ΟΕΦΕ Β' φάση

Ξεκίνησε από peteglamgr, 04 Απρ 2018, 11:37:16 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

peteglamgr

Αν γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει το τελικό επαναληπτικό ΟΕΦΕ για το μάθημά μας, ας το αναρτήσει.
Ευχαριστώ  :)

ikariofil

έχω την εντύπωση ότι η εξέταση για το μάθημά μας είναι στις 11/4

tasospap


Μου έκαναν εντύπωση τα πολλά λάθη που περιέχουν οι επίσημες λύσεις που έδωσε ο ΟΕΦΕ.....

tony

Μπορείτε αν ανεβάσετε τα θέματα ή κάποιο link να τα κατεβάσουμε;

xara_pap

εχει καποιος τα θεματα?

npapathomop

Αν θα μπορούσε κάποιος να τα ανεβάσει ή να τα στείλει θα ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια.

peteglamgr


jtsi3

καλησπέρα. μήπως έχετε και τα θέματα για τον προγραμματισμό και δίκτυα για το ΕΠΑΛ;

npapathomop

Ευχαριστούμε πολύ!

theoni

 Γεια σας μία ερώτηση ήθελα να κάνω πάνω στις απαντήσεις του Οεφε στο θέμα Δ στο Δ3 η αρχή επανάληψης δουλεύει σωστά???

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα

νομίζω δεν λειτουργει σωστά και νομίζω πως δεν είνια το μόνο λάθος στις λύσεις .... καταρχάς δεν υπάρχει παράμετρος Ν αλλά Ι και επίσης η συνθήκη πρέπει να είναι Μέχρις_ότου θ=0 (θέλουμε να ΜΗΝ υπάρχει το στοιχείο) ... αν δεν κάνω κάποιο λάθος

theoni

Μήπως μετά την κλήση της συνάρτησης έπρεπε να βάλουμε μια ΑΝ θ<>0 ΤΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΗ .η άσκηση λέει σε περίπτωση που βρεθει  η πόλη μέσα στον πίνακα να ξαναδινουμε νεα πόλη για αναζήτηση.

Λαμπράκης Μανώλης

 ΑΝ βάλεις ΑΝ είναι δομή επιλογής οπότε έχεις μία "μαντεψιά" ..  το μέχρις_ότου το ρυθμίζει αυτό όπου θα δίνεις επαναληπτικά πόλεις αλλά με θ=0 ... δηλαδή δίνει πόλεις μέχρι να μην βρεθεί μία, οπότε την αποθηκεύει αφού δεν υπάρχει

theoni

Ναι εγώ λέω να βάλουμε κανονικά την αρχή επανάληψης δηλαδή να πούμε
Διάβασε πόλη
Αν i<>1τοτε
Αρχη επανάληψης
    Θ<-- Αναζήτηση (ον,ι-1,πόλη)
    Αν θ<>0 Τότε
        Διάβασε πόλη
    Τελος_αν
Μεχρις_οτου θ=0
Η άσκηση λέει πως αν διαβάσουμε μια πόλη η οποία είναι ήδη καταχωρημένη πρέπει να διαβάζουμε μια καινούργια πόλη και αν αυτή δεν υπάρχει τότε την καταχωρούμε στον πίνακα Ον.Οι λύσεις του Οεφε κάνουν την αναζήτηση μέχρι να επιστραφεί η τιμή 0.οταν όμως η τιμή που επιστρέφεται είναι διάφορη από το μηδέν κάπου πρέπει να διαβάζεται νέα πολη

Λαμπράκης Μανώλης

Ναι χρειάζεται ξανά να διαβάσεις νέα τιμή, κάτι σαν "βήμα", διαφορετικά δεν έχει νόημα η επανάληψη... έχουν αρκετά λαθάκια οι λύσιες νομίζω

theoni

Ναι αυτό παρατηρησα και εγώ η λύση που προτείνω πιστεύω πως δουλεύει σωστά ...ή βλέπετε κάποιο λάθος,?

Λαμπράκης Μανώλης

Νομίζω μια χαρά δουλέυει αν δεν κάνω κάποιο λάθος ... σίγουρα πολύ πιο σωστά από την λύση που έδωσαν ...χεχε... >:D :laugh: :police: :angel:

theoni

Και μια ακόμα ερώτηση στο 3 θέμα που λέει να βρει το μωρό με το μικρότερο βάρος η λύση βρίσκει το ελαφρύτερο μωρό για κάθε μέρα....για να βρούμε το ελαφρύτερο μωρό για όλες τις μέρες του χρόνου αρκεί απλά να βγάλουμε το min έξω από την για????

Λαμπράκης Μανώλης

 Καλημερα...

Η λύση βασικά νομίζω βρίσκει το μεγαλύτερο βάρος, μάλλον τους ξέφυγε και αυτο....αν το αρχικοποιήσεις έξω απο υο για με το εμφανίσεις μετά το τέλος του για, νομίζω θα εμφανίσει αυτό που ρωτάς

gthal

Παράθεση από: theoni στις 22 Απρ 2018, 05:58:00 ΜΜ
Ναι εγώ λέω να βάλουμε κανονικά την αρχή επανάληψης δηλαδή να πούμε
Διάβασε πόλη
Αν i<>1τοτε
Αρχη επανάληψης
    Θ<-- Αναζήτηση (ον,ι-1,πόλη)
    Αν θ<>0 Τότε
        Διάβασε πόλη
    Τελος_αν
Μεχρις_οτου θ=0
Η άσκηση λέει πως αν διαβάσουμε μια πόλη η οποία είναι ήδη καταχωρημένη πρέπει να διαβάζουμε μια καινούργια πόλη και αν αυτή δεν υπάρχει τότε την καταχωρούμε στον πίνακα Ον.Οι λύσεις του Οεφε κάνουν την αναζήτηση μέχρι να επιστραφεί η τιμή 0.οταν όμως η τιμή που επιστρέφεται είναι διάφορη από το μηδέν κάπου πρέπει να διαβάζεται νέα πολη
@theoni : η λύση όπως τη δίνεις εδώ, δεν είναι σωστή.
Θα πρέπει κάπως να χειρίζεσαι και το i, θα πρέπει δλδ να υπάρχει και μία ΓΙΑ
Εγώ θα έδινα αυτή τη λύση
Για ι από 1 μέχρι 10
  Αρχη επανάληψης
    Διάβασε πόλη
    θ <-- Αναζήτηση (ΟΝ,ι-1,πόλη)
  Μεχρις_οτου θ=0
  ΟΝ[ι] <-- πόλη
τέλος_επανάληψης

Παράθεση από: theoni στις 22 Απρ 2018, 10:47:18 ΜΜ
Και μια ακόμα ερώτηση στο 3 θέμα που λέει να βρει το μωρό με το μικρότερο βάρος η λύση βρίσκει το ελαφρύτερο μωρό για κάθε μέρα....για να βρούμε το ελαφρύτερο μωρό για όλες τις μέρες του χρόνου αρκεί απλά να βγάλουμε το min έξω από την για????
Σωστά! Νομίζω όμως ότι το ερώτημα όντως αφορά στην κάθε μέρα.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

theoni

Το ερώτημα στο θέμα τρίτο λέει να εμφανίζει το επώνυμο της μητέρας που γέννησε το παιδί με το μικρότερο βάρος.αν ζητάτε το επίθετο  της μητεραςπου γέννησε το μικρότερο παιδί για κάθε μέρα θα έπρεπε πιστεύω να το λέει ξεκάθαρα δηλαδή κάπως έτσι .δηλαδή η πρόταση θα έπρεπε καπως ετσι : για κάθε μέρα εμφανίζεται το επίθετο της ημέρας με το ελαφρύτερο μωρο

theoni

Όσο για το Δ3 δεν το ξεκίνησα από την αρχή θεωρώντας ότι κανω κάποιες αλλαγές πάνω στις υπάρχουσες λύσεις που έχουν αναρτηθεί οπότε πάνω από αυτό που έχω γράψει θα υπάρχει και μια για ι από 1 μέχρι 5.οποτε αν συμπληρώσω και αυτό θεωρώ ότι δουλεύει σωστά και ο δικός μου αλγόριθμος μόνο που έβαλα μια επιπλέον αν για να ελέγχει το αποτέλεσμα της συνάρτησης ενώ εσείς βάλατε το διάβασε μέσα στην αρχή σ σωστά???

pvs

#22
Το Γ3 "Να εμφανίζει το επώνυμο της μητέρας που γέννησε το παιδί με το μικρότερο βάρος", είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται σε γενικό ΜΙΝ και ΜΙΝ_ΟΝΟΜΑ και όχι για κάθε ημέρα. Ας ζητάνε για κάθε ημέρα τότε έχει τεράστιο πρόβλημα η εκφώνηση.
Όντως θέλει για την κάθε ημέρα. Τελικά πρέπει πάντα να διαβάζουμε πιο προσεκτικά τις εκφωνησεις. ::)

Μια ακόμη παρατήρηση, ο ΜΚΔ στο σχολικό είναι στην ενότητα 3.8.2 η οποία είναι εκτός ύλης. Οκ μπορεί να ζητηθεί ως συμπλήρωση κενού αλλά τυπικά είναι εκτός ύλης. Από την άλλη θα μου πείτε τι ψάχνω να βρω καθώς η δυαδική είναι στο κεφάλαιο 4 που είναι και αυτό εκτός ύλης. Κατά την άποψη μου όλα αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα που δεν τιμούν τον κλάδο μας

tasospap

Διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση.

Πάνω από τα Γ2, Γ3 και Γ4 αναφέρει: "Για κάθε ημέρα απο τις 365 που είχε το 2017 να κάνει τα εξής"


"Τελικά το πρόγραμμα πρέπει": Αφορά τα ερωτήματα Γ5, Γ6, Γ7

gthal

Παράθεση από: tasospap στις 23 Απρ 2018, 02:36:21 ΜΜ
Πάνω από τα Γ2, Γ3 και Γ4 αναφέρει: "Για κάθε ημέρα απο τις 365 που είχε το 2017 να κάνει τα εξής"
Ακριβώς!

Παράθεση από: theoni στις 23 Απρ 2018, 11:15:19 ΠΜ
Όσο για το Δ3 δεν το ξεκίνησα από την αρχή θεωρώντας ότι κανω κάποιες αλλαγές πάνω στις υπάρχουσες λύσεις που έχουν αναρτηθεί οπότε πάνω από αυτό που έχω γράψει θα υπάρχει και μια για ι από 1 μέχρι 5.οποτε αν συμπληρώσω και αυτό θεωρώ ότι δουλεύει σωστά και ο δικός μου αλγόριθμος μόνο που έβαλα μια επιπλέον αν για να ελέγχει το αποτέλεσμα της συνάρτησης ενώ εσείς βάλατε το διάβασε μέσα στην αρχή σ σωστά???
theoni, ακόμα κι αν προσθέσεις μια Για τριγύρω από αυτό που βλέπω ότι προτείνεις παραπάνω, φοβάμαι ότι και πάλι θα έχει αρκετά λογικά λάθη, που δυσκολεύομαι να σου τα εξηγήσω εδώ ένα προς ένα (δε μπορεί πάντως η Διάβασε να μην είναι μέσα στην Αρχή_επανάληψης - έτσι νομίζω)
Γιατί δεν το δοκιμάζεις σε έναν διερμηνευτή ΓΛΩΣΣΑΣ ή τη Γλωσσομάθεια, για να το δεις και να το διορθώσεις βήμα-βήμα;
Δίνε ονόματα που έχεις ήδη βάλει, να τσεκάρεις ότι δεν θα τα ξαναβάζει και ονόματα που δεν έχεις βάλει, να τσεκάρεις ότι τα βάζει σωστά.
Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να το αντιληφθείς, πιστεύω....
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

tasospap

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΗ
ΟΝ[1] <-- ΠΟΛΗ
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 5
     ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
         ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΗ
         Θ <-- ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ(ΟΝ,Ι-1,ΠΟΛΗ)
     ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ Θ=0
     ΟΝ[Ι] <-- ΠΟΛΗ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

vistrian

Παράθεση
Παράθεση από: tasospap στις 23 Απρ 2018, 02:36:21 ΜΜ
Διαβάστε προσεκτικά την εκφώνηση.

Πάνω από τα Γ2, Γ3 και Γ4 αναφέρει: "Για κάθε ημέρα απο τις 365 που είχε το 2017 να κάνει τα εξής"


"Τελικά το πρόγραμμα πρέπει": Αφορά τα ερωτήματα Γ5, Γ6, Γ7

Στο Γ5 είναι λάθος η λύση ή θα έπρεπε να λέει ποιες ημέρες. Διότι μπορεί να είναι πάνω από μια...  :D
VR in Computing

jtsi3

Η λύση στο Β1 σας φαίνεται σωστη;

andreas_p

Β1.

Run time error  ...

Παραβιάζεται η καθοριστικότητα!

Δ3.β

Παραβιάζεται η ...  περατότητα !

theoni

Γιατί παραβιάζεται η καθοριστικοτητα στο β1????(υποθέτουμε πάντα πως οι αριθμοί είναι θετικοί)

vistrian

Παράθεση από: jtsi3 στις 04 Μαΐου 2018, 05:32:59 ΜΜ
Η λύση στο Β1 σας φαίνεται σωστη;

εννοείται ότι είναι ΛΑΘΟΣ , δεν υπολογίζει τπτ.

  μια ενδεικτική λύση ...

ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
    υπολ <- α mod β
    α <- β
    β <- υπολ
  ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ υπολ = 0
  ΓΡΑΨΕ α
VR in Computing

Κωστας τζιαννης

η λυση του 4ου θεματος οεφε που απο οτι ειδα ειχε καποια λαθακια.νομιζω οτι ειναι σωστη απο το λιγο που την δοκιμασα