Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Αγαπητοί συνάδελφοι καλό μήνα, με βάση την τελευταία απάντηση του mbathas θα ήθελα να καταθέσω κάποιες σκέψεις μου.

Παράθεση...αφήνει έξω τους επιμορφωτές του 2006 και του 2007 διότι έχι αναδρομική ισχύ για ένα χρόνο, και ότι για αυτούς θα π΄ρεπει να γίνει νέα τροπολογία.(γιατί άραγε??)...
Νομίζω πως είχα γράψει για μια κρυφή παράταση έως το τέλος Σεπτεμβρίου τρέχοντος έτους.
Το γιατί βέβαια είναι ένας διαγωνισμός που όποιος βρεί την απάντηση θα πάρει δώρο ένα κουτί λουκούμια. Ληγμένα βεβαίως του 2006.

ΠαράθεσηΜήπως θα πρέπει οι του 2006 να καταφύγουμε στη δικαιοσύνη άμεσα,δηλαδή μέχρι το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς?
Μαζευτήκαμε μερικοί στην περιοχή μου και θα προχωρήσουμε .

Επίσης σας επισυνάπτω την απάντηση που έδωσε η αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελλαδα, στην καταγγελία που κατέθεσε η ΠΕΚΑΠ. Αυτό στο οποίο αναφέτεται ο σύνδεσμος στην προηγούμενη απάντησή μου.
Τι λέτε να βομβαρδίσουμε την αντιπροσωπεία με ατομικές πλέον καταγγελίες; Σκέφτομαι να το προτείνω στην ομάδα των συναδέλφων που προανέφερα και μάλλον θα το κάνω κι εγώ ατομικά. Πάντως θα ήθελα και τη δική σας άποψη.

Σας υπενθυμίζω πως το αρχείο της απάντησης είναι δημοσιευμένο στο ιστολόγιο της ΠΕΚΑΠ pekap.blogspot.gr

Η κοροϊδία μετατρέπεται σε αηδία και αυτή σε εμετική κατάσταση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Παράθεση από: stratosg στις 01 Μαΐου 2009, 01:36:47 ΠΜ

Παράθεση...αφήνει έξω τους επιμορφωτές του 2006 και του 2007 διότι έχι αναδρομική ισχύ για ένα χρόνο, και ότι για αυτούς θα π΄ρεπει να γίνει νέα τροπολογία.(γιατί άραγε??)...
Νομίζω πως είχα γράψει για μια κρυφή παράταση έως το τέλος Σεπτεμβρίου τρέχοντος έτους.
Το γιατί βέβαια είναι ένας διαγωνισμός που όποιος βρεί την απάντηση θα πάρει δώρο ένα κουτί λουκούμια. Ληγμένα βεβαίως του 2006.


Στράτο στο ερώτημά σου γιατί ;; σε καλύπτει η απάντηση ότι πρόκειται περί ηλιθίων και ανίκανων ατόμων που εμπλέκονται στο θέμα. Εμένα προσωπικά με καλύπτει πλήρως γιατί δε μπορώ να βρω άλλη λογική εξήγηση ...
Και η βλακεία ως γνωστόν νικάει πάντα ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Γιώργο το ερώτημα γιατί δεν είναι δικό μου αλλά του mbathas. Η απάντηση σου βέβαια με καλύπτει τόσο όσο δεν μπορείς να φανταστεις. Για ρίξε μια ματιά τι γράφει κάτω από το ψευδώνυμό μου.


Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Καλησπέρα και πάλι. Ενημερωτικά και μόνο μπείτε στο ιστολόγιο της ΠΕΚΑΠ pekap.blogspot.com για την τελευταία ερώτηση που έκανε βουλευτής προς το υπουργείο.

Το κορυφαίο αστείο. Μου ήρθε e-mail με τίτλο : 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών γ ια τις ΤΠΕ - Αξιοποίηση Τεχνολογιών της Πλ ηροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) σ την Διδακτική Πράξη. Δείτε και το δελτίο τύπου http://www.sch.gr/sch-portlets/reservations/files/1241528166deltio_typou.pdf και διαβάστε την τελευταία παράγραφο της 1ης σελίδας και τους χορηγούς στο τέλος της 2ης σελίδας.

