Κεφάλαιο 7

Ξεκίνησε από joanna, 04 Νοε 2008, 12:12:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

arispaliouras

δεν τις κάνουμε στο εργαστήριο!
Θα προσπαθήσουμε να χρησιμοποιήσουμε και τα παραπάνω προγράμματα για καλύτερη εμπέδωση της ύλης!

joanna

Ανεβάζω τις ερωτήσεις-ασκήσεις του κεφαλαίου 7.3.

taxata

Μπράβο συνάδελφοι πήρε νέα πνοή το μάθημα των δικτύων φέτος :) καλή δύναμη για την συνέχεια ...
Τάσος_Χατζηπαπαδόπουλος
Κύριε δεν έχω internet
http://users.sch.gr/chatzipap/

klarabel

Μπράβο στην Ιωάννα και στον Άρη. Οι ερωτήσεις της Ιωάννας βοηθούν πολύ να θυμούνται τα παιδιά την θεωρία και να δίνουν βάση σε ορισμένα σημεία. Οι ασκήσεις και των δύο σας πολύ καλές για εμπέδωση και καλύτερη κατανόηση ορισμένων σημείων. Οσο για μας, μας γλυτώνετε από αρκετό κόπο παιδιά! Και εμάς τους πρωτάρηδες στο μάθημα μας βοηθάτε κιόλας.

Ευχαριστώ και τον taxata για το θέμα του τι κάνουμε στα εργαστήρια. Εϊναι όμως απαράδεκτο να αφήνετε το θέμα αυτό στην κρίση του καθενός από εμάς. :-\


joanna

Έτοιμες και οι ερωτήσεις από το 7.4.

joanna

Ξέχασα το πιο σημαντικό διδακτικό εργαλείο για το εργαστήριο των δικτύων: οπωσδήποτε να κατεβάσετε το βιντεάκι από το site http://www.warriorsofthe.net/

Είναι απίστευτο και θα ξετρελαθούν τα παιδιά  :D
Δείχνει πως λειτουργεί το Internet!! Με αρκετά ενδιαφερον τρόπο....

marianad

Παράθεση από: joanna στις 14 Νοε 2008, 10:39:20 ΠΜ
Ανεβάζω τις ερωτήσεις-ασκήσεις του κεφαλαίου 7.3.

joanna πραγματικά η δουλεία σου είναι καταπληκτική και βοηθάει πολύ τα παιδιά. Ευχαριστούμε πολύ!
Μια μικρή παρατήρηση: στην 4η άσκηση του κεφαλαίου 7.3 δεν αναφέρεις από ποιά εφαρμογή εξυπηρετούνται οι υπολογιστές. Είναι μεν η ίδια, αλλά πως θα συμπληρώσουν το TCP port αν δεν ξέρουν ποια;

joanna

Ανεβάζω πάλι το 7.3 με κάποιες διορθώσεις.

antant

Αααα πολύ ωραίο το video, το είδαμε στην τάξη, φανταστική δουλεια!!!
Να στε καλά και για το υλικό που ανεβάζετε!
Φτιάχνω την ύλη σε PowerPoint να μπορούμε να την προβάλλουμε στην τάξη, αλλά δώστε μου λίγο περιθώριο για αλλαγές και επιτόπου διορθώσεις και θα τα κάνω διαθέσιμα.
Καλή συνέχεια
ΑντΑντ  :D

christine

Συγχαρητήρια και από εμένα για αυτή την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στο forum. Βοηθάτε πολύ με τις ασκήσεις και τις ερωτήσεις που ανεβάζετε, ειδικά τους νέους αλλά και τους παλιούς.

klarabel

Μετά το πρώτο διαγώνισμα έφαγα μια απογοήτευση...

joanna

Έτοιμο και το 7.5. Οι ασκήσεις είναι σαν αυτές του βιβλίου με αλλαγμένα νούμερα (clopy-paste).

Αρης

Ιωάννα, σχετικά με την 1η άσκηση στο κεφάλαιο 7.3 έχω μαι παρατήρηση-ερώτηση.

Ζητάς:
Παράθεση
γ) Να βρείτε επίσης μέχρι ποιο TCP segment έχουν φτάσει τα τμήματα επιτυχώς στον παραλήπτη και ποια δεδομένα είναι σε θέση να λάβει ο προορισμός.

Σαν απάντηση περιμένεις τον Αριθμό Επιβεβαίωσης;
Αν ναι, τότε υπάρχει το εξής θέμα: Ο αριθμός επιβεβαίωσης, όπως αναφέρεται στο βιβλίο, επιβεβαιώνει αριθμό bytes και όχι αριθμό TCP segments.
Αν όχι, τότε εγώ έχω χάσει κάτι...  :-X Ποια είναι η απάντηση;

P.Tsiotakis

φίλοι, μήπως να φτιάξουμε και μεις εκπαιδευτικά βιντεάκια;

Έτσι, θα χρησιμοποιούμε τα λογισμικά χωρίς να πρέπει να προετοιμάζουμε το εργαστήριο κάθε φορά για την επίδειξη και πιθανότητες πάντα να στραβώνει κάτι.. Όχι και η καλύτερη μέθοδος πάντα, αλλά κάποιες φορές βοηθάει...

Προσπαθώ να το αναλύσω στο  https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1670.0

meteo_xampos

Καλησπέρα σας συνάδελφοι. Στέλνω και εγώ για το κεφάλαιο 7.6 ασκήσεις όπως και αυτές
που έστειλε η Ιωάννα. Γενικά, το κεφάλαιο αυτό δεν μπορεί να βγάλει και πολλές ασκήσεις.
Για πείτε μου πώς σας φαίνονται και τι άλλο θα μπορούσαμε να προσθέσουμε.
Περιμένω παρατηρήσεις.
Χαράλαμπος.