ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 18.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Ιουλ 2018, 08:05:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

16GB
Δεν ξέρω
Δεν ξέρω

... δεν απαντώ  :P . Δεν ξέρω σε ποιο σχολείο θα είμαι.

alkisg

Χεχε. ΟΚ τότε αφού έχεις και 16 GB RAM, κρίμα να πάνε χαμένα, βάλε την 64bit έκδοση η οποία μπαίνει κανονικά χωρίς workarounds, και αν χρειαστεί δεύτερος εικονικός για 32bit clients, θα γράψω για το πώς μπορεί να γίνει με virtualbox.

happiness

Άλκη δεν τα πολυσυμπαθώ τα vb. vb στο ubuntu ή στα win εννοείς;

alkisg

Ένας τρόπος να υποστηρίζουμε 32bit και 64bit clients είναι να εγκαθιστούμε τον server με 32bit.

Τα αρνητικά του 32 bit στον server είναι:

  • Δυσκολία εγκατάστασης αν ο server έχει UEFI (το λινκ που έγραψες παραπάνω)
  • Και αν ο server έχει πάνω από 8 GB RAM, θέλει να του περάσουμε παράμετρο mem=8G στον grub και να του περιορίσουμε τη μνήμη στα 8 GB γιατί αλλιώς έχει ένα bug και σέρνεται ο δίσκος.

Αν αυτά τα αρνητικά είναι αποδεκτά, επιλέγεις αυτή τη μέθοδο.

Μια εναλλακτική μέθοδος είναι να γίνει εγκατάσταση του server με 64 bit,
αλλά να γίνει και μια δεύτερη εγκατάσταση 32 bit Ubuntu εντός του 64 bit Ubuntu, ώστε να χρησιμοποιούν αυτόν τον εικονικό δίσκο οι 32bit clients.
Αυτό έχει λίγο παραπάνω κόπο, και για το αρχικό setup αλλά και για τη συντήρηση 2 εγκαταστάσεων, αλλά δεν έχει τα αρνητικά της πρώτης μεθόδου.

Windows δεν εμπλέκονται πουθενά. Ενώ το VirtualBox θα ανοίγει μόνο για updates και προσθήκη νέων προγραμμάτων, ΔΕΝ θα είναι ανοιχτό όσο δουλεύουν οι clients.

stam12

Καλημέρα σε όλους και καλή σχολική χρονιά.

Πρόβλημα με τον "Synaptic Package Manager": μου βγάζει σφάλματα και δε μου εγκαθιστά τα πακέτα.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

Καλημέρα, μάλλον θέλει "έλεγχο για ενημερώσεις". Σε εντολές αυτό μεταφράζεται σε:

sudo apt update
sudo apt full-upgrade

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 27 Αυγ 2019, 11:02:10 ΠΜ
Ένας τρόπος να υποστηρίζουμε 32bit και 64bit clients είναι να εγκαθιστούμε τον server με 32bit.

Τα αρνητικά του 32 bit στον server είναι:

  • Δυσκολία εγκατάστασης αν ο server έχει UEFI (το λινκ που έγραψες παραπάνω)
  • Και αν ο server έχει πάνω από 8 GB RAM, θέλει να του περάσουμε παράμετρο mem=8G στον grub και να του περιορίσουμε τη μνήμη στα 8 GB γιατί αλλιώς έχει ένα bug και σέρνεται ο δίσκος.

Αν αυτά τα αρνητικά είναι αποδεκτά, επιλέγεις αυτή τη μέθοδο.

Μια εναλλακτική μέθοδος είναι να γίνει εγκατάσταση του server με 64 bit,
αλλά να γίνει και μια δεύτερη εγκατάσταση 32 bit Ubuntu εντός του 64 bit Ubuntu, ώστε να χρησιμοποιούν αυτόν τον εικονικό δίσκο οι 32bit clients.
Αυτό έχει λίγο παραπάνω κόπο, και για το αρχικό setup αλλά και για τη συντήρηση 2 εγκαταστάσεων, αλλά δεν έχει τα αρνητικά της πρώτης μεθόδου.

Windows δεν εμπλέκονται πουθενά. Ενώ το VirtualBox θα ανοίγει μόνο για updates και προσθήκη νέων προγραμμάτων, ΔΕΝ θα είναι ανοιχτό όσο δουλεύουν οι clients.
Για την πρώτη λύση:
1. Να υποθέσω ότι η μνήμη δεν υφίσταται περιορισμό όταν bootάρεις σε win , σωστά;
Για την δεύτερη:
2. Το μάθημά μου δηλαδή (διαχείριση χρηστών, προβολές στης οθόνες των clients κτλ) το κάνω μόνο από το 64bit περιβάλλον;
3. Σε τι "συντήρηση" αναφέρεσαι; Στο να κάνω updates; Εάν χρειάζομαι ένα πρόγραμμα πρέπει να εγκαθίσταται και στα δύο περιβάλλοντα;

stam12

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το Alice3 στο "server" σήμερα, ακολουθώντας τα βήματα που φαίνονται στην επισυναπτόμενη εικόνα, αλλά εκτός του ότι μόλις άνοιγα την αρχική σκηνή (template) το πρόγραμμα έκλεινε και δε μπορούσα να προχωρήσω, όταν έκανα κοινοποίηση του δίσκου δεν το έβλεπαν καθόλου οι clients! Δυστυχώς οι γνώσεις μου στο Linux δε με βοηθάνε να λύσω το πρόβλημα, οπότε παρακαλώ και πάλι για βοήθεια. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο και για εμάς και για σας να ρωτάμε συνέχεια, αλλά δυστυχώς τα δεδομένα μας είναι αυτά. Αν οργανωνόταν κάποιο σεμινάριο από το ΠΣΔ (; ) στο Linux ίσως να βοηθούσε.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

