Εμπρακτος αγώνας.

Ξεκίνησε από toufeki, 30 Ιαν 2010, 12:05:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

astef

Παράθεση από: dim στις 12 Φεβ 2010, 03:28:19 ΜΜ
Συνάδελφος εν ώρα μαθήματος: Δήμητρα η Διευθύντρια είπε τα παιδιά να βγούν έξω και εσύ να πας στο Γραφείο να περάσεις την μισθοδοσία. πάει ο ΜΑΛΑΚ...η Δήμητρα....
Διευθύντρια: Δεν θα πας τώρα για μάθημα κάτσε να περάσεις τους συναδέλφους.....
Μαθητές στο γραφείο: κυρία ....
Διευθύντρια: εεεε όχι θα κάνετε κενό η .......... έχει δουλειά θα μείνει στο γραφείο. έκατσε ο  Μ Δήμητρα.
ώσπου την έκατσε  η Δήμητρα για πολλοστή φορά!!!
Διευθύντρια: Τί λέτε κυρία ....Δ..... και ποιός θα περάσει το αρχείο της μισθοδοσίας................ άκου να φύγετε τελειώσατε τους συναδέλφους??? Δεν κανετε καμία δουλεία εδώ... όλοι οι συνάδελφοι κάνουν... και μπλα μπλα και .... θα σας κάνω αναφορά!!!!!!!!!!!!

Τρέμω τρέμω όμως το τι σύγχυση έχω πάνω μου δεν μπορείτε να φανταστείτε!!!!
Δήμητρα, δεν εννοούσα αυτά τα πράγματα, βέβαια. Προς θεού!
Είχα και έχω ένα συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό μου, το οποίο συζητήθηκε με συναδέλφους μου, αλλά δεν είδα να συγκινούνται ....
Θα κάτσω κάποια στιγμή να σας γράψω τι ακριβώς είναι αυτό.
Αν σας αρέσει η ιδέα και μπορείτε να δημιουργήσετε μια ομάδα συναδέλφων, θα είναι ωραίο να το υλοποιήσετε.
Εγώ θα διερευνήσω να δω αν μπορώ να το κάνω εκτός των ορίων του Δημοσίου.
Κρίμα πάντως, διότι εντός των ορίων του Δημοσίου, θα γινόταν στο χώρο του Σχολείου, θα περιλάμβανε εθελοντική εργασία, μηδενικό κόστος για τους καταρτιζόμενους και θα διέθετε άλλο "κύρος" και "υποστήριξη"...
Ένας κλάδος παντός καιρού ...

Gnirut

Να με συγχωρήσεις dim θα αλλάξω το, φαντάζομαι, τυχαίο όνομα "Δήμητρα" που έγραψες και θα το κάνω "Πάολα" γιατί τελικά ταιριάζει καλύτερα με τον κλάδο μας.

Και μπαίνω στο προκείμενο και ερωτώ εγώ ο χαζός:

Αλήθεια και πες την ώρα που η "Πάολα" πληκτρολογεί στο γραφείο στις μισθοδοτικές και η τάξη της βρίσκεται στο προαύλιο και καπνίζει, πάει για καφέ στη παρακείμενη καφετέρια ή συνουσιάζεται (μου έχει τύχει και αυτό) κάποιο από τα παιδιά, χτύπα ξύλο, χτυπάει ή παθαίνει κάτι η "τσαμπουκαλού" διευθύντριά της θα αναλάβει τις ευθύνες της ή θα της κάνει και αναφορά ότι εγκατέλειψε την τάξη της για μια δουλειά που δήθεν της είχε αναθέσει για όταν αυτή δεν θα είχε μάθημα;

Πως καλυπτόμεθα ως κλάδος αφού η περίπτωση που αναφέρει ο dim γίνεται κατα κόρον;

toufeki

Δήμητρα συγγνώμη που θα στο πω αλλά εδώ όλη η ευθύνη είναι δική σου.
Και ο ίδιος ο θεός να κατέβει και να σου πει να διώξεις τα παιδιά για να πάτε μαζί να κάνετε τουλούμπες, εσύ απλά τον διώχνεις και συνεχίζεις την δουλειά σου.
Μέσα στην τάξη εν ώρα μαθήματος ο ΘΕΟΣ είσαι εσύ και κανένας άλλος.
Η μόνη περίπτωση που μπορεί να χτυπήσει πόρτα ο διευθυντής είναι σε περίπτωση που το τμήμα χαλάει τον κόσμο και πάλι ΑΝ θέλεις του ανοίγεις.
Δραστηριοποιήσου. Μη κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια. Ενόχλησε σύμβουλο, ΕΛΜΕ. Προσπάθησε με επιχειρήματα να πάρεις με το μέρος σου τους άλλους συναδέλφους.
Όσο βλέπουν οι διευθυντές "φοβισμένο" συνάδελφο Πληροφορικό τόσο περισσότερο κοιτάνε να του ρουφήξουν το αίμα.
Και αυτοί στην τύχη τους αφημένοι είναι.
Τι στήριξη έχει νομίζεις ένας διευθυντής;
Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Δεν φταίμε εμείς γι'αυτό.
Εμείς θα πρέπει να "κινούμαστε" με αξιοπρέπεια μέσα στο σχολείο.
Πρέπει να πείσουμε τους άλλους ότι το τομάρι μας δεν "πουλιέται" εύκολα.   
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ.
Οι εκπαιδευτικοί βάλλονται συνολικά από ολόκληρη την κοινωνία.
Εμείς που έχουμε στο πετσί μας και τον ρόλο του Πληροφορικού βαλλόμαστε διπλά και τριπλά.
Ας πάρουμε επιτέλους την κατάσταση στα χέρια μας και ας αντιδράμε με ευφυΐα και τσαγανό όταν χρειάζεται.
....και πρέπει να το κάνουμε αυτό όχι μόνο για τον εαυτό μας αλλά και για τον άλλο συνάδελφο που θα έρθει στην θέση μας μετά από μας, αλλά και για κάθε ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ γενικά.   

poursali

δεν το συζηταω καν αυτο το θεμα.
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ!!!!!!

δεν αρκει η φωνη μου να το φωναξω οσο δυνατα δεν μπορειτε να φανταστειτε!

Δημητρα... ποιο δυσκολο ειναι αυτο που κανεις τωρα παρα το να αντιδρασεις
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Gnirut

"Τι στήριξη έχει νομίζεις ένας διευθυντής;"

Επειδή μπορεί να έχουμε καλό και δεκτικό διευθυντή (όπως εγώ) μην γενικεύουμε γιατί ακούνε και νέοι και άπειροι συνάδελφοι.

Εαν π.χ. ο διευθυντής ανήκει στο κυβερνών κόμμα και εαν έχει βλέψεις για παραπάνω εξέλιξη (που σημαίνει ότι έχει κονέ) δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα και θέλει μεγάλη προσοχή στις κινήσεις σου για να μην χρειάζεται μελλοντικά φορτηγό ο φάκελός σου για να μετακινηθεί ;)

toufeki

Συμφωνώ με την οπτική σου συνάδελφε Gnirut.
Έτσι όπως ακριβώς τα λες είναι, έτσι όπως τοποθετείς το θέμα.
Εγώ βέβαια για τέτοιου είδους "διευθυντή" μαζί με τον φάκελό μου στο φορτηγό θα βάλω και την "μαγκιά" του, και ας πα να γίνω και μπετατζής (που το κατέχω έτσι και αλλιώς το αντικείμενο).
Για μια αξιοπρέπεια ζούμε. Δεν έγλυψα ποτέ κανέναν και το ίδιο σκοπεύω να συνεχίσω να κάνω και στο μέλλον.

Εγώ βέβαια δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι ο όγκος δουλειάς που πρέπει να διεκπεραιώνεται σήμερα από ένα (Ελληνικό)σχολείο είναι τέτοιος που πολύ απλά χρειάζεται επιπλέον προσωπικό για την στήριξη της διοίκησης του σχολείου.

andreas_p

Να τον κάνω τι το φάκελο ;

Δ/ντής, Υπ/δντής,Σύμβουλος ή γενικά στέλεχος; ΟΧΙ δε θα πάρω αλλά ούτε και ποτέ θα επιδιώξω, σερνόμενος και ανεβαίνοντας ... Ούτε καν σε επιτροπές. Ένα θα σου δώσουν 1000 (με εξευτελιστικό και απαξιωτικό τρόπο) θα σου απαιτήσουν. Είναι σαν τα δανεικά των διεθνών οικονομικών οίκων, τα Eurofiter της Μέρκελ και τις φρεγάτες του Νικόλα. (- Θα σου δώσω έξι καραβιές ευρώ !!!  - Νικόλα είσαι φίλος !!! (Εννούσε ... Έξι φρεγάτες γαλλικές !!!)

Το παρακάτω έγινε : (Μπορεί κάποιος από πηγή να το επιβεβαιώσει ; )

Αρχές 20ου αιώνα σε δημοτικό της Γερμανίας, μπαίνει ο Κάιζερ (αυθαίρετα και παράνομα)  μέσα στην τάξη εν ώρα διδασκαλίας. Ο δάσκαλος τον πέταξε κυριολεκτικά έξω. Αντίδραση του Κάιζερ.  Συγχαρητήρια και εύφημη μνεία στο δάσκαλο. Είμαι περήφανος που έχουμε τέτοιους δασκάλους !!!!!

Συνάδελφοι, κρατήστε αποστάσεις. Πάνω απ' όλα η διδασκαλία. Τα υπόλοιπα να τα αναλάβει διοικητικό προσωπικό ή συνάδελφοι με πολύ μειωμένο ωράριο !!!!!!!!

toufeki

"Δ/ντής, Υπ/δντής,Σύμβουλος ή γενικά στέλεχος; ΟΧΙ δε θα πάρω αλλά ούτε και ποτέ θα επιδιώξω, σερνόμενος και ανεβαίνοντας ... Ούτε καν σε επιτροπές. Ένα θα σου δώσουν 1000 (με εξευτελιστικό και απαξιωτικό τρόπο) θα σου απαιτήσουν. Είναι σαν τα δανεικά των διεθνών οικονομικών οίκων, τα Eurofiter της Μέρκελ και τις φρεγάτες του Νικόλα. (- Θα σου δώσω έξι καραβιές ευρώ !!!  - Νικόλα είσαι φίλος !!! (Εννούσε ... Έξι φρεγάτες γαλλικές !!!)"

Αυτό που είπες Ανδρέα ταιριάζει γάντι και με τα μετάλλια της Νούλας.

poursali

ρε παιδια σοβαρα μιλατε? δλδ να κανουμε τα χατιρια απο φοβο? πεφτω απο τα συννεφα... νομιζα αυτα δεμ γινονται... αλλα μαλλον διορθωνω γινονται επειδη τα πιστευουν και ακολουθουν καποιοι... ειμαι καθετος...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Παράθεση από: dim στις 12 Φεβ 2010, 03:28:19 ΜΜ
Συνάδελφος εν ώρα μαθήματος: Δήμητρα η Διευθύντρια είπε τα παιδιά να βγούν έξω και εσύ να πας στο Γραφείο να περάσεις την μισθοδοσία. πάει ο ΜΑΛΑΚ...η Δήμητρα....
Διευθύντρια: Δεν θα πας τώρα για μάθημα κάτσε να περάσεις τους συναδέλφους.....
Μαθητές στο γραφείο: κυρία ....
Διευθύντρια: εεεε όχι θα κάνετε κενό η .......... έχει δουλειά θα μείνει στο γραφείο. έκατσε ο  Μ Δήμητρα.
ώσπου την έκατσε  η Δήμητρα για πολλοστή φορά!!!
Διευθύντρια: Τί λέτε κυρία ....Δ..... και ποιός θα περάσει το αρχείο της μισθοδοσίας................ άκου να φύγετε τελειώσατε τους συναδέλφους??? Δεν κανετε καμία δουλεία εδώ... όλοι οι συνάδελφοι κάνουν... και μπλα μπλα και .... θα σας κάνω αναφορά!!!!!!!!!!!!

Τρέμω τρέμω όμως το τι σύγχυση έχω πάνω μου δεν μπορείτε να φανταστείτε!!!!
Συνεχίζω να τρέμω σαν ναρκομ.....
Εκείνες τις ώρες μάλλον απο την κατάσταση που διαδραματίστηκε αλλά για να συνεχίζω 5 ώρες μετά τώρα τα έχω βάλει με εμένα, μή με ξαναονομάσω....
Διευθύντρια μέσα στο εργαστήριο: Όταν τελειώσεις σε θέλουμε στο γραφείο μην φύγεις ΜΗΝ ΦΥΥΥΓΕΕΕΕΙΙΙΙΣΣΣ
Μαθητές μου: καλά κυρία πως διατάζει έτσι?
......καλά κυρία εσείς κρατάτε το σχολείο???.....
.....κυρία οι άλλοι γιατί όταν τελειώνουν το πρόγραμμα τους φεύγουν?
...τι λες η κυρία ξέρει απο υπολογιστή .... ποιός θα τα κάνει .....  Τόσα χρόνια παίρναμε βαθμούς στις καρτέλες και αν δεν ερχόταν η κυρία να φτιάξει πρόγραμμα ακόμα έτσι θα παίρναμε. Όλα η κυρία τα κάνει.
Διευθύντρια: Θα κάνεις τις  21ωρες στο πρόγραμμά σου και θα κάθεσαι εδώ όσο χρειαστεί. Έλα να τα περάσεις δικά σου είναι... Δεν βοηθάς και δεν κάθεσαι και άλλες ώρεςςςς θα  σου κάνω αναφορά.

Τι αναφορά επιτέλους θα μου κάνει... να την κάνει εγώ δεν ξαναπερνάω απο το γραφείο.
Άντε κανα email και να στείλω απουσίες.
Χριστέ μου τώρα που το είπα... συγνώμη πας διευθυντής και δεν μπορείς να ανοίξεις τον outllοok να κάνεις κλικ στα email να τα εκτυπώσεις?
Πάς διευθυντής και δεν μπορείς να συμπληρώσεις το στατιστικά για την γρίπη και να πατήσεις αποστολή.
Δηλαδή έλεοςςςςςςςςςςς!!!



toufeki

 Δήμητρα. Χαλάρωσε!!
Δες και στο παρακάτω link. (δεν κάνω πλάκα)
Κάνεις κακό στον εαυτό σου στην οικογένειά σου στους φίλους σου και στους καθηγητές Πληροφορικής.
Αξίζει τον κόπο αυτή η "κυρία";

http://www.jesuslovesyou.gr/Life/Stress.htm

Σημ: Νομίζω ότι οι συμβουλές βοηθάνε. Αν και κάποιες φαίνονται πολύ θρησκόληπτες.

poursali

Παράθεση από: dim στις 12 Φεβ 2010, 06:06:05 ΜΜ
Άντε κανα email και να στείλω απουσίες.

στη θεση σου ουτε αυτο.. χαρη της κανεις, πραγματικα... εχεις 21 ωρες, τελος
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim

Παράθεση από: poursali στις 12 Φεβ 2010, 06:21:49 ΜΜ
στη θεση σου ουτε αυτο.. χαρη της κανεις, πραγματικα... εχεις 21 ωρες, τελος
Μπορώ να δώ και άλλες απόψεις πάνω σε αυτό σας παρακαλώ πάρα πολύ?
Ευχαριστώ.

toufeki

Ρε συ Δήμητρα. Οι απόψεις μας για το θέμα της ανάληψης εξωδιδακτικών εργασιών είναι γνωστές και πολυειπομένες σε τέτοιο βαθμό που κοντέψαμε να "παρεξηγηθούμε" μεταξύ μας.

Το κλειδί στην περίπτωση (η οποία δυστυχώς δεν συμβαίνει μόνο σε σένα- κάποτε πριν από χρόνια πιάστηκα κυριολεκτικά στα χέρια με έναν διευθυντή για παρόμοια περίπτωση και κάνανε μισή ώρα να μας χωρίσουν. Δεν έπαθα όμως τίποτα διότι ήμουν απόλυτα πεπεισμένος ότι ο τύπος έπαιζε με την αξιοπρέπειά μου-και έπεισα και τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας για την ορθότητα της θέσης μου)σου είναι τι θα κάνεις ΕΣΥ.

Δεν είναι βέβαια ανάγκη να πιαστείς στα χέρια.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αρκεί να έχεις καθαρό μυαλό και να προσπαθείς να μην επηρεάζεσαι ψυχολογικά.

Σημ: Πολλοί συνάδελφοι μπορεί να θεωρούν ότι φλυαρούμε. Δεν είναι όμως έτσι συνάδελφοι. Η περίπτωση της Δήμητρας δεν είναι καθόλου σπάνια.   

andreas_p

21 ώρες και κάνεις και ΟΟΟΟΛΑ αυτά που αναφέρεις ;

Στο σχολείο μου τη δουλειά αυτή την κάνει μία  ΔΕ και αμείβεται με έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ μισθό.  ΕΣΥ ;;;;  Ποια τα extra  σου ; Ποια τα κατι-τί σου ;;;;;

Λύση : Όχι θυμό, όχι ένταση, όχι μικρο-εμπάθειες, όχι εκνευρισμό.

           Θα απαντάς ήρεμα, λακωνικά (το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν),
           με το στυλάκι (είμαι ήδη βρεγμένος, απλά βρέχει) και όχι με αρνητικό λόγο.
          π.χ. ΟΧΙ, ΔΕΝ θα το κάνω , ΔΕΝ είμαι υποχρεωμένη κλπ.
          ΝΑι, ΝΑΙ, ΝΑΙ  (δε θα χαλάς καρδιές ) αλλά πάντα κάτι θα προκύπτει και στην τελική
          δεν θα εμπλέκεσαι. Να θυμάσαι το σύνθημά μας : "Φύγε κακό από πάνω μου !!!!"