Μιλάμε για αξιοποιήση, χρήση, επιμόρφωση, ενημέρωση επιμορφωτών, αλλά ποτέ ποτέ για πληρωμή αυτών.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pavel21

καλημερα! ειχα κανει σεμιναρια περσι και στισ 2 φασεις. απο οσο διαβασα στο forum δεν εχει γινει καποια κινηση συντονισμενη για να διεκδικησουμε τα χρηματα μας. ειναι εφικτο να δραστηριοποιηθουμε και να γινει καποια κινηση;

ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ

Patreas

Συνάδελφοι,

Μετά και το κλείσιμο της Βουλής και την επαναλειτουργία της μετά τις 7 Ιουνίου, είναι εξαιρετικά απίθανο (αν όχι αδύνατο) να ψηφιστεί έγκαιρα (=να προλαβαίνει και η ΕΥΕ να κάνει τις σχετικές διαδικασίες) νομοθετική ρύθμιση που θα προβλέπει την καταβολή των δεδουλευμένων για 2006 και 2007. (Προσωπικά, χωρίς να είμαι νομικός, δεν πιστεύω ότι για το 2006 δημιουργεί πρόβλημα η 7-6 απόφαση του Ανώτατου Ειδικού Δικαστηρίου για αναδρομικά ποσά σε βάθος διετίας και όχι πενταετίας, γιατί εδώ μιλάμε για δεδουλευμένα, όχι για αναδρομικά ποσά. Επίσης, είναι μια πολιτική περισσότερο απόφαση για να μην τιναχθούν -εδώ και τώρα- τα δημοσιονομικά στον αέρα και είναι πολύ πιθανό να καταπέσει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο την προσεχή διετία έπειτα από σχετική προσφυγή.)

Φυσικά θα ακολουθήσουν προσφυγές στα δικαστήρια με σχεδόν βέβαιη νίκηφόρα έκβαση, αλλά το κλίμα που επικρατεί είναι "Τώρα που είμαστε εμείς δε δίνουμε, όταν δικαιωθούν κτλ. ποιος ξέρει ποιος θα είναι Κυβέρνηση κτλ.", δηλ. κλασσικές κουτοπόνηρες ελληνικές λογικές (Σ.Σ. με καμία αντιπολιτευτική διάθεση, αλλά έτσι είναι)

stratosg

Καλησπέρα και πάλι, για μια ακόμα φορά γίνομαι κομιστής άσχημων νέων. Συνάδελφοι κάντε τον κόπο και ρίξτε μια ματιά το http://ekppylh.blogspot.com, όπου και γίνεται λόγος για νόμο που ψηφίστηκε στις 04/05/2009 και μας απαγορεύει να διεκδικήσουμε δεδουλευμένα πέραν της διετίας. Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό ε;

Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

evry

Αλήθεια, αν υποθέσουμε ότι δεν θα πάρουμε ποτέ αυτά τα λεφτά τι θα γίνουν? θα μείνουν ορφανά ή θα τα υιοθετήσει κάποιος άλλος?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

stratosg

Αγαπητέ evry, με βάση αυτά που διάβασα στο ιστολόγιο που αναφέρω , τα χρήματα βρίσκονται λέει στην εθνική τράπεζα και σε περίπτωση που δεν αποδοθούν, που δεν θα αποδοθούν, θα γυρίσουν λέει στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Δηλαδή εσείς πιστεύετε μια τέτοια εκδοχή; Εγώ όχι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

#114
Δεν έχω δει το νόμο... Απαγορεύει τη διεκδίκηση των δεδουλευμένων ή των αναδρομικών; Δεν είναι ακριβώς το ίδιο...

Ως προς την περίπτωση νέας παράτασης του Γ' ΚΠΣ,... κοιτάξτε στο http://www.e-engineers.tee.gr

Το ΤΕΕ είναι σε φάση στησίματος του έργου "Εκπαίδευση Μηχανικών σε Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ)" στο πλαίσιο του Μέτρου 2.5, κατηγορία πράξης 2, του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας» του Γ’ ΚΠΣ (2000-2006). Αυτό σχεδιάζεται να τρέξει μέσα στο καλοκαίρι - φθινόπωρο. Διαβάζω μέσα στο οδηγό ότι "...η εκπαίδευση και η επιτυχημένη πιστοποίηση ολοκληρώθηκαν μέχρι τις 30/9/2009..." και "...Για την είσπραξη της επιδότησης, κάθε Φορέας Εκπαίδευσης θα πρέπει να υποβάλλει μέχρι τις 15/10/2009...".

Τι να πω; Αφού είναι ενταγμένο στο Γ' ΚΠΣ πώς θα αποπληρωθεί αν το Γ' ΚΠΣ λήξει μέσα στο καλοκαίρι;

evry

  Κοίτα, προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα πάρουμε ούτε φράγκο, εκτός αν πιέσουμε καταστάσεις προεκλογικά. Από την άλλη σκέφτομαι αν μπορούσαμε να φτιάξουμε κάτι σαν σωματείο όσοι είμαστε εγγεγραμμένοι σε αυτό το μητρώο επιμορφωτών. Στην επόμενη επιμόρφωση να μην δεχτεί να συμμετάσχει κανένας. Δε νομίζω ότι θα δυσκολευτούμε να τους πείσουμε όλους. Αφού δεν μας πλήρωσαν για τα προηγούμενα 2 χρόνια, ποιος μας λέει ότι δεν θα το ξανακάνουν?

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

stratosg

Αμέ γιατί όχι, όμως ας κάνουμε και καμιά προσφυγούλα είτε μόνοι μας είτε πολλοί μαζί. Ας κάνουμε και καμιά καταγγελία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, κάτι που θα κάνουμε μερικοί στην περιοχή μου.

Ρε παιδιά αυτό που δεν ξεκαθάρισα ακόμα 100% είναι το αν τα μέλη των κατά τόπους επιτροπών τελικά πληρώθηκαν, γιατί αν ναι τότε ίσως να μαζευτούμε έξω από τα γραφεία των κατά τόπους επιτροπών και να τους πετάμε κλούβια αυγά, χαλασμένες σαρδέλες και λιγμένο ξινόγαλα. Επίσης μπορούμε να πετάμε και τις πάνες των παιδιών μας μαζί με το περιεχόμενό τους, ξέρετε εκείνο το καλό.

Αγαπητέ Νικόλα, γι' αυτούς είναι ακριβως το ίδιο : χρήματα τώρα στις λεπτομέρειες θα κολλήσουμε;

By the way... κάτι είχα γράψει για τις 30/9...
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 14 Μαΐου 2009, 10:59:21 ΜΜ
Αγαπητέ evry, με βάση αυτά που διάβασα στο ιστολόγιο που αναφέρω , τα χρήματα βρίσκονται λέει στην εθνική τράπεζα και σε περίπτωση που δεν αποδοθούν, που δεν θα αποδοθούν, θα γυρίσουν λέει στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Δηλαδή εσείς πιστεύετε μια τέτοια εκδοχή; Εγώ όχι.

Γενικά για λεφτά από την Ε.Ε. πρέπει να υπάρχει αιτιολόγηση για το πού δίνονται... Μπορούν να απορροφούνται μόνο μέσα από εγκεκριμένα έργα. Τώρα αν ένα έργο δεν πάει καλά και δεν... απορροφά... τότε είναι δυνατόν να δημιουργηθεί άλλο έργο, να εγκριθεί, και να απορροφήσει αυτό τα αδιάθετα κονδύλια... Όλα αυτά όμως μέχρι κάποια προθεσμία. Μέχρι να λήξει το ΚΠΣ. Αν έχουν περισσέψει χρήματα, τότε νομίζω πως ναι... θα πρέπει να επιστραφούν! Νομίζω ότι είναι σύνηθες κάτι τέτοιο! Κάποιες φορές μάλιστα το κράτος προτιμά να χάσει κάποια χρήματα από την Ε.Ε. για να μην αναγκαστεί να πληρώσει το 20% ή όποιο ποσοστό τέλος πάντων του αναλογεί...!!!

stratosg

Αν δεν τα έχουν ρουφήξει ήδη κάτι περίεργοι σκηνοθέτες για ταινίες ποιότητας, καθώς επίσης και κάποια έργα οδοποιιάς. Δεν είδες τι ωραία εγνατία οδό έχουμε εκεί ψηλά; Με ωραιότατες λακκούβες. Όλα με χρήματα από την κοινωνία της πληροφορίας. Που θα τα βρούνε για να τα επιστρέψουν;
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

#119
Παράθεση από: stratosg στις 14 Μαΐου 2009, 11:37:38 ΜΜ
Ρε παιδιά αυτό που δεν ξεκαθάρισα ακόμα 100% είναι το αν τα μέλη των κατά τόπους επιτροπών τελικά πληρώθηκαν, γιατί αν ναι τότε ίσως να μαζευτούμε έξω από τα γραφεία των κατά τόπους επιτροπών και να τους πετάμε κλούβια αυγά, χαλασμένες σαρδέλες και λιγμένο ξινόγαλα. Επίσης μπορούμε να πετάμε και τις πάνες των παιδιών μας μαζί με το περιεχόμενό τους, ξέρετε εκείνο το καλό.

