Γενικό Λύκειο > Συναρτήσεις

Συνάρτηση καλεί διαδικασία

(1/4) > >>

andreas_p:
Καλημέρα σας.

ΠΡΟΣ :  Συνάδελφο που έχει πρόσβαση (ας ελπίσουμε να εισακουστεί ) στο ΙΕΠ.

Β1/σελ. 179

"Κάθε διαδικασία ή συνάρτηση μπορεί να καλείται από το κύριο πρόγραμμα ή άλλη διαδικασία ή συνάρτηση."

Άρα , εκ πλαγίου , μία συνάρτηση μπορεί να διαβάσει μία τιμή ( ; )

Μπορεί (  ; )

Ας στείλει το ΙΕΠ μία απάντηση.   Όχι πάλι  μία δύο μέρες πριν κλείσουμε για Πάσχα !

Αναμένουμε , ως κοινότης , την  ευαισθησία σας.

Ανδρέας Πυρόβολος

ApoAntonis:
Δες στο νήμα  #19
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8086.msg88930#msg88930
υπάρχει στις οδηγίες διδασκαλίας.

gthal:
Θα έβρισκα ευκολότερο και συνεπέστερο να αναιρεθεί ο περιορισμός ότι η συνάρτηση δε μπορεί να περιέχει ΓΡΑΨΕ ή ΔΙΑΒΑΣΕ, ο οποίος ακριβώς οδηγεί στην απαγόρευση κλήσης διαδικασίας μέσα από συνάρτηση και κατά τη γνώμη μου αλλοιώνει και την πραγματικότητα.

alkisg:
Ή τουλάχιστον, να πουν "απαγορεύεται οι συναρτήσεις να εκτελέσουν εντολές εισόδου εξόδου, είτε άμεσα είτε έμμεσα με κλήση άλλων υποπρογραμμάτων". Το παρόν είναι λίγο "πονάει πόδι, κόβει πόδι". Γιατί μια συνάρτηση να μην μπορεί να καλέσει μια Διαδικασία Αντιμετάθεσε ή μια Διαδικασία ΔυαδικήΑναζήτηση;

Μάλιστα εμένα το "απαγορεύεται" σε τέτοια θέματα δεν μου ακούγεται ορθό, καλύτερο θα ήταν "είναι κακή προγραμματική τεχνική", "συμβουλεύουμε", "προτείνουμε" κλπ. Όχι σε επίπεδο ΓΛΩΣΣΑΣ δηλαδή αλλά σε επίπεδο καλών πρακτικών. Όπως θα κόβαμε (?) σε κάποιον που κάνει ταξινόμηση για να βρει τον μέγιστο, έτσι θα κόβαμε και σε κάποιον που δομεί λάθος τα υποπρογράμματά του και κάνει ΔΙΑΒΑΣΕ σε συνάρτηση.

Αν κάποιος προσπαθούσε να βάλει αυτές τις απαγορεύσεις σε μορφή συντακτικού BNF, θα γελούσε και το παρδαλό κατσίκι. :)

gthal:
Ακριβώς!
Να αρθεί η απαγόρευση αλλά να σημειώνεται ότι δεν συνιστάται (και γιατί δε συνιστάται άραγε; )
Συμφωνώ με όλα όσα είπες.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση