ΓΕΛ: Back to the Future

Ξεκίνησε από odysseas, 27 Νοε 2014, 06:19:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

ntzios kostas



H Θεωρητική είναι αλλού για αλλού. 
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Παντελης Τσιράκης

Γελανε οι πετρες ...θα είμαστε.οι.δ δεσμη

dtzimas


tdrivas

μεχρι να δούμε το τελικό τελικό, ας είμαστε λίγο υπομονετικοί,στωικοί.. Άλλωστε μας διέπει πλέον η ιδιότητα αυτή...
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

P.Tsiotakis

#230
Σε συνέχεια της τοποθέτησής μου στη διαβούλευση τον Αύγουστο του 2013 (εικόνα παρακάτω)

Σας παρουσιάζω την πρότασή μου για το εξεταστικό 4+1 ή αλλιώς 5ο προαιρετικό μάθημα, πρόταση που έχω συλλάβει και προτείνει τον Σεπτέμβρη 2014,
που απέστειλα στον κύριο Κουράκη στις 12 Ιανουαρίου και 4 Φλεβάρη 2015 και σε μορφή βίντεο στις 11 Φλεβάρη 2015. Είδα παρόμοια "παραλλαγμένη" πρόταση σε άλλη ιστοσελίδα, προφανώς υπήρχε η ίδια έμπνευση

Η πρόταση περιγράφεται επαρκώς στο βίντεο και δεν έχει με αυτό που είδαμε στον τύπο τις τελευταίες 10 μέρες, που δεν έχει εκπαιδευτική και επιστημονική βάση.

Δείτε το αναλυτικό βίντεο https://youtu.be/CQ5mQUJvVJ8 (έχει περιεχόμενα)

Κρίμα, γιατί ασχολούμαστε τόσο καιρό με Γκλαβά, Χασάπη κ.λπ.

ΥΓ: για να γίνεις δάσκαλος και γιατρός πρεπει να εξεταστείς σε 5 μαθήματα. Ελπίζω να γίνει το ίδιο και για τους ιερείς: ξέρετε παπάς-γιατρός-δάσκαλος




petrosp13

Μαθηματικά και Φυσική υποχρεωτικά για όποιον θέλει να διαλέξει ένα από τα πεδία Θετικών-Τεχνολογικών-Οικονομικών σχολών
Από εκεί και πέρα, διπλή διάζευξη
Χημεία (θετικές) ή Πληροφορική (Τεχνολογικές) ή ΑΟΘ (Οικονομικές)
Επιλέγεις υποχρεωτικά ένα μάθημα και αν θέλεις επιλέγεις και δεύτερο για να έχεις πρόσβαση σε δεύτερο πεδίο
Έτσι, ο θετικός δεν θα μπει στην Πληροφορική χωρίς Πληροφορική, ούτε το ανάποδο, ο οικονομολόγος δεν θα μπει στο ΗΜΜΥ χωρίς Φυσική η Πληροφορική
Και ο υποψήφιος Υγείας να μπορεί να ανοίξει μόνο το πεδίο της Χημείας με Μαθηματικά, αφού τα βασικά εξεταζόμενα του δεν περιλαμβάνουν τα Μαθηματικά (Φυσική-Χημεία-Βιολογία), ενώ δεν μπορεί να περάσει στις Τεχνολογικές και Οικονομικές χωρίς Μαθηματικά-Πληροφορική και Μαθηματικά-ΑΟΘ
Έτσι μπορεί να χωριστεί και το Πολυτεχνείο και οι Θετικές Σχολές και όποιος θέλει να έχει πρόσβαση σε όλες, θα πρέπει να δίνει Πληροφορική ΚΑΙ Χημεία.
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

dpa2006

Παράθεση από: dtzimas στις 17 Μαρ 2015, 12:08:41 ΜΜ
+1
+1
... :(
Αυτό είναι το τελικό σχέδιο ή μια ανάρτηση κάποιου ενδιάμεσης αναθεώρησης του;

ΠαράθεσηΈτσι μπορεί να χωριστεί και το Πολυτεχνείο και οι Θετικές Σχολές και όποιος θέλει να έχει πρόσβαση σε όλες, θα πρέπει να δίνει Πληροφορική ΚΑΙ Χημεία.
Έχουν μια περίεργη εμμονή και άποψη με το διαχωρισμό των Σχολών ή είναι η ιδέα μου;
Πηγάζει από κάπου;
Για πιο λόγο οι τρεις κατευθύνσεις;
Να υποθέσω πως βρίσκεται στη λογική της "συρρίκνωσης" που εφαρμόζεται λόγω μνημονίων; :-\
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

vtsakan

Δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ως έχει το σχέδιο του δημοσιευματος.  Δεν γίνεται δύο μαθητές με εντελώς διαφορετικά μαθήματα να περνούν ιατρική.  Φανταστείτε τι θα γίνει στο πρώτο έτος.  Αντιδράσεις μετρούν.  Και η αντίδραση μας θα πρέπει να έγκειται στο γεγονός πως η θέση μας είναι στην θετική κατεύθυνση.
ίσως ένα μάθημα αλγορίθμων στην θετική και ένα μάθημα εφαρμογών πληροφορικής στην τεχνολογική. (Έτσι είπα να πω και εγώ μια πρόταση στον βρόντο)
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

thana$i$

Το σχέδιο αυτό είναι το λιγότερο κωμικό.
Δηλαδή από Θεωρητική Κατεύθυνση  θα αρκεί η εξέταση στην Βιολογία για να πας Ιατρική, ή η εξέταση στην Φυσική για να πας στο Πολυτεχνείο; Καταλαβαίνω λάθος;

Katsadouros_Dhm

Αν θέλω να πάω Ηλεκτρολόγων, Πληροφορικής, Χημικό, Φυσικό ή Μαθηματικό τι κάνω;
Πάω στην Τεχνολογική, παίρνω Φυσική ΓΠ και ξεκλειδώνω όλα τα παραπάνω. Και έχω και τις Οικονομικές.
Καλό!!
Τώρα, αν εκεί που μπορεί να πάω πιθανόν δε θα ξέρω ούτε τα βασικά είναι λεπτομέρεια.
Καλά τόσο δύσκολο είναι να δούμε επιτέλους ένα σύστημα που να είναι λογικό και να έχει τα αυτονόητα;

Πέτρος Κ.

Πραγματικά, νιώθω χαζός! Δεν μπορώ να καταλάβω!
Έχουμε 3 κατευθύνσεις: Θεωρητική, Θετική και Τεχνολογική
και έχουμε 5 ΕΠΕ: 1. Ανθρωπιστικών και Νομικών Επιστημών, 2. Παιδαγωγικές, 3. Επιστήμες Υγείας, 4. Θετ & Τεχν Επιστήμες, 5. Οικον. & Κοινωνικα

Δηλαδή χωρίς 5ο μάθημα
- από Θεωρητική πας Ανθρωπιστικών και Νομικών Επιστημών;
- από Θετική πας Θετ & Τεχν Επιστήμες;
- από Τεχνολογική πας Οικον. & Κοινωνικα;

Επίσης για Επιστήμες Υγείας πας από όλα αλλά θέλει υποχρεωτικά 5 μαθήματα;



Πέτρος Κ.

Χμμμ... αρχίζω να καταλαβαίνω....

Αν δηλαδή κάποιος θέλει Θετ & Τεχν Επιστήμες και Οικον. & Κοινωνικα μπορεί:

  • είτε να πάρει Μαθηματικα Κατ + Φυσικη Κατ + Χημεία + ΑΟΘ
  • είτε να πάρει Μαθηματικά Γεν + Πληροφορική + ΑΟΘ + Φυσική Γεν
... πραγματικά ποιος θα πάρει την πρώτη ομάδα ?  ???

Ποιος θα ξανακάνει Μαθηματικά Κατ και Φυσική Κατ?


dion

Μήπως οι σχολές πληροφορικής (εκτός του πολυτεχνείου)  είναι μόνο στην τεχνολογική κατεύθυνση μαζί με τις οικονομικές;
Άρα θα πρέπει κάποιος να δώσει και Φυσική ΓΠ για να προσθέσει και το πολυτεχνείο.
Επίσης ΑΟΘ μπορεί κάποιος να δώσει από όλες τις κατευθύνσεις. Πως θα γίνει στο ωρολόγιο πρόγραμμα ένα μάθημα να είναι και κατεύθυνσης (ΤΕΧΝ) και γενικής παιδείας ( ή επιλογής);

ολγα

ΤΟ Τερατούργημα.
Εκτός των άλλων, η τεχνολογική κατεύθυνση δεν οδηγεί σε τεχνολογικές σχολές!!!!!
Και γιατί τη λένε έτσι; Πιο εύστοχο θα ήταν να είχε το όνομα: "ό,τι να 'ναι" ή "τρεχαγυρευόπουλος"!