά αν πας Ρυθμίσεις Συστήματος->Διαμεσολαβητής Συστήματος θα δείς τις ρυθμίσεις σου αναλυτικά. Τα κλειδώματα του firefox είναι (φαινομενικά τουλάχιστον) άσχετα με το πρόβλημα και κανονικά θα μπορούσες να τις αποφύγεις χωρίς να αλλάξει τίποτα.

Αν ο squid δουλέυει κανονικά, τότε λογικά στο /var/log/squid3/access.log θα πρέπει να βλέπεις εγγραφές. Έστω και αν για κάποιο λόγο σου κόβει τα πάντα θα πρέπει και πάλι να βλέπεις εγγραφές (ως denied). Όταν εμένα δε μου άνοιγε καμία σελίδα ουσιαστικά ο squid δε δούλευε (και δεν έβλεπα καμία εγγραφή στο access.log).

Λογικά (και με κάθε επιφύλαξη) αν ορίσεις στις ρυθμίσεις συστήματος-> διαμεσολαβητής συστήματος->κανένας (ή κάπως έτσι...) τότε θα ανοίγεις σελίδες (αφού θα έχεις παρακάμψει τον squid είτε δουλέυει είτε όχι).

Προσωπικά ξεκίνησα στο VirtualBox τις ρυθμίσεις βήμα-βήμα και μέχρι τώρα έχω πειραματιστεί με το caching μόνο (καθόλου access control και κλειδώματα του firefox) και φαίνεται να δουλεύει. Θα είχα προχωρήσει σε acl και τα κλειδώματα αλλά αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα στην εγκατάστασή μου και πρέπει να λύσω πρώτα αυτά..!

ΥΓ : Ό,τι σου λέω εδώ στα λέω με κάθε επιφύλαξη (δεν είμαι ειδικός ούτε καν έμπειρος). Απλά στα προβλήματα που αναφέρεις βλέπω προβλήματα που είχα και 'γω. Πάντως στο VBox, μέχρι στιγμής, (και ακολουθώντας τις οδηγίες που πόσταρε ο apapakL) ο squid φαινεται να δουλεύει κανονικά.


gdrados

Βρήκα τη λύση. Το πρόβλημα ήταν στη γραμμή error_directory /usr/share/squid3/errors/el στο /etc/squid/squid.conf
Επειδή για κάποιο λόγο (που δεν έχω βρει ακόμα) κατεβάζει το squid αντί για το squid3, έπρεπε να γράψω  error_directory /usr/share/squid/errors/el το οποίο μου είχε ξεφύγει
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!