Εκσφαλμάτωση - Απορίες - Συζήτηση

Ξεκίνησε από anestis85, 16 Φεβ 2020, 08:09:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

anestis85

Καλησπέρα σε όλους,
έχω συγκεντρώσει μερικές απορίες από τους μαθητές μου, προς συζήτηση πάνω σε αυτό το κομμάτι της ύλης.

1. Εάν ένα Τέλος_Προγράμματος είναι μέσα σε μία Τέλος_Αν τότε το θεωρούμε Συντακτικό Λάθος;  (Απάντησα ότι είναι Συντακτικό)
2. Για i από 10 μέχρι 50 με_βήμα 0 είναι λογικό λάθος;  (Απάντησα ότι είναι Λογικό)
3. Η σειρά εντολών : Γράψε Χ
                                 Διάβασε Χ
είναι λάθος που οδηγεί σε αντικανονικό τερματισμό;    (Απάντησα ότι είναι λάθος που οδηγεί σε αντικανονικό τερματισμό)
4. Η σειρά εντολών: Όσο Χ<> 0 επανάλαβε
                                     Διάβασε Χ
                                Τέλος_Επανάληψης
είναι λάθος που οδηγεί σε αντικανονικό τερματισμό;   (Απάντησα ότι είναι λάθος που οδηγεί σε αντικανονικό τερματισμό)

petrosp13

Το πρώτο είναι σίγουρα συντακτικό
Τα υπόλοιπα είναι αχαρτογράφητα νερά..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gthal

Για τα 1, 3, 4 σίγουρα συμφωνώ
Για το 2 επίσης συμφωνώ, χωρίς να είμαι σίγουρος, στη λογική ότι γενικά το να μπει το πρόγραμμά μας σε ατέρμονα βρόχο, γενικά οφείλεται σε λογικό λάθος.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

alkisg

Τα 3 και 4, αν υποθέσουμε ότι το Χ δεν έχει αρχικοποιηθεί προηγουμένως από άλλες εντολές, είναι ταυτόχρονα και λογικά λάθη αλλά και λάθη που οδηγούν σε αντικανονικό τερματισμό.

panosz

Καλησπέρα,

Νομίζω ότι το 2 είναι λάθος κατά την εκτέλεση. Δεν μου κάνει για λογικό λάθος ...
Panos

bagelis

Το 2 έχω την αίσθηση ότι δεν είναι καν λάθος αν δεν ξέρουμε εκφώνηση,
Π.Χ.
Αλγόριθμος Φανάρια
Για ι από 10 μέχρι 50 με_βήμα 0
    Πράσινο
   Πορτοκαλί
   Κόκκινο
Τέλος_Επανάληψης
Τέλος Φανάρια
Υ.Γ. (Το παραπάνω σχόλιο βέβαια είναι άτοπο αν μείνουμε στενά στον ορισμό του αλγορίθμου του σχολικού που αναφέρει ότι πρέπει να εκτελείται σε πεπερασμένο χρόνο).