#128
Καλημέρα,

Παράθεση από: stam12 στις 02 Σεπ 2019, 10:24:20 ΜΜ
ΥΓ. Δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο και για εμάς και για σας να ρωτάμε συνέχεια, αλλά δυστυχώς τα δεδομένα μας είναι αυτά. Αν οργανωνόταν κάποιο σεμινάριο από το ΠΣΔ (; ) στο Linux ίσως να βοηθούσε.

Μακάρι να γίνει σεμινάριο, αλλά ανεξάρτητα από αυτό, να μην έχετε καμία αναστολή στο να ρωτάτε συνέχεια. Ο πιο βασικός στόχος είναι να μπορούν να δουλεύουν καλά τα σχολεία!

Για το Alice, νομίζω ότι υπάρχουν 2 προβλήματα. Ένα το ότι θέλει την oracle java και δεν παίζει με την openjdk (γι' αυτό και σου κλείνει), και ένα το ότι το έτρεξες χωρίς sudo οπότε εγκαταστάθηκε μόνο για τον administrator και όχι για όλους.

Κάνε λίγο τα παρακάτω βήματα, και έλα από το IRC για live βοήθεια αν δεν βγουν.

Κώδικας: Bash
sudo apt install oracle-java8-installer oracle-java8-set-default
wget http://www.alice.org/wp-content/uploads/2019/04/Alice3_unix_3_5.sh
sudo sh Alice3_unix_3_5.sh


Και εκτέλεση του Alice από το μενού Εφαρμογές → Άλλα → Alice 3

stam12

Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

richard

#130
Τρεις διευκρινίσεις:

(1)είναι μία γραμμή;

sudo sh Alice3_unix_3_5.sh "/usr/local/bin/Alice 3"

(2)εδώ λένε ότι η με 32 η με 64 bit

http://alice3.pbworks.com/w/page/59015092/Alice%203_1%20FAQ#Linux

(3)στην περίπτωση που δεν γίνεται την μετατροπή (rendering) της σκηνής ας αναφέρουμε ξανά και το θέμα τις οδηγίες για μερικές κάρτες γραφικών;

Richard

stam12

Δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά με μαθητές να δουλέψω το εργαστήριο με LTSP και κάποια στιγμή (όταν πήγα να κάνω εκπομπή της οθόνης) μου κρέμασε.  :(

Το "switch" που έχουμε είναι ένα: TP - LINK (TL - SF1016D 10/100 Mbps). Υποθέτω πως αυτό πρέπει να φταίει.
Αν όντως φταίει αυτό, μήπως θα μπορούσε να μου προταθεί ένα πιο κατάλληλο για να το ζητήσω απ' το δ/ντή του σχολείου;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

alkisg

Παράθεση από: richard στις 12 Σεπ 2019, 10:30:27 ΠΜ
(1)είναι μία γραμμή;
sudo sh Alice3_unix_3_5.sh "/usr/local/bin/Alice 3"

Richard όχι εκεί ήταν 2 γραμμές, η δεύτερη γραμμή έτρεχε το Alice, αλλά anyway μόλις απλοποίησα πολύ τις παραπάνω οδηγίες οπότε δεν τίθεται θέμα πια.

alkisg

Παράθεση από: stam12 στις 12 Σεπ 2019, 12:00:37 ΜΜ
Δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά με μαθητές να δουλέψω το εργαστήριο με LTSP και κάποια στιγμή (όταν πήγα να κάνω εκπομπή της οθόνης) μου κρέμασε.  :(

Το "switch" που έχουμε είναι ένα: TP - LINK (TL - SF1016D 10/100 Mbps). Υποθέτω πως αυτό πρέπει να φταίει.
Αν όντως φταίει αυτό, μήπως θα μπορούσε να μου προταθεί ένα πιο κατάλληλο για να το ζητήσω απ' το δ/ντή του σχολείου;

Από switch, προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό: http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-sg1024de-24-port-gigabit-easy-smart-switch-p-PER.612700
Διορθώνει το πρόβλημα flow control ανεξαρτήτως λειτουργικού, ακόμα και αν βάλουμε κι άλλο switch στη σειρά (chained).

Παρ' όλα αυτά, όταν λες ότι κόλλησε, τι συγκεκριμένα έγινε; Ο server; Οι clients; Κουνιόταν το ποντίκι; Τους έβλεπες ακόμα μέσα από τον Επόπτη; Κλπ
Επειδή μπορεί να είναι άσχετο, π.χ. RAM, κάρτα γραφικών...

stam12

Τους έβλεπα από τον επόπτη, αλλά άρχισαν να τρεμοπαίζουν οι οθόνες των "clients" και να μην "ακούει" το σύστημα. Υπέθεσα ότι ήταν αυτό.
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.