Ubuntu 10.04: Θέση κουμπιών ελέγχου παραθύρων

Ξεκίνησε από markakis, 27 Απρ 2010, 09:52:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κατά την εγκατάσταση των sch-scripts, να γίνεται επαναφορά των κουμπιών [ελαχιστοποίηση, μεγιστοποίηση, κλείσιμο] στα δεξιά της γραμμής τίτλου;

Ναι, να γίνεται επαναφορά τους στα δεξιά της γραμμής τίτλου
Όχι, να παραμένουν στα αριστερά της γραμμής τίτλου

markakis

Όσοι έχετε εγκαταστήσει την έκδοση 10.04 του Ubuntu, πιθανό να έχετε ενοχληθεί από το γεγονός ότι τα κουμπιά ελέγχου παραθύρων έχουν μετακινηθεί από τη δεξιά πλευρά της γραμμής τίτλου, στην αριστερή. Μια τέτοια αλλαγή, θα μπερδέψει και τους μαθητές, αν πρόκειται για το σχολικό εργαστήριο. Αν θέλετε να εμφανίζονται στη δεξιά πλευρά, όπως τα έχουμε συνηθίσει, τότε μπορείτε να το αλλάξετε τρέχοντας από τερματικό την παρακάτω εντολή (thanks to alkisg):

sudo gconftool-2 --direct --config-source xml:readwrite:/etc/gconf/gconf.xml.mandatory --type string --set /apps/metacity/general/button_layout menu:minimize,maximize,close


Αυτό ορίζει υποχρεωτικά (mandatory) για όλους τους χρήστες τη θέση στα δεξιά, με σειρά ελαχιστοποίηση, μεγιστοποίηση, κλείσιμο. Ο τρέχων χρήστης χρειάζεται αποσύνδεση για να πάρει τη ρύθμιση.

Αν απλά θέλετε να το κάνετε για έναν Desktop user μπορείτε να το κάνετε και με το gconf-editor: Βρίσκετε από το μενού apps -> metacity -> general το κλειδί button_layout και το αλλάζετε σε ":minimize,maximize,close" (προσοχή στην άνω-κάτω τελεία). Δεν χρειάζεται αποσύνδεση για να πάρει τη ρύθμιση.[/code]

alkisg

Τα sch-scripts κατά την εγκατάστασή τους μπορούν να παρέχουν κάποιο αρχείο ρυθμίσεων (/usr/share/gconf/defaults/10_sch-scripts) με το οποίο θα επαναφέρουν τα πλήκτρα ελέγχου στο δεξί μέρος των παραθύρων.

Επειδή είναι θέμα προτιμήσεων και όχι κάτι τεχνικό, αυτή η αλλαγή θα γίνει μόνο εάν υπάρξει ενδιαφέρον, δηλαδή ψήφοι στην ψηφοφορία που ανοίχτηκε στο παρόν θέμα.

Να και μια εικόνα με το πως είναι τώρα τα πλήκτρα ελέγχου:

tryfon

Ένα πανίσχυρο εργαλειάκι που καθιστά πανεύκολη αυτή τη ρύθμιση μέσα από ένα καλοφτιαγμένο γραφικό περιβάλλον, όπως και πολλές άλλες παρόμοιου τύπου ρυθμίσεις, είναι το Ubuntu Tweak.
Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, δοκιμάστε το και δεν θα μπορείτε να το αποχωριστείτε:
http://ubuntu-tweak.com/
Υπάρχει και στο getdeb.net, αλλά το επίσημο repository έχει πάντα την πιο πρόσφατη έκδοση.

poursali

εγω ψηφιζω οχι μονο και μονο επειδη δεν πρεπει να λεμε οχι σε αλλαγες. οποιος θελει μπορει να κανει την επαναφορα οποτε να μαθαινει και κατι επιπλεον ;-)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

markakis

Παράθεση από: poursali στις 28 Απρ 2010, 01:38:51 ΜΜ
εγω ψηφιζω οχι μονο και μονο επειδη δεν πρεπει να λεμε οχι σε αλλαγες. οποιος θελει μπορει να κανει την επαναφορα οποτε να μαθαινει και κατι επιπλεον ;-)

Είμαι ανοικτός στις αλλαγές, ωστόσο μετά από ένα μήνα χρήσης, δεν άντεξα άλλο και τα ρύθμισα δεξιά...

Με την ευκαιρία: οι λόγοι που οδήγησαν στο να πάνε τα κουμπιά αριστερά περιγράφονται εδώ