Στράτο, όπως είχα αναφέρει σε άλλο μήνυμά μου πιο πάνω σε αυτό το θέμα (αρχές Μαρτίου), αλλά και όταν συναντηθήκαμε στην Αλεξανδρούπολη, εγώ ήμουν μέλος στην Ε.Ε. Ηλείας (του Έργου 2 του Επιπέδου Α (2005-2008)). Έχουμε πληρωθεί, μέσα στο τρέχον σχολικό έτος, αν και δεν έχει ξεκαθαρίσει το αν όντως πήραμε όσα θα έπρεπε... Για ποιο λόγο όμως πιστεύεις ότι φταίνε σε κάτι οι επιτροπές; Και οι επιτροπές εκτελεστικά όργανα ήταν. Κάναμε ό,τι έλεγαν οι οδηγίες και δεν νομίζω ότι παραπλανήσαμε κανέναν. Και οι Επιμορφούμενοι, οι Βοηθοί Επιμορφωτών, οι Προμηθευτές, οι ιδιώτες Επιμορφωτές σε δημόσια ΚΣΕ, και όλοι οι Επιμορφωτές (δημόσιοι υπάλληλοι και ιδιώτες) των ιδιωτικών ΚΣΕ έχουν πληρωθεί...

Το πρόβλημα που πλέον όλοι έχουμε καταλάβει ήταν ότι "...σύμφωνα με τροποποίηση της νομοθεσίας, προβλεπόταν πρόσθετη αμοιβή (πέρα από το μισθό τους) μόνο για όσους δημόσιους υπαλλήλους παρέχουν έργο στο πλαίσιο συλλογικού οργάνου, ενώ δεν δινόταν η δυνατότητα πρόσθετης αμοιβής σε όσους εκτελούν «κατά μόνας» εργασία πέρα από τα συνήθη καθήκοντα...".

Έτσι, οι επιμορφωτές των ιδιωτικών ΚΣΕ πληρώνονταν απευθείας από αυτά τα ΚΣΕ οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά και τα μέλη των επιτροπών αφού αποτελούσαν συλλογικό όργανο. Ομοίως έχουν πληρωθεί ή είναι σε στάδιο πληρωμής όσοι είχαν εμπλακεί πέρυσι στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών πληροφορικής, αφού ήταν μέλη της ομάδας έργου της κοινοπραξίας ΕΑΙΤΥ-Πανεπιστήμια που εκτέλεσε το έργο...

Αντίθετα, από ό,τι ακούω υπάρχει πρόβλημα και με τις πληρωμές των επιμορφωτών του Επιπέδου Β' και των επιμορφωτών της ΤΕΕ...

Αν πιστεύετε ότι οι κατά τόπους Ε.Ε. προέκυψαν μέσω κάποιας ειδικής διαδικασίας, διαδραμάτησαν κάποιον άλλο ιδιαίτερο ρόλο στο όλο έργο, ήξεραν ή έπρεπε να ξέρουν κάτι αλλά δεν το έλεγαν, κλπ,  τότε επιτρέψτε μου να έχω άλλη, προσωπική, αλλά εντελώς σαφή άποψη! Αυτό το λέω γιατί (... αν και δεν μου αρέσει να διατυπώνω τέτοιου είδους εκφράσεις, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το κάνω !) μπορεί και να είμαι από τους λίγους, ίσως και ο μόνος, σε όλη την Ελλάδα που πέρασα από όλα τα στάδια της επιμόρφωσης από το 2002 έως σήμερα: Επιμορφωτής, Συντονιστής, μέλος Ε.Ε. Και χωρίς να έχουν αυτά καμία σχέση με τη θέση μου στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ, η οποία προέκυψε ανεξάρτητα και αργότερα από τα προηγούμενα, πάλι χωρίς καμία ιδιαίτερη διαδικασία αφού ήμουν ο μόνος στο νομό που είχε κάνει αίτηση...!