σχολες πληροφορικης

Ξεκίνησε από aekara21 dikefalos aetos, 26 Σεπ 2013, 06:29:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aekara21 dikefalos aetos

παιδια παρακαλω να με βοηθησετε στην επιλογη μου ακουστε!φετος θα δωσω πανελλαδικες και θελω να περασω πληροφορικη γιατι και μου αρεσει αλλα πιστευω πως εχει και μελλον!θελω να με βοηθησεται να κανω την καλυτερη επιλογη σε σχεση με το πανεπιστημιο απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης και μεταπτυχιακων!επισης να μου πειτε τι θα ηταν καλυτερο να ασχοληθω!δλδ software hardware η δυκτια!θα προτημουσα να με ενημερωσετε για την θεσσαλονικη πιο πολυ αλλα αναφερθειτε και στα αλλα πανεπιστημια!

dski

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική. Γιατί δεν ξεκινάς ρίχνοντας μια ματιά στα υπόλοιπα νήματα του πίνακα; Τα περισσότερα αφορούν ερωτήσεις σαν τη δική σου. Θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

skinlikesand

Είχα δει το topic σου χθές και εκεί που ετοίμαζα απάντηση-σεντόνι (με links από προγράμματα σπουδών σχολών, περιγραφές των πεδίων της Πληροφορικής και άλλα ωραία), πέρασε ο χρόνος σύνδεσής μου και η απάντηση χάθηκε.  :'( Θα στα γράψω απλά και περιεκτικά για την ώρα.

Πρώτα απ' όλα, σου προτείνω να συζητήσεις πολλές φορές πάνω σ' αυτούς τους προβληματισμούς σου με τον καθηγητή της Πληροφορικής στο Λύκειό σου και με τους καθηγητές στο φροντιστήριό σου (φαντάζομαι πως θα πηγαίνεις), ιδιαιτερα πάνω στο θέμα των τμημάτων Πληροφορικής. Αν έχεις συγγενείς, φίλους ή γνωστούς που έχουν σπουδάσει σε τμήμα Πληροφορικής ή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών - Μηχανικών Υπολογιστών, πρήξε τους στις ερωτήσεις σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος, τα μαθήματα που παρακολούθησαν (αν θυμούνται κάτι), την ειδίκευση (τομέα) που πήραν και το κατά πόσο τους βοήθησαν οι σπουδές τους να καταρτιστούν πάνω στο αντικείμενό τους.

Παράθεση από: aekara21 dikefalos aetos στις 26 Σεπ 2013, 06:29:40 ΜΜ
θελω να με βοηθησεται να κανω την καλυτερη επιλογη σε σχεση με το πανεπιστημιο απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης και μεταπτυχιακων!
Μιλάς για ΑΕΙ πάντα, έτσι;
Αν μιλάμε για σπουδές εντός Ελλάδας, στο θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης (σου εύχομαι ολόψυχα να αποκατασταθείς), μόνο το πτυχίο, ο τίτλος του, και σε ορισμένες περιπτώσεις (για υποψηφιότητα σε μεταπτυχιακό και για κάποιες θέσεις εργασίας στον ιδιωτικό τομέα) και ο βαθμός του έχουν σημασία. Το μόνο που διαφοροποιεί δύο πτυχία Πληροφορικής από ελληνικά ΑΕΙ είναι ο βαθμός τους, ακόμη κι αν το ένα ανήκει σε απόφοιτο της Πληροφορικής του Ηρακλείου (θεωρείται πολύ δύσκολο τμήμα) και το άλλο σε απόφοιτο της Πληροφορικής στην Κέρκυρα (θεωρείται πιο εύκολο σε σύγκριση με τα περισσότερα άλλα τμήματα Πληροφορικής).

Παράθεση από: aekara21 dikefalos aetos στις 26 Σεπ 2013, 06:29:40 ΜΜ
επισης να μου πειτε τι θα ηταν καλυτερο να ασχοληθω!δλδ software hardware η δυκτια
Δεν είμαι σίγουρος για το ποιός από αυτούς τους τομείς δίνει περισσότερες ευκαιρίες για επαγγελματική αποκατάσταση, αν αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Αν έχεις ασχοληθεί από λίγο και με τα τρία, σκέψου που έχεις μεγαλύτερη κλίση, για να κάνουμε μια αρχή πάνω σ' αυτό.
Αν πάντως θες να ασχοληθείς με hardware, προτίμησε ένα τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών ή Μηχανικών Υπολογιστών αντί για ένα τμήμα Πληροφορικής, επειδή στο πρώτο θα βρεις περισσότερα σχετικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών.

Αυτά για τώρα... Σου εύχομαι καλή προετοιμασία για τις πανελλαδικές, πρώτα απ' όλα.  :)