Σκάκι σε τοπικό δίκτυο;

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 27 Σεπ 2010, 03:10:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Υπάρχει δυνατότητα να στήσουμε ένα πρωτάθλημα σκάκι σε Ubuntu που οι παίκτες να παίζουν σε standalone workstations μεταξύ τους, στο ίδιο τοπικό δίκτυο; Υπάρχει τέτοια εφαρμογή για Ubuntu; Ή θα πρέπει να συνδεθούν με browser σε κάποιο chess server στο Internet;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

merlin

Με το Σκάκι του Edubuntu δεν νομίζω ότι μπορεί να παίξει δικτυακά. Μπορούν αν θυμάμαι καλά να παίξουν 2 άτομα στο ίδιο workstation αλλά δεν το συνιστώ.
Εξάλλου το παιχνίδι αυτό στο 3ο του επίπεδο είναι αρκετά δυνατό (έχει υπολογισμένο ELO γύρω στο 2100) και μπορεί να γίνει πολύ ανταγωνιστικός αντίπαλος για όλους τους μαθητές.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με το σκάκι, μπορείς να πάρεις πολιτιστικό πρόγραμμα, ένα 2ωρο την εβδομάδα. Λίγες φθηνές σκακιέρες και κομμάτια (πλαστικά) και είσαι εντάξει.
Ένα από τα λίγα πράγματα που θυμάμαι από το γυμνάσιο πριν από 20+ χρόνια είναι το πρωτάθλημα σκακιού που είχε διοργανώσει ο τότε μαθηματικός μας!
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Θέλω να οργανώσω πρωτάθλημα σκάκι αλλά επειδή οι περισσότεροι μαθητές δεν είναι καλοί σκακιστές, είναι αναπόφευκτο ότι θα κάνουν λάθη με το πιο συνηθισμένο, απαγορευμένες κινήσεις. Γι' αυτό θέλω να παίξουν μέσω υπολογιστή, ώστε το πρόγραμμα να μην επιτρέπει τις λάθος κινήσεις!
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

apanagio

Γεια χαρα,

για να παίζουν κατευθείαν μεταξύ τους δεν εχω βρει κάποιο πρόγραμμα.

Υπάρχει όμως το jin http://www.jinchess.com/ που είναι client σε java και μπορείς να συνδεθείς σε έναν internet server και να τους βάλεις να παίζουν μέσω αυτού. Αντίστοιχη δουλειά κάνει και το eboard που είναι στα repositories.

Πάντως νομίζω το σκάκι με πραγματικές σκακιέρες είναι πιο διασκεδαστικό για τα παιδιά

dpa2006

#4
δες και το FICS, Free Internet Chess Server
δείχνει να μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις.

επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις και το eboard από το αποθετήριο,
δείχνει να μπορεί να συνδεθεί σε άλλο eboard μέσω ip.άρα μπορείς να δημιουργείς συνδέσεις μέσω lan:
preer game>direct connect with remote eboard
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science