ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 18 Μαΐου 2020, 12:05:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

4.2. Επιπλέον παραδείγματα
ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ 1. Ταξινόμηση με επιλογή
Σε μία τηλεφωνική εταιρεία χρειάζεται να γίνει ταξινόμηση σε αύξουσα σειρά των αριθμών
τηλεφώνων με βάση την εξής παρατήρηση: «Από τους αριθμούς τηλεφώνων που δεν έχουν
ταξινομηθεί στη σωστή σειρά, να βρεθεί ο μικρότερος αριθμός και να τοποθετηθεί στη
σειρά των αριθμών που έχουν ήδη ταξινομηθεί». Να καταγραφεί ο σχετικός αλγόριθμος για
την ταξινόμηση 1000 αριθμών τηλεφώνων.

TO ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ   ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ TO ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ Α ΕΚΔΟΣΗ ΣΕΛΙΔΑ 35
ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΥΛΗΣ;   ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΤΟΥΣ   ΜΑΘΗΤΕΣ  ΜΑΣ               ΑΠΟΡΙΑ    ΕΧΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

P.Tsiotakis


gthal

Παράθεση από: ΣΧΟΙΝΑΣ  ΚΩΣΤΑΣ στις 18 Μαΐου 2020, 12:05:30 ΠΜ
ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΥΛΗΣ;   ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΤΟΥΣ   ΜΑΘΗΤΕΣ  ΜΑΣ               ΑΠΟΡΙΑ    ΕΧΩ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Η ταξινόμηση με επιλογή είναι "εντός ύλης" Κώστα, ναι. Πιο υπεύθυνο από το έγγραφο που παραθέτει ο Παναγιώτης, δεν έχει.!

Παράθεση από: P.Tsiotakis στις 18 Μαΐου 2020, 09:54:13 ΠΜ
η ταξινόμηση με παρεμβολή;
Αναρωτιέμαι κι εγώ. Για κάποια χρόνια είχα την εντύπωση ότι είναι και η παρεμβολή μέσα, όμως δε φαίνεται πουθενά.
Θα "βγήκε από την ύλη μας"  :laugh: 
ή θα είχα λάθος εντύπωση
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

ssimaiof

Παράθεση από: P.Tsiotakis στις 18 Μαΐου 2020, 09:54:13 ΠΜ

η ταξινόμηση με παρεμβολή;


Υπάρχει σχετική άσκηση στο Τετράδιο Μαθητή σελ. 34 ΔΣ3.
Στη λύση της παραπάνω άσκησης στο Βιβλίο Καθηγητή σελ. 90. αντί για "ταξινόμηση με παρεμβολή" το ονομάζει Ταξινόμηση Ευθείας Εισαγωγής (Straight Insertion Sort).
Προφανώς αν θα μπει κάτι τέτοιο δεν θα ζητείται με κάποιο όνομα (ταξινόμηση με παρεμβολή) αλλά θα περιγράφεται η διαδικασία (όπως στην ΔΣ3) και θα ζητείται η υλοποίηση.
Σταύρος Σημαιοφορίδης