Προβλημα server

Ξεκίνησε από it9944, 09 Σεπ 2021, 11:55:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

it9944

Καλημέρα και καλή χρονιά!
Έχω ένα πρόβλημα με το server μου. Εγκατέστησα το scratch 3.0 το οποίο έπαιξε όταν το έβαλα . Στην συνέχεια έκανα δημοσίευση εικονικού δίσκου και όταν προσπάθησα να ανοίξω τον server δεν έκανε σύνδεση του υπεύθυνου σεπευ. Ενώ στους client ανοίγει κανονικά ο admin καθώς και οι χρήστες. Άνοιξα λοιπόν τον υπεύθυνο από ένα client και τώρα στη διαχείριση σεπευ δεν υπάρχουν οι χρήστες παρά μόνο οι ομάδες που τους είχα βάλει και επίσης δεν ανοίγει το scratch 3.0.  Δεν ξέρω τι να κάνω για να ξανασυνδεθεί ο υπεύθυνος σεπευ στο server. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ πολύ!

alkisg

Καλημέρα! Η δημοσίευση εικονικού δίσκου δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με την αδυναμία σύνδεσης του admin στον server. Επίσης, αυτά που βλέπεις όταν συνδέεσαι ως admin σε client είναι φυσιολογικά.

1) Τι γίνεται όταν προσπαθείς να κάνεις login και αποτυγχάνει; Εμφανίζεται κάποιο μήνυμα λάθους; Βγαίνει μαύρη οθόνη;

2) Στον server, πάτα Ctrl+Alt+F2. Στο τερματικό που θα εμφανιστεί, δοκίμασε να συνδεθείς ως admin. Πετυχαίνει; Αν όχι, εμφανίζει μήνυμα λάθους; Για να επιστρέψεις στην οθόνη σύνδεσης, πάτα Ctrl+Alt+F7.

3) Αν δεν βγάλουμε άκρη με τις προηγούμενες πληροφορίες, μπορείς να έρθεις ένα πρωί από το chat για να το δούμε με απομακρυσμένη βοήθεια: https://ts.sch.gr/wiki/IRC
Να έχεις συνδεθεί από έναν client ως κάποιος χρήστης εκτός του admin.

it9944

1) Όταν πάω να κάνω login παίρνει κανονικά το username και to password και βγάζει μαύρη οθόνη σαν να προσπαθεί να ανοίξει αλλά με ξαναγυρίζει στην επιφάνεια για το login.
2) Με Ctrl+Alt+F2 συνδέεται κανονικά με τα στοιχεία του admin.Και με Ctrl+Alt+F7 γυρίζει πάλι στην επιφάνεια του login.


alkisg

Δοκίμασε πάλι το (2). Αφού συνδεθείς, δώσε τις παρακάτω εντολές:

Κώδικας: Bash
mv .config .config-bak
mv .local .local-bak


Αυτές βγάζουν από τη μέση πιθανώς χαλασμένες ρυθμίσεις, ώστε να μπεις με καθαρές.
Μετά, πάτα Ctrl+Alt+F7 και δοκίμασε πάλι να συνδεθείς. Δουλεύει έτσι; Αν όχι, έλα από το chat.

it9944

Δυστυχώς τα ιδια. Μπαινω στο chat.

alkisg

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι είχε εξαντληθεί εντελώς ο ελεύθερος χώρος στο δίσκο.