Σύζυγος στρατιωτικός και πιθανή μετάθεση...

Ξεκίνησε από margava, 22 Οκτ 2011, 05:02:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

margava

Καλησπέρα σε όλους!!
Είμαι γυναίκα στρατιωτικού και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση που πάρει μετάθεση.
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να μάθω το εξής : αν π.χ. μετατεθεί στη Νάξο η οποία ανήκει στη Γ Κυκλάδων μπορούν να με τοποθετήσουν ας πούμε στη... Φολέγανδρο που επίσης ανήκει στη Γ Κυκλάδων?
Επίσης... αν δεν βρεθεί σχολείο και τοποθετηθώ σε γραφείο τι μόρια παίρνω?
Επειδή οι απορίες μου είναι αρκετές υπάρχει κάποιος νόμος  σχετικά με όλα αυτά??
Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια στους αγώνες μας!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

οι σύζυγοι δικαστικών και στρατιωτικών παίρνουν απόσπαση κατά προτεραιότητα (συνήθως...). Το κουλό του νόμου: δεν ισχύει το ίδιο για τους/τις συζύγους πυροσβεστών...

δες τη φετινή εγκύκλιο αποσπάσεων. οι υπόλοιπες απορίες δε νομίζω ότι λύνονται έτσι, αλλά ότι εξαρτάται από το πύσδε που θα βρεθείς, τις ανάγκες του, τα κενά του και την πολιτική του στις ανάλογες περιπτώσεις.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...