Απορία σε κεφ 4-6

Ξεκίνησε από bookitsa, 24 Μαρ 2008, 02:48:57 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bookitsa

Παρόλο που έχει μπει ως θέμα θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει σχετικά με τα κεφάλαια 4 και 6.Εντάξει από το 4 είναι το 4.1 και 4.2. Σ'αυτές τις 2 παραγράφους δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο. Αντε κα τα παραδώσουμε τα θεωρητικά, σε τι θα πρέπει να επιμείνουμε;Απο ασκήσεις?Δεν καταλαβαίνω γιατί το μαγικό τετράγωνο πρέπει να το πούμε..
Το κεφάλαιο 6 είναι όλο και μάλιστα είναι θεωρητικά πράγματα. Στο τετράδιο μαθητή έχει κάποιες ερωτήσεις πρακτικές ΔΤ1, ΔΣ2.Σε τέτοιου τύπου να αναφερθούμε;

Χάρης Τσιαΐρης

Το μαγικό τετράγωνο δεν είναι στην ύλη. Δεν έχω βιβλίο μπροστά μου, αλλά θυμάμαι ότι σχετίζεται με τη θεωρία του 4 που είναι εκτός ύλης.

Χάρης Τσιαΐρης

evry


  Τι πάει να πει ότι το μαγικό τετράγωνο είναι ή δεν είναι στην ύλη και γιατί πρέπει να το πεις? Είναι ακόμα μια άσκηση με πίνακες. Δεν είναι κομμάτι της θεωρίας, απλά στο τετράδιο του μαθητή παρουσιάζει τη μέθοδο με την οποία κατασκευάζεται ένα τέτοιο τετράγωνο περιττής τάξης. Αυτό φυσικά και δεν πρέπει να το ξέρουν τα παιδιά. Αν όμως τους δώσουν έναν πίνακα δύο διαστάσεων και τους πουν να ελέγξουν αν είναι μαγικό τετράγωνο δεν είναι μέσα στην ύλη? Φυσικά θα εξηγούν πότε ένας δύο διαστάσεων πίνακας είναι μαγικό τετράγωνο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr