boot loader για windows 7

Ξεκίνησε από andreaspalomparini, 09 Οκτ 2010, 01:45:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

andreaspalomparini

έχω εγκαταστήσει ubuntu
έχω δημιουργήσει εικονικό δίσκο
στους client αν βάλω την επιλογή από το bios να ξεκινάει με lan το βρίσκει κανονικά, αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω άλλο εγκατεστημένο λειτουργικό. στους client έχω εγκατεστημένα windows 7 και όταν είναι ανοιχτός ο server δε γίνεται να μπει κάποιος client στα windows 7. προσπάθησα να κατεβάσω το αρχείο από https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=dlattach;topic=2136.0;attach=1617 αλλά δε  δουλεύει
καμιά ιδέα?
σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

alkisg

Το link που δίνεις δεν είναι ενεργό, αλλά εφόσον η μητρική σου υποστηρίζει Boot from lan δεν χρειάζεσαι τον ltsp-loader.

Τα sch-scripts βάζουν αυτόματα στο /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf οδηγία ώστε να εμφανίζεται στους clients το παρακάτω:
Press F8 for boot menu (3)


Αν πατήσεις F8, θα εμφανιστεί το παρακάτω μενού:
--> Boot from network
    Boot from local hard disk


Έτσι θα πρέπει να έχεις ήδη επιλογή για εκκίνηση από δίκτυο ή από τα Windows 7 στον τοπικό δίσκο.
Αν το timeout (3) σου φαίνεται λίγο, μπορείς να το αυξήσεις από το /etc/dnsmasq.d/ltsp.conf, όπως επίσης και το αν από προεπιλογής θα ξεκινάει από τον τοπικό δίσκο ή από το δίκτυο.

Επίσης, ένας εύκολος τρόπος να απενεργοποιήσεις για λίγο την εκκίνηση από το δίκτυο, είναι να δώσεις στον server:
sudo invoke-rc.d dnsmasq stop

Έτσι οι clients δεν θα βρουν καθόλου την επιλογή εκκίνησης από το δίκτυο και θα μπουτάρουν τοπικά.

Τέλος, αν κάποιος έχει όρεξη για πιο προχωρημένες επιλογές, μπορεί να υλοποιήσει αυτό που γράφω σε αυτό το θέμα: