Καθυστέρηση στο άνοιγμα των clients

Ξεκίνησε από artemis, 05 Οκτ 2022, 05:36:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

artemis

Γεια σας, ξαφνικά σήμερα σε εργαστήριο με το LTSP 22.04 και Fat Clients το οποίο λειτουργούσε μια χαρά, αργεί υπερβολικά να φορτώσει το initrd.img σε όλους τους clients. Χρειάζεται περίπου 15 λεπτά. 
Εχω τρέξει ξανά τις εντολές LTSP από τη διαχείρηση εργαστηρίου αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε

alkisg

Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα hardware στην καλωδίωση του εργαστηρίου.
Αφού μπουτάρουν, ακολούθησε τις οδηγίες της παρακάτω σελίδας για να εντοπίσεις ποιος client έχει ταχύτητα λιγότερο από 100 Mbps:

https://epoptes.org/documentation/lan-benchmark/

Στη γενική περίπτωση το να έχει κάποιος client λιγότερο από 100 Mbps δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως αυτός είναι ένας client που προσπαθεί να συνδεθεί στα 1000 Mbps, αποτυγχάνει, και προκαλεί καταιγισμούς στο τοπικό δίκτυο. Αφού τον εντοπίσεις, άλλαξέ του το καλώδιο ή τη θέση σύνδεσης. Τότε θα συνδεθεί στα 1000 Mbps και θα λυθεί και το πρόβλημα με την καθυστέρηση στο initrd.

artemis

Εντάξει θα το τεστάρω αύριο αυτό.
Όμως το switch έχει μόνο μία θύρα 1000 Mbps, οι υπόλοιπες είναι 100 Mbps.
Επίσης αργεί μόνο στο στάδιο που φορτώνει το initrd.img ενώ το προηγούμενο στάδιο που φορτώνει το vmlinuz το φορτώνει όπως και πριν κανονικά.
Αυτά για επιπλέον ενημέρωση

alkisg

Το iPXE είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε αυτό το πρόβλημα επειδή χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο tftp/udp.
Γίνεται να επιταχυνθεί χρησιμοποιώντας http/tcp.
Αλλά η καθυστέρηση αυτή, που την έχω δει καμιά δεκαριά φορές μέχρι στιγμής, οφείλονταν πάντα σε προβληματική καλωδίωση, οπότε θεωρώ ότι το σύμπτωμα αυτό του ipxe καλό μας κάνει, μας ειδοποιεί ώστε να διορθώσουμε το υποκείμενο πρόβλημα.

Μπορείς επίσης να κάνεις "binary search" με την εκκίνηση των clients.
Ανοίγεις μόνο τους μισούς. Βλέπεις ότι δεν έχουν πρόβλημα. Ανοίγεις τους υπόλοιπους, καθυστερούν, άρα ο προβληματικός είναι μέσα σε αυτούς. Χωρίζεις κι εκείνο το group στα δύο και ξαναδοκιμάζεις, κλπ.

Αν το πρόβλημα παρατηρείται ακόμα και με έναν μόνο client, τότε η προβληματική σύνδεση είναι στον server.

Έχω μόνο μια ανασφάλεια σε αυτά που λέω επειδή εγώ τα δοκίμαζα σε full gigabit, αλλά αφού λες ότι μέχρι πρότινος δούλευε, υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και στο μεικτής ταχύτητας...

artemis

Πράγματι, το πρόβλημα οφειλόταν στην σύνδεση του Server.
Απλά βγάζοντας και ξαναβάζοντας το καλώδιο του Server διορθώθηκε
Ευχαριστώ για τη βοήθεια