Ύλη 2015 2016

Ξεκίνησε από GB, 07 Ιουν 2015, 09:07:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

GB

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόσφατα βγήκε ανακοίνωση ότι οι διδακτέα ύλη του μαθήματός μας, για την χρονιά που έρχεται, ορίζεται από το ΦΕΚ του 1999. Ξέρει κανείς αν αυτή θα είναι παράλληλα και η εξεταστέα ύλη;

Σπύρος Δουκάκης

Το πιο πιθανό είναι η αλλαγή της εξεταστέας.

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα

γνωρίζει κάποιος πότε θα βγαίνει συνήθως η εξεταστέα ύλη ?? βασικά αυτά που διδάσκουμε μέχρι τώρα υποθέτω θα μείνουν τα ίδια έτσι ?? δηλαδή δεν θα βγουν πχ πίνακες, υποπρογράμματα κτλ κτλ ... υποθέτουμε ότι μπορεί να προστεθούν κάποια κεφάλαια ??
ευχαριστώ

petrosp13

Σύμφωνα με τις δηλώσεις τους, πάμε για μείωση ύλης
Με το δηλωμένο 2ωρο, αποκλείεται αύξηση της ύλης
Εγώ νομίζω και εύχομαι ότι απλά θα βγει το κεφάλαιο 6 από την ζωή μας και να υπάρχει 1 ερώτηση ανάπτυξης maximum στις εξετάσεις
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

Το θέμα ειναι να δουμε ποια θα ειναι η αφετηρία και στη συνέχεια η πορεία της ύλης.

GB

Με βάση αυτά που λέει το ΦΕΚ του 1999 στην διδακτέα βάζει όλο το βιβλίο. Λογικά πρέπει να αναμένουμε να βγει ανακοίνωση για την εξεταστέα ξεχωριστά

http://www.esos.gr/arthra/38514/apofasi-anastellontai-ta-nea-programmata-spoydon-sti-g-lykeioy-tha-ishysoyn-ta

petrosp13

Το ΦΕΚ του 1999 ορίστηκε πολύ απλά για να ακυρώσει το ΦΕΚ των νέων προγραμμάτων που θα ίσχυαν για το νέο Λύκειο
Δεν αναμένονται ουσιαστικές αλλαγές
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Σπύρος Δουκάκης

παιδιά υπάρχει ομάδα εργασίας που ασχολείται με το ζήτημα...

Παράθεση από: aperdos στις 15 Μαΐου 2015, 09:47:16 ΠΜ
Ελπίζω ... η νέα ομάδα εργασίας να καταθέσει τις απαραίτητες διευκρινήσεις και παραδείγματα ώστε να λυθούν οι απορίες και να σταματήσουν οι παρερμηνείες.

Αναμένουμε νεώτερα!

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Σπύρος Δουκάκης στις 07 Ιουν 2015, 02:08:14 ΜΜ
Το θέμα ειναι να δουμε ποια θα ειναι η αφετηρία και στη συνέχεια η πορεία της ύλης.

Συμφωνώ

Υπάρχουν πλέον οι προϋποθέσεις, ακόμα και στην μία ώρα της Β΄Λυκείου, το παιδί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω απο την αλγοριθμική

Για παράδειγμα, δομή επιλογής (με επίλυση προβλημάτων) και κατανόηση της λειτουργίας των δομών επανάληψης (χωρίς απαραίτητα την επίλυση προβλημάτων) θα ήταν μία πολύ ικανοποιητική υποδομή για ένα παιδί που τελειώνει την Β Λυκείου. Υποθέτω, ότι ακόμα ακόμα και με μία ώρα την εβδομάδα -που για να μην παρεξηγηθώ το θεωρώ απαράδεκτα λίγο - μπορεί να καλυφθεί αυτή η ύλη

Στη Γ Λυκείου θα  μπορούσαμε να ασχοληθούμε και με δυαδική αναζήτηση, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, υλοποίηση αλγορίθμων με στοίβα και ουρά...


pgrontas

Παράθεση από: janag79 στις 07 Ιουν 2015, 06:31:26 ΜΜ
Στη Γ Λυκείου θα  μπορούσαμε να ασχοληθούμε και με δυαδική αναζήτηση, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, υλοποίηση αλγορίθμων με στοίβα και ουρά...

Σωστός - συγκεκριμένα θα μπορούσε άνετα να μπει το Κεφάλαιο 4 στη νέα ύλη.
Μάλιστα αν βγει το κεφάλαιο 6  η ύλη (σε πλήθος σελίδων) μειώνεται...
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Γιάννης Αναγνωστάκης

Νομίζω ότι μπορεί να αναπτυχθεί εδώ ένα ωραίο πλαίσιο διαλόγου, να υποβάλλουμε προτάσεις προς διόρθωση και να τις στείλουμε στα μέλη της επιτροπής

ο κ. Κανίδης έτσι και αλλιώς είναι μέλος της επιτροπής αλλά συμμετέχει και στο στέκι

Για παράδειγμα

1. Μείωση θεωρίας κεφαλαίου 6 (π.χ γλώσσες προγραμματισμού, αφαίρεση της GOTO :)
2. Διευκρίνιση των ασαφειών του μαθήματος (Τι γίνεται με μηδενικό βήμα στη ΓΙΑ, πως λειτουργεί το Α_Μ, Συνάρτηση που καλεί διαδικασία, Στοίβα-Ουρά ως Στατικές/Δυναμικές δομές)

Βλέπε https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=912.0
3. Προσθήκες: Δυαδική αναζήτηση, πολυπλοκότητα αλγορίθμων, υλοποίηση αλγορίθμων με στοίβα-ουρά


....


ether

Παράθεση από: pgrontas στις 07 Ιουν 2015, 06:36:58 ΜΜ
Σωστός - συγκεκριμένα θα μπορούσε άνετα να μπει το Κεφάλαιο 4 στη νέα ύλη.
Μάλιστα αν βγει το κεφάλαιο 6  η ύλη (σε πλήθος σελίδων) μειώνεται...
Έτσι όπως είναι γραμμένο το 4ο...
Αλλά και καλογραμμένο να ήταν, θα ήθελε αρκετές ώρες για να γίνει ουσιαστική δουλειά.

Πέτρος Κ.

Χμμ... ίσως κεφάλαιο 5 ή είμαι υπερβολικός;

Diotima

Νομίζω η τάση θα είναι έμφαση στη ΓΛΩΣΣΑ και όχι στην ψευδογλώσσα που έχουν διδαχθεί τα παιδιά και στη Β' Λυκείου πλέον, λιγότερη θεωρία, τι νόημα θα είχε πάλι το 1ο κεφάλαιο; Από το 6ο θα πρέπει να υπάρχουν ίσως κάποιες βασικές ενότητες (π.χ. λειτουργία του μεταγλωττιστή και του διερμηνευτή, δομημένος προγραμματισμός).
Το 4ο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μπει, ο αλγόριθμος της δυαδικής αναζήτησης λειτουργεί αναδρομικά, είναι ένα κεφάλαιο που θα απαιτούσε πολύ χρόνο και κόπο.
Είχε μπει παλιά η εισαγωγή και την έβγαλαν, δεν είχε νόημα.
Θεωρώ πιο πιθανό το 5ο, αν και η πολυπλοκότητα  αλγορίθμων είναι δύσκολο κομμάτι. Οι πίνακες και τα υποπρογράμματα εννοείται ότι θα είναι μέσα.
Οι ιδέες για ασκήσεις σε στοίβα και ουρά είναι πολύ καλές. Ίδωμεν...
Εγώ νομίζω ότι δε θα αργήσει να βγει η εξεταστέα ύλη, τα παιδιά σε 15 μέρες θα ξεκινήσουν προετοιμασία στα φροντιστήρια, δε θα πρέπει να ξέρουν οι καθηγητές;

kpde

Δεν ξέρω κατά πόσο το κριτήριο είναι το πότε ξεκινάνε τα φροντιστήρια.  Πιο λογικό μου φαίνεται ένας θεσμικός παράγων (ΙΕΠ) να λαμβάνει υπόψη του πότε ξεκινάνε τα σχολεία.