Πανελλήνιες 2012, κρυπτογράφηση caesar cipher

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 12 Φεβ 2015, 12:08:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

έχω φτάσει στο σημείο της συμμετρικής κρυπτογράφησης, και μελετώντας το θέμα που είχε μπει στις πανελλήνιες (πρώτη φορά διδάσκω το μάθημα), διαπίστωσα πως είχε γίνει μπέρδεμα με την λύση που δώθηκε ως σωστή και στο παράδειγμα του βιβλίου στην σελίδα 321....πραγματικά μπέρδεμα, και το θέμα είναι τι θα διδάξουμε και εμείς ως σωστό.....

το βιβλίο αναφέρει "κατά την κρυπτογράφηση ο αλγόριθμος αλοσθαίνει τα γράμματα προς τα αριστερά ", και έχει αντιστοίχιση στο σχήμα το Α-->Δ, Β-->Ε,Γ-->Ζ κτλ ... από αυτό το παράδειγμα φάινεται πως κατά την κρυπτογράφηση μετακινούμε όλα τα γράμματα της αλφαβήτου πχ 3 θέσεις αριστερά, και μετά κάνουμε την αντιστοίχιση....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ1: βήμα 1 --> όλα τα γράμματα 3 θέσες αριστερά   βήμα 2 --> μετά κάνω την αντιστοίχιση

όμως στις λύσεις που βλέπω στο ίντερνετ, και από ότι έψαξα λίγο ήταν και η επίσημη λύση και ξεσήκωσε τους μαθητές, η λογική είναι πως για κάθε γράμμα διαλέγουμε το τρίτο από αριστερά ....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ2--> κάθε γράμμα αντιστοιχεί στο τρίτο από αριστερά, δηλαδή το Α στο Χ.....


αυτό έχω την εντύπωση πως αναιρεί το σχήμα του βιβλίου σελ 321.....
μήπως είναι άστοχη / λάθος το σχήμα σε σχέση με αυτά που λέει στην 2ρη παράγραφο της ίδιας σελίδας;;;;

μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ???

Sammy Dead

Καταρχήν δεν υπάρχουν επίσημες απαντήσεις. Οι λύσεις των θεμάτων που βρίσκουμε στο internet είναι από φροντιστήρια (με λάθη πολλές φορές). Τώρα, όσον αφορά τη συμμετρική κρυπτογράφηση να σου πω εγώ πως το καταλαβαίνω και γιατί το ΑΖΗΠΡΦΟΔ είναι σωστό.

Ας γράψουμε την ΑΒ δύο φορές (σε δυο γραμμές). Η κάτω θα κάνει ολίσθηση. Άρα στην κρυπτογράφηση θα ολισθήσει αριστερά (όπως λέει το βιβλίο) οπότε, το Δ θα έρθει κάτω από το Α (της πάνω), το Ζ κάτω από το Ι κοκ.

Κάπως έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

kadrina

Συμφωνώ με τον συνάδελφο Sammy Dead για τον τρόπο, δηλαδή γράφουμε την ΑΒ δύο φορές (σε δυο γραμμές). Η κάτω θα κάνει ολίσθηση αριστερά οπότε, το Δ θα έρθει κάτω από το Α (της πάνω).
Το πρόβλημα προκύπτει γιατί δεν διευκρινίζεται πουθενά αν κατά την κρυπτογράφηση αντιστοιχίζουμε τα πάνω γράμματα στα κάτω ή αντίθετα. Αν κρυπτογραφούμε από πάνω προς τα κάτω τότε το Α γίνεται Δ, ενώ από κάτω προς τα πάνω, το Α γίνεται Χ.
Στα περισσότερα παραδείγματα στο διαδίκτυο θεωρείται σωστή η πρώτη εκδοχή. Ενδεικτικά μπορείς να δεις http://online-calculators.appspot.com/caesar/ . Επίσης την ίδια άποψη έχουν και οι συνάδελφοι που έκαναν την εξαιρετική δουλειά που βρίσκουμε στο υποστηρικτικό βιβλίο για τα δίκτυα. Το παράδειγμα της σελίδας 133 λειτουργεί με αυτό τον τρόπο.
Σύμφωνα με τα παραπάνω η σωστή λύση στην άσκηση του 2012 είναι ΗΜΝΧΨΓΦΚ και όχι ΑΖΗΠΡΦΟΔ

Ελπίζω να βοήθησα

Λαμπράκης Μανώλης

καλημέρα σε όλους

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εγώ είμαι υπέρ του ΗΜΝΧΨΓΦΚ, δηλαδή πρώτα ολίσθηση, και μετά διαλέγω το αντίστοιχο από την κάτω "αλφα-βητα"......το θέμα είναι άλλο, πως μπορούμε να δώσουμε μία "σωστή και τεκμηριωμένη" απάντηση στους μαθητές ???
πάντως από όσο έψαξα τα φροντιστήρια, καλώς ή κακώς, δίνουν ως απάντηση ΑΖΗΠΡΦΟΔ ....

το θέμα είναι ότι μάλλον το βιβλίο και αυτα που γράφει είναι το πρόβλημα, γιατί με βάση αυτό διαβάζουν οι μαθητές...ίσως έπρεπε να είναι πιο ξεκάθαρο το καμμάτι αυτό .... συμφωνείτε???

ευχαριστώ

Sammy Dead

Μπερδεύτηκα! Να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τους δυο τρόπους. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια ΑΒ. Οπότε όταν θέλω να κρυπτογραφήσω το Δ

1) θα πάω τρια γράμματα αριστερά και θα βρω το Α.

ή

2) θα πάω όλη την ΑΒ τρεις θέσεις αριστερά και στη θέση του Δ θα έρθει το Η.

Αυτή δεν είναι η διαφωνία; Λέτε να χρειαστούμε βοήθεια φιλόλογου; :)

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: Sammy Dead στις 13 Φεβ 2015, 09:38:02 ΠΜ
Μπερδεύτηκα! Να ξεκαθαρίσουμε πρώτα τους δυο τρόπους. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια ΑΒ. Οπότε όταν θέλω να κρυπτογραφήσω το Δ

1) θα πάω τρια γράμματα αριστερά και θα βρω το Α.

ή

2) θα πάω όλη την ΑΒ τρεις θέσεις αριστερά και στη θέση του Δ θα έρθει το Η.

Αυτή δεν είναι η διαφωνία; Λέτε να χρειαστούμε βοήθεια φιλόλογου; :)


εγώ έχω καταλάβει το 2 ...... και για να ΜΑΣ (εμένα πρώτα πρώτα) μπερδέψω παραπάνω, η περίπτωσ νο 2 "πρακτικά" αν θέλουμε να κρυπτογραφήσουμε το Δ, "μεταφερόμαστε" απευθείας 3 θέσεις ΔΕΞΙΑ δίχως να μπερδεύουμε την ολίσθηση της ΑΒ   :laugh: :laugh: :laugh: >:D >:D >:D :D :D :D ;D ;D

Sammy Dead

Έτσι είναι, έχετε δίκιο, το νο.2 είναι σωστό. Αλλά επειδή θέλω να ερμηνεύσω το γιατί (για να το δείξω στους μαθητές), προσπαθώ να το κάνω ερμηνευόντας την πρόταση  "κατά την κρυπτογράφηση ο αλγόριθμος ολισθαίνει τα γράμματα προς τα αριστερά" και καταλήγω στο νο.2 γιατί: Υποθέτωντας ότι έχουμε μια ΑΒ γραμμένη σε μια γραμμή, στο νο.1 ολισθαίνει το μάτι μας (από το Δ στο Α) ενώ στο νο.2 τα γράμματα.