Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis


Keep Growing

Παράθεση από: ggfiogos στις 08 Αυγ 2013, 11:10:45 ΜΜ
Μετά από 15 περίπου χρόνια σε λύκειο, τι να πω, ελπίζω να το αποφύγω... 

Πέρα από την πλάκα το θέμα είναι ότι και πάλι χαμένοι θα είμαστε. Αντε να έχει κάθε σχολείο εναν πληροφορικό τι στιγμή που ένα μέσο σχολείο χρειάζεται 2,5
Βασικά δεν αναφερθήκαμε καθόλου και στην τεχνολογία επικοινωνιών που με μια αναβάθμιση την ύλης θα μπορούσε να είναι κορυφαίο στην Β Λυκείου.



Συνάδελφε, αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματά μου και γω το ίδιο υποστηρίζω. Αλλά και ό,τι έχει γίνει μέχρι τώρα πιστεύεις ότι θα γινότανε χωρίς αγώνες;
Επικροτούμε τις εξαιρετικές προσπάθειες αρκετών συναδέλφων και συνεχίζουμε...
Αγωνίζομαι σημαίνει πως αγωνίζομαι σε όλα τα επίπεδα και μέσα στην τάξη για να είμαι ο άριστος εκπαιδευτικός αλλά και έξω από την τάξη για να εξακολουθώ να είμαι ο άριστος εκπαιδευτικός, αλλά και σε κάθε στιγμή που αισθάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά, όχι για μένα αλλά για τα παιδιά μας κυρίως ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

vistrian

ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ...
Προς Υπουργό Παιδείας: 

«Βραβείο Νόμπελ της πληροφορικής»


Το Βραβείο Τούρινγκ είναι ένα ετήσιο επιστημονικό βραβείο που απονέμει ο διεθνής Σύλλογος Μηχανημάτων Υπολογισμού («Association for Computing Machinery», ACM), εδραζόμενος στις ΗΠΑ, σε ένα «άτομο επιλεγμένο για την τεχνικής φύσης συνεισφορά του στην κοινότητα του υπολογισμού». Το Βραβείο Τούρινγκ θεωρείται η πιο υψηλή διάκριση στους σχετικούς ακαδημαϊκούς χώρους[1], αποκαλείται «Βραβείο Νόμπελ της πληροφορικής» και απονέμεται κάθε έτος από το 1966 κι έπειτα. Έχει λάβει το όνομά του προς τιμήν του μαθηματικού Άλαν Τούρινγκ, του θεωρούμενου ως «πατέρα της πληροφορικής και της τεχνητής νοημοσύνης». Από το 2007 κι έπειτα, συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 250.000 δολλαρίων[2] με τη χορηγεία των εταιρειών υπολογιστών Google και Intel[3].

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CE%A4%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA
VR in Computing

vistrian

Έτσι όπως δείχνει οι καθηγητές των αγγλικών τα κατάφεραν. Για να δούμε και εμείς >:(
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/agglika-dn-apokleiontao-lykeio
VR in Computing

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: ggfiogos στις 08 Αυγ 2013, 09:41:42 ΜΜ
Εμένα που η γυναίκα μου είναι χημικός τι να πω;

Εσύ διαγράφεσαι από το Στέκι λόγω προδοσίας!

NiColas1957

#695
Εμένα που η γυναίκα μου είναι «αγγλικού»!
Τι να σας πω ΟΛΟ το σπίτι δεν ξέρει που να γείρει.
Αύγουστος και αυτός .... Μες τη τρελή χαρά !!!  :-\




vistrian

πατώντας στο 6.Διάλεξη στο πλαίσιο των 20 χρόνων του τμήματος Πληροφορικής Α.Π.Θ. από το http://pliroforikiatschool.blogspot.gr/2012/07/turing.html πρέπει να δείτε το video και ειδικά στο σημείο 01:04:00 . Θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ η ΠΕΚΑΠ να το δείξει αύριο στους υπεύθυνους του Υπουργείου.
VR in Computing

vistrian

απόσπασμα απο το video
Η ταυτοτητά μας σε σχέση με τις άλλες επιστήμες. Παρανόηση το τι είναι η Πληροφορική. Η Πληροφορική είμαι μια επιστήμη ανεξάρτητη, θέλουν να λένε ότι είναι απλά ένας κλάδος των μαθηματικών και της λογικής, αλλά νομίζω ότι η σχέση της Πληροφορικής με τα μαθηματικά είναι ίδιας φύσεως όπως και της φυσικής με τα μαθηματικά. :)
VR in Computing


control_data

Θέλω να υπενθυμίσω την σημασία της επικοινωνίας των συναδέλφων που διδάσκουν το μάθημα φροντιστηριακά, με τα υπουργεία Ανάπτυξης/Οικονομίας. Η κατάργηση της πληροφορικής (αλλά και άλλων μαθημάτων) απο εξεταστέο μάθημα θα οδηγήσει πολλούς επιτηδευματίες/ελ. επαγγελματίες που αυτόν τον καιρό συντηρούνται απο τα μαθήματα που παραδίδουν στην ανεργία και στην αδυναμία πληρωμής φόρων και ασφαλίστρων.

Αν και αυτό το επιχείρημα δεν φαίνεται να έχει σχέση με την ποιότητα της παιδείας να θυμίσω οτι ούτε η κατάργηση της πληροφορικής έχει κάποια σχέση με την παιδεία αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνουν στο υπουργείο Παλιμπαιδείας είναι οτι θα έχει άμεσες αρνητικές επιπτώσεις στην οικονομία.

Δεν είναι καιρός για περισσότερους ανέργους.


dim


control_data

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ (ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ)

Ερώτηση (στις 9:20) απο ακροατή: "γιατί ένας μαθητής που θέλει να εισαχθεί σε σχολή πληροφορικής δεν θα εξετάζεται πλέον στην πληροφορική αλλα στην χημεία".

Βομβαρδίστε τους με μηνύματα. Θυμίζω, πρόθεμα ΠΓ στο μήνυμα, αποστολή στο 54260.

pgrontas

Παράθεση από: control_data στις 09 Αυγ 2013, 09:25:22 ΠΜ
Ερώτηση (στις 9:20) απο ακροατή: "γιατί ένας μαθητής που θέλει να εισαχθεί σε σχολή πληροφορικής δεν θα εξετάζεται πλέον στην πληροφορική αλλα στην χημεία".
Η απάντηση ποια ήταν;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

ftsak

επιτέλους ο υφυπουργός ανακάλυψε τη σημασία των Νέων Τεχνολογιών.


Σε ανακοίνωσή της η Π.Ε.Κ.Α.Δ.Ε.) τονίζει πως «μετά τη διαβεβαίωση ότι τα Αγγλικά δεν αποκλείονται τελικά από το Λύκειο και οι συνάδελφοι δεν διατρέχουν τον κίνδυνο να χάσουν τις θέσεις τους, τόνισαν την ανάγκη ενίσχυσης της διδασκαλίας της αγγλικής γλώσσας με τη χρήση των Νέων Τεχνολογιών για την οποία είναι απολύτως απαραίτητη η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών Ξένων Γλωσσών στις ΤΠΕ Β΄ επιπέδου».