Μετακίνηση Διορισμός Πλήθος και Ωράριο Καθηγητών Πληρ

Ξεκίνησε από spirosb, 08 Ιουν 2007, 10:52:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

spirosb

Γεια σας συνάδελφοι. Με μια γρήγορη αναζήτηση στο forum, δεν βρήκα απάντηση σε ένα συγκεκριμένο ερώτημα που έχω. Το πιθανότερο είναι να σας έχει απασχολήσει παλαιότερα εσάς και για αυτό το ρωτάω εδώ: Μπορεί ένας μόνιμος πληροφορικάριος ΠΕ19-20 να διατεθεί ή να αποσπαστεί (με δική του θέληση - αίτηση) για 1 ή παραπάνω χρόνια σε ολοήμερο δημοτικό; Και αν ναι, τι ισχύει και ποια είναι η διαδικασία.

pfan

Από πέρισυ όσοι μόνιμοι πληροφορικοί δεν συμπληρώνουν ωράριο διατίθενται στην πρωτο/μια. Επομένως (αυτό το λέω εγώ) θα μπορείς να πάρεις και απόσπαση. Βέβαια υπάρχει πρόβλημα με το ωράριο που στην πρωτο/μια είναι μεγαλύτερο. Εκεί οι ειδικότητες ακολουθούν τους δασκάλους. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις το ΠΥΣΔΕ της περιοχής σου αυτοί μάλλον θα εγκρίνουν την αίτηση απόσπασής σου αν το ΠΥΣΠΕ που θες να πας είναι εντός νομού. Σε κάθε ΠΥΣΔΕ έχουμε 2 αιρετούς που είναι πιο εύκολα προσβάσιμοι (συνήθως).
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

Wizard

Από την εγκύκλιο για τις φετινές αποσπάσεις σε φορείς:
"Δίνεται η δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κλάδου ΠΕ19 και  ΠΕ20, ειδικότητας Πληροφορικής, να ζητήσουν απόσπαση σε Διευθύνσεις και Γραφεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Στην περίπτωση αυτή ισχύουν τα ίδια με τις αποσπάσεις σε Διευθύνσεις και Γραφεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης."

Αργά αργά αρχίζουμε να "μετακομίζουμε" και αλλού που χρειάζονται γραμματειακή. Φοβάμαι μη μας υποχρεώνουν κάποια στιγμή λόγω υπεραριθμιών...

lykos

ΠαράθεσηΦοβάμαι μη μας υποχρεώνουν κάποια στιγμή λόγω υπεραριθμιών...

Σε Δ/σεις & γραφεία με ΤΙΠΟΤΑ! Πως θα λειτουργήσει το "σύστημα"??
Μόνο αν είσαι "τ' εμέτερον" - που λεν κι οι Πόντιοι -...
(Κάποιοι φρόντισαν πριν από μας για μας!)

Σε κανα Δημοτικό μπορεί...

Βασίλης Λυκοστράτης

Crazy_Waters

Μετά από τόσους μήνες είδα τώρα το θέμα και σαν παθόντας (Σχ. έτος 2007 - 2008) είπα να πω ετεροχρονισμένα τη γνώμη μου. Στη Δ/νση Α/θμιας πήγα λόγω υπεραριθμίας. Στη συγκεκριμένη περιοχή αυτό είχε γίνει και την προηγούμενη χρονιά (διάθεση πληροφορικού στην Α/θμια για το ολοήμερο) και το επέλεξα λόγω ωραρίου (του ολοημέρου εννοείται) ;) (είχα περισσότερα μόρια από τον άλλο υπεράριθμο). Εγώ έπεσα σε αλλαγή Δ/ντη εκπαίδευσης και αντί για μόνο ολοήμερο πήγαινα 2 μέρες σε ολοήμερο και 3 στο γραφείο. Τα καθήκοντα στο Γραφείο ήταν τα κλασικα: έγγραφα Word Excel, survey (για σχεδόν όλο το νομό), e-mail, καταχώρηση προϋπηρεσίας, αιτήσεων απόσπασης κτλ. Νόμιζα ότι ήμουνα μοναδική περίπτωση πανελλαδικά μέχρι που φέτος είδα ότι το υπουργείο αποφάσισε να δώσει τη δυνατότητα σε όλους να ζητάνε απόσπαση σε Γραφεία ΠΕ. Μάλλον ήμουνα πολύ δουλευταράς και έδωσα το καλό παράδειγμα  ;D ;D ;D (no way!). Πάντως για πολλόυς θα είναι καλή λύση για να πάνε στα αστικά κέντρα...

mmiaora

Καλημερα!!Συγχαρητηρια για την δημιουργια αυτης της περιοχης. Ειμαι νεα στον χωρο της εκπαιδευσης και θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την ιδιωτικη εκπαιδευση και συγκεκριμενα για την διδασκαλια πληροφορικης στα δημοτικα. Tom αναφερεις οτι εχεις διορισμενες ωρες στην πρωτοβαθμια και οτι εργαζεσαι σε ιδιωτικο ολοημερο δημοτικο. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις την ειδικοτητα σου,γιατι απ'οσο γνωριζω οι ΠΕ19-ΠΕ20 δεν εχουν δικαιωμα διορισμου στην πρωτοβαθμια...Αν παλι εισαι και εσυ πληροφορικος,πως καταφερες να διοριστεις στην πρωτοβαθμια ????Προκειται να απασχοληθω και εγω στην ιδιωτικη εκπαιδευση και θα ηθελα τις συμβουλες σου....Αν καποιος που ακουει εχει γνωση του θεματος ,παρακαλω πολυ να με διαφωτισει!!!!

tom

Παράθεση από: mmiaora στις 07 Μαΐου 2010, 10:00:52 ΠΜ
Καλημερα!!Συγχαρητηρια για την δημιουργια αυτης της περιοχης. Ειμαι νεα στον χωρο της εκπαιδευσης και θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την ιδιωτικη εκπαιδευση και συγκεκριμενα για την διδασκαλια πληροφορικης στα δημοτικα. Tom αναφερεις οτι εχεις διορισμενες ωρες στην πρωτοβαθμια και οτι εργαζεσαι σε ιδιωτικο ολοημερο δημοτικο. Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις την ειδικοτητα σου,γιατι απ'οσο γνωριζω οι ΠΕ19-ΠΕ20 δεν εχουν δικαιωμα διορισμου στην πρωτοβαθμια...Αν παλι εισαι και εσυ πληροφορικος,πως καταφερες να διοριστεις στην πρωτοβαθμια ????Προκειται να απασχοληθω και εγω στην ιδιωτικη εκπαιδευση και θα ηθελα τις συμβουλες σου....Αν καποιος που ακουει εχει γνωση του θεματος ,παρακαλω πολυ να με διαφωτισει!!!!

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στο στέκι! Όπως είπα και σε προηγούμενο post  στο ίδιο θέμα, στο πλαίσιο του ολοήμερου σχολείου προβλέπονται για την πληροφορική, η οποία βέβαια έχει το όνομα "Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση", δύο ώρες υποχρεωτικές για κάθε τάξη. Το μάθημα πρέπει να το κάνει καθηγητής πληροφορικής.
Εγώ προσωπικά είμαι ΠΕ19. Εσύ που είδες πως οι καθηγητές πληροφορικής δεν έχουν δικαίωμα διορισμού στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση; Είναι επίσημη πηγή;
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

evry

Οι καθηγητές πληροφορικής δεν έχουν δικαίωμα διορισμού στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση γιατί δεν υπάρχουν οργανικές θέσεις πληροφορικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Το ότι κάνουν πληροφορική στο ολοήμερο δεν σημαίνει ότι έχουν διοριστεί στο σχολείο. Απλά έχουν μια σύμβαση για τις ώρες αυτές.
Δεν ξέρω το καθεστώς των ιδιωτικών (o tom τα ξέρει καλύτερα) αλλά στο δημόσιο έτσι είναι.
  Αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει πληροφορική στο καθημερινό πρόγραμμα του δημοτικού σαν μάθημα. Για παράδειγμα οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής, Αγγλικών και Γερμανικών μπορούν να καταλάβουν οργανική στην πρωτοβάθμια σε αντίθεση με εμάς.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

mmiaora

Παράθεση από: tom στις 07 Μαΐου 2010, 01:24:07 ΜΜ
Κατ' αρχάς καλώς ήρθες στο στέκι! Όπως είπα και σε προηγούμενο post  στο ίδιο θέμα, στο πλαίσιο του ολοήμερου σχολείου προβλέπονται για την πληροφορική, η οποία βέβαια έχει το όνομα "Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση", δύο ώρες υποχρεωτικές για κάθε τάξη. Το μάθημα πρέπει να το κάνει καθηγητής πληροφορικής.
Εγώ προσωπικά είμαι ΠΕ19. Εσύ που είδες πως οι καθηγητές πληροφορικής δεν έχουν δικαίωμα διορισμού στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση; Είναι επίσημη πηγή;
Καλησπερα!Ευχαριστω evry για τις πληροφοριες.Tom θα απευθυνθω σε σενα λογω της εμπειριας σου στα ιδιωτικα σχολεια. Οι πληροφοριες που εχω ειναι απο τον διευθυντη του ιδιωτικου σχολειου που προκειται να εργαστω και θελω να μαθω κατα ποσο αληθευουν τα λεγομενα του. Οπως αναφερεις εργαζεσαι σε "ιδιωτικο ολοημερο δημοτικο" με διορισμενες ωρες στην πρωτοβαθμια.Πως το εχεις καταφερει αυτο;Υπαρχει καποιος κανονισμος για τα ιδιωτικα που θα μπορουσα να ζητησω την εφαρμογη του και εγω; Οταν λες "ολοημερο" εννοεις οτι ανηκει στα ολοημερα δημοτικα που εχει ορισει το υπουργειο; γιατι απ'οσο ξερω τα ολοημερα δημοτικα ειναι ενας θεσμος που ισχυει στα δημοσια σχολεια.
ή μηπως εννοεις οτι το σχολειο λειτουργει μεχρι τις 5μ.μ για φυλαξη;ευχαριστω για την ανταποκριση σου. :o

tom

Παράθεση από: mmiaora στις 07 Μαΐου 2010, 06:32:14 ΜΜ
Οπως αναφερεις εργαζεσαι σε "ιδιωτικο ολοημερο δημοτικο" με διορισμενες ωρες στην πρωτοβαθμια.Πως το εχεις καταφερει αυτο;Υπαρχει καποιος κανονισμος για τα ιδιωτικα που θα μπορουσα να ζητησω την εφαρμογη του και εγω;
Κατ αρχάς πρέπει να σου γίνει ξεκάθαρο αν θα είσαι μόνιμη, αμαπληρώτρια ή ωρομίσθια; Εγώ είμαι μόνιμος (δεν απολύομαι το καλοκαίρι και ξαναπροσλαμβάνομαι το χειμώνα). Στην ιδιωτική εκπαίδευση βέβαια με βάση τον ισχύοντα νόμο, η πρώτη σύμβαση είναι διετής η δεύτερη τετραετής και μετά γίνεται αορίστου χρόνου.

Επίσης πρέπει να μάθεις αν το σχολείο σου είναι όντως ολοήμερο και δικαιολογεί την ύπαρξη καθηγητή ΠΕ19/ΠΕ20.
Ρώτα αν θα έχεις πλήρες διοριστήριο.

Παράθεση από: mmiaora στις 07 Μαΐου 2010, 06:32:14 ΜΜ
Οταν λες "ολοημερο" εννοεις οτι ανηκει στα ολοημερα δημοτικα που εχει ορισει το υπουργειο; γιατι απ'οσο ξερω τα ολοημερα δημοτικα ειναι ενας θεσμος που ισχυει στα δημοσια σχολεια.
ή μηπως εννοεις οτι το σχολειο λειτουργει μεχρι τις 5μ.μ για φυλαξη;ευχαριστω για την ανταποκριση σου. :o
Το σχολείο που δουλεύω ονομάζεται "Εκπαιδευτική Αναγέννηση". Δες εδώ:

http://4grpe-anatol.att.sch.gr/schools/schools002.htm

Το σχολείο λειτουργεί μέχρι τις 4 μ.μ με δραστηριότητες και ενισχυτικά μαθήματα, όχι φύλαξη.

Αγαπητή mmiaora επειδή και γω έκανα 3 χρόνια για να καταλάβω "τι παίζει" και ακόμα "ανακαλύπτω" πράγματα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι το εξής. Να μάθεις σε ποιο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης υπάγεται το σχολείο σου, να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις τον υπάλληλο που είναι υπεύθυνος για τα ιδιωτικά και να σου λύσει όλες τις απορίες.

Υ.Γ. Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες....Έχω ακούσει κατά καιρούς να γίνονται παρατυπίες από κάποια ιδιωτικά οπότε ψάξτο.  :) Είναι σημαντικό για κάποιον να ξέρει υπό ποιους όρους εργάζεται.
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

Circle

Παράθεση από: evry στις 07 Μαΐου 2010, 04:09:46 ΜΜ
Οι καθηγητές πληροφορικής δεν έχουν δικαίωμα διορισμού στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση γιατί ..

Και εγώ δεν γνωρίζω για την πληροφορική στην Πρωτοβάθμια, άρχισα να μαθαίνω από εδώ (ευχαριστώ Tom) μα δεν είχα χρόνο για να ξαναγράψω (θα το κάνω σύντομα) :)

Δεν γίνονται διορισμοί αλλά φαντάζομαι ότι αυτό θα αλλάξει όταν θα λειτουργήσουν τα αντίστοιχα τμήματα. Σωστά;

Γίνονται όμως αποσπάσεις από Δευτεροβάθμια προς Πρωτοβάθμια. Είναι κάτι που με ενδιαφέρει, όχι όμως για φέτος και δεν γνωρίζω περισσότερα πάνω σε αυτό. Ανάλογα με την κατάσταση στην Δευτεροβάθμια (πχ η μία και μοναδική ώρα στο Γυμνάσιο με ταλαιπωρεί αφάνταστα και δεν με ικανοποιεί), σε ένα ή δύο χρόνια το σκέφτομαι για απόσπαση.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι εδώ με τις ίδιες σκέψεις...

Circle

Παράθεση από: tom στις 19 Μαρ 2010, 09:26:23 ΜΜ..
Στο πλαίσιο του ολοήμερου σχολείου προβλέπονται για την πληροφορική, η οποία βέβαια έχει το
Εμείς φέτος στο σχολείο υλοποιήσαμε το πρόγραμμα Cambridge Computer Center της vellum s.a. Χρησιμοποεί το σπειροειδές μοντέλο σε τέσερα επίπεδα (δες συνημμένο), παρουσιάζοντας τα βασικά εργαλεία του office εμλουτισμένα με θεωρία πάνω στις έννοιες του διαδικτύου, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου κλπ. Είναι ελκυστικό περιβάλλον αλλά δεν λαμβάνει σε πολύ μεγάλο βαθμό την έννοια της διαθεματικότητας και δεν εμπλέκει τα βασικά μαθήματα (ΓΛΩΣΣΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ κλπ). Έχει παρ' όλα αυτά ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.
...

Για αυτό ακριβώς θα ήθελα να πω με όποια προηγούμενη εμπειρία έχω, πως η σπειροειδής αυτή κάλυψη της ύλης και οι σχεδιασμένες δραστηριότητες έχουν πολύ καλά αποτελέσματα στα παιδιά.
Έχει τύχει να δουλέψω κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν με πραγματικά πολύ πολύ μικρούς μαθητές, και ο τρόπος προσέγγισης, το λογισμικό και οι δραστηριότητες είχαν πολύ καλά αποτελέσματα.

Θα ήθελα να δω περισσότερα και να ασχοληθώ, σε λίγο καιρό θα έχω περισσότερο χρόνο και θα επανέλθω. Ευχαριστώ Tom, έστω και τόσο καθυστερημένα!

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: mmiaora στις 07 Μαΐου 2010, 06:32:14 ΜΜ
...Οι πληροφοριες που εχω ειναι απο τον διευθυντη του ιδιωτικου σχολειου που προκειται να εργαστω και θελω να μαθω κατα ποσο αληθευουν τα λεγομενα του. Οπως αναφερεις εργαζεσαι σε "ιδιωτικο ολοημερο δημοτικο" με διορισμενες ωρες στην πρωτοβαθμια.Πως το εχεις καταφερει αυτο;Υπαρχει καποιος κανονισμος για τα ιδιωτικα που θα μπορουσα να ζητησω την εφαρμογη του και εγω; Οταν λες "ολοημερο" εννοεις οτι ανηκει στα ολοημερα δημοτικα που εχει ορισει το υπουργειο; γιατι απ'οσο ξερω τα ολοημερα δημοτικα ειναι ενας θεσμος που ισχυει στα δημοσια σχολεια.
ή μηπως εννοεις οτι το σχολειο λειτουργει μεχρι τις 5μ.μ για φυλαξη;ευχαριστω για την ανταποκριση σου. :o

Πρώτα από όλα να υποθέσω ότι το ιδιωτικό έχει μόνο δημοτικό. Αν είναι έτσι, τότε παίρνεις διοριστήριο για δημοτικό. Οι ώρες στο δημοτικό μπορούν να συμπεριληφθούν στο διοριστήριο που προτείνει το ιδιωτικό σχολείο και εγκρίνει η διεύθυνση εκπαίδευσης. Άρα ως ώρες μετρούν κανονικά στην προϋπηρεσία σου. Αυτό θα πρέπει να το ελέγξεις και να το ξεκαθαρίσεις.

Δεν μπορείς να πάρεις ώρες αναπλήρωσης αν δεν αναπληρώνεις κάποιον. Ωστόσο, υπάρχει η διακριτική ευχέρεια (συνυπεύθυνη η διεύθυνση εκπαίδευσης της περιοχής) να σου δώσει ώρες ωρομισθίας (παράνομα όμως, αφού δεν προβλέπεται ωρομισθία στα ιδωτικά σχολεία).

Άρα, εσύ ζητάς αυστηρά διοριστήριο για όσες ώρες σου προτείνει το σχολείο. Ακόμα και 2 που λέει ο λόγος, αφού έτσι έχεις ετήσια σύμβαση και όχι σύμβαση αναπληρωτή ή ωρομισθίου και προσμετράται στη διετία για να προχωρήσεις σε αορίστου χρόνου αμέσως μετά.


mmiaora


Παράθεση από: tom στις 07 Μαΐου 2010, 09:14:11 ΜΜ

Αγαπητή mmiaora επειδή και γω έκανα 3 χρόνια για να καταλάβω "τι παίζει" και ακόμα "ανακαλύπτω" πράγματα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι το εξής. Να μάθεις σε ποιο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης υπάγεται το σχολείο σου, να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις τον υπάλληλο που είναι υπεύθυνος για τα ιδιωτικά και να σου λύσει όλες τις απορίες.

Υ.Γ. Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες....Έχω ακούσει κατά καιρούς να γίνονται παρατυπίες από κάποια ιδιωτικά οπότε ψάξτο.  :) Είναι σημαντικό για κάποιον να ξέρει υπό ποιους όρους εργάζεται.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου Tom.Τα λεμε συντομα... ;)

Σπύρος Δουκάκης

χμμ... ξαναδές την περίπτωση να ζητήσεις πληροφορίες από τη διεύθυνση εκπαίδευσης. Το σύστημα έχει δημιουργήσει σχέσεις διοίκησης ιδωτικού σχολείου και διεύθυνσης εκπαίδευσης με αποτέλεσμα να μαθαίνει η διοίκηση τα πάντα που συμβαίνουν και την αφορούν...

Δες και το σημερινό άρθρο στην Ελευθεροτυπία και νομίζω αναδεικνύει κάποια πράγματα...

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